Niepokojące wnioski przedstawia raport Komisji zdrowia i dobrego samopoczucia młodzieży działającej pod egidą prestiżowego czasopisma medycznego „The Lancet”. Eksperci alarmują, że zdrowie nastolatków na całym świecie znajduje się w „punkcie krytycznym”.
Raport o stanie zdrowia młodzieży. Niepokojące prognozy
Z międzynarodowego raportu komisji „Lancet” wynika, że do 2030 roku prawie pół miliarda nastolatków na całym świecie będzie miało nadwagę lub otyłość. Ich liczba wyniesie 464 miliony, co stanowi wzrost o 143 miliony w porównaniu z 2015 rokiem. Szacuje się również, że nawet miliard młodych osób będzie zagrożonych złym stanem zdrowia, któremu można zapobiec.
Problem nadwagi jest już bardzo odczuwalny w krajach o wysokich dochodach, a także w Ameryce Łacińskiej, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tam ponad jedna trzecia osób w wieku od 10 do 24 lat ma nadwagę lub otyłość.
Jak podkreślają autorzy raportu, chociaż śmiertelność wśród nastolatków spadła o ponad jedną czwartą w ciągu ostatnich dwóch dekad, to z kompleksowej analizy danych globalnych wynika, że za pięć lat co najmniej połowa osób w wieku od 10 do 24 lat na świecie będzie mieszkać w krajach, w których możliwe do uniknięcia problemy zdrowotne, takie jak HIV/AIDS, przedwczesna ciąża, depresja i złe odżywianie, będą stanowić „codzienne zagrożenie dla ich zdrowia, dobrego samopoczucia i szans na życie”.
Z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się młodzi ludzie? Nowe zagrożenia
Eksperci doszli do wniosku, że problemy zdrowotne młodych osób znacząco zmieniły się w porównaniu z poprzednimi dekadami. Część zagrożeń w ostatnich latach występuje rzadziej. Inne, dotąd mniej powszechne, stanowią obecnie wiodące przyczyny kłopotów ze zdrowiem występujących u nastolatków.