Nastolatki w „punkcie krytycznym”. Eksperci: Dwa czynniki stanowią szczególne zagrożenie

Nastolatkom zagraża poważny kryzys zdrowotny. Najnowszy raport o stanie zdrowia młodzieży wskazuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat gwałtownie wzrośnie liczba nastolatków z otyłością i nadwagą. Ale nie jest to jedyny problem. Drugim najpoważniejszym zagrożeniem jest pogarszający się stan zdrowia psychicznego wśród młodzieży.

Publikacja: 23.05.2025 11:27

Eksperci doszli do wniosku, że problemy zdrowotne młodych osób znacząco zmieniły się w porównaniu z

Eksperci doszli do wniosku, że problemy zdrowotne młodych osób znacząco zmieniły się w porównaniu z poprzednimi dekadami.

Foto: Adobe Stock

Niepokojące wnioski przedstawia raport Komisji zdrowia i dobrego samopoczucia młodzieży działającej pod egidą prestiżowego czasopisma medycznego „The Lancet”. Eksperci alarmują, że zdrowie nastolatków na całym świecie znajduje się w „punkcie krytycznym”.

Raport o stanie zdrowia młodzieży. Niepokojące prognozy

Z międzynarodowego raportu komisji „Lancet” wynika, że do 2030 roku prawie pół miliarda nastolatków na całym świecie będzie miało nadwagę lub otyłość. Ich liczba wyniesie 464 miliony, co stanowi wzrost o 143 miliony w porównaniu z 2015 rokiem. Szacuje się również, że nawet miliard młodych osób będzie zagrożonych złym stanem zdrowia, któremu można zapobiec.

Problem nadwagi jest już bardzo odczuwalny w krajach o wysokich dochodach, a także w Ameryce Łacińskiej, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tam ponad jedna trzecia osób w wieku od 10 do 24 lat ma nadwagę lub otyłość.

Jak podkreślają autorzy raportu, chociaż śmiertelność wśród nastolatków spadła o ponad jedną czwartą w ciągu ostatnich dwóch dekad, to z kompleksowej analizy danych globalnych wynika, że ​​za pięć lat co najmniej połowa osób w wieku od 10 do 24 lat na świecie będzie mieszkać w krajach, w których możliwe do uniknięcia problemy zdrowotne, takie jak HIV/AIDS, przedwczesna ciąża, depresja i złe odżywianie, będą stanowić „codzienne zagrożenie dla ich zdrowia, dobrego samopoczucia i szans na życie”.

Z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się młodzi ludzie? Nowe zagrożenia

Eksperci doszli do wniosku, że problemy zdrowotne młodych osób znacząco zmieniły się w porównaniu z poprzednimi dekadami. Część zagrożeń w ostatnich latach występuje rzadziej. Inne, dotąd mniej powszechne, stanowią obecnie wiodące przyczyny kłopotów ze zdrowiem występujących u nastolatków.

„Zdrowie i dobre samopoczucie nastolatków na całym świecie znajduje się w punkcie krytycznym. W ciągu ostatnich trzech dekad zaobserwowano zróżnicowany postęp. Podczas gdy palenie tytoniu i spożywanie alkoholu spadło, (...) nadwaga i otyłość wzrosły nawet ośmiokrotnie w niektórych krajach Afryki i Azji w ciągu ostatnich trzech dekad, a na całym świecie rośnie obciążenie złym zdrowiem psychicznym nastolatków” – powiedziała profesor Sarah Baird z Uniwersytetu George'a Washingtona, współprzewodnicząca komisji.

Z obserwacji ekspertów wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat stan zdrowia psychicznego młodych osób znacząco się pogorszył. Kryzys dodatkowo pogłębiła pandemia Covid-19.

Eksperci wzywają do pilnych działań

Według ekspertów zmiana dominujących problemów zdrowotnych wśród młodzieży wymaga podjęcia pilnych działań, które pomogą sprostać nowym wyzwaniom. „Komisja jasno wskazuje na to, przed czym wielu z nas ostrzegało od dawna: zdrowie nastolatków na całym świecie jest osłabiane przez niewydolne systemy żywnościowe i zdrowotne" – podsumowuje Johanna Ralston, dyrektor naczelna Światowej Federacji Otyłości.

Rządy muszą podjąć pilne działania, aby stworzyć zdrowszą żywność i systemy opieki zdrowotnej oraz nadać priorytet dobremu samopoczuciu nastolatków w krajowych strategiach zdrowotnych" – dodaje ekspertka.

Autorzy raportu wskazują na potrzebę kompleksowego podejścia do zdrowia nastolatków, mającego na celu również rozwiązanie problemu rosnącego kryzysu zdrowia psychicznego. Podkreślają także, że kondycja zdrowotna nastolatków pozostaje daleko w tyle" za poprawą, która nastąpiła w przypadku zdrowia i rozwoju małych dzieci. Pogorszenie kondycji zdrowotnej w wieku nastoletnim może zniweczyć cały ten postęp.

Jak dodają naukowcy, trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że wyzwania, przed którymi stoją nastolatkowie na całym świecie, mogą zyskać na sile przez problemy globalne, takie jak zmiany klimatyczne, konflikty światowe i zagrożenia płynące z funkcjonowania w coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości.

Niepokojące wnioski przedstawia raport Komisji zdrowia i dobrego samopoczucia młodzieży działającej pod egidą prestiżowego czasopisma medycznego „The Lancet”. Eksperci alarmują, że zdrowie nastolatków na całym świecie znajduje się w „punkcie krytycznym”.

Raport o stanie zdrowia młodzieży. Niepokojące prognozy

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Zdrowie
Kobiety rzadziej umierają na „syndrom złamanego serca”. Dlaczego?
Zdrowie
Plastik jak kofeina. Norwescy naukowcy zbadali wpływ przedmiotów codziennego użytku
Zdrowie
Co jeść i jak przygotowywać posiłki, kiedy dba się o niski indeks glikemiczny?
Zdrowie
Światowy Dzień Tocznia. Co warto wiedzieć o chorobie, która atakuje głównie kobiety?
Zdrowie
Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne zaostrzają poważną chorobę. Nowe ustalenia