Nowozelandzka prezenterka dumnie nosi tatuaż na twarzy. Kim jest Oriini Kaipara?

Oriini Kaipara to popularna nowozelandzka prezenterka telewizyjna, pochodząca z maoryskiego plemienia. Zrobiło się o niej głośno w 2019 roku, kiedy wytatuowała sobie na brodzie i ustach tradycyjne maoryskie wzory. Jej decyzja spotkała się z ostrą krytyką. Co skłoniło Kaiparę do tak odważnego kroku?

Publikacja: 07.05.2024 14:52

Oriini Kaipara w 2021 roku rozpoczęła pracę w nowozelandzkiej telewizji publicznej jako prezenterka

Oriini Kaipara w 2021 roku rozpoczęła pracę w nowozelandzkiej telewizji publicznej jako prezenterka głównego wydania programu informacyjnego.

Foto: Getty Images

Dziennikarka Oriini Kaipara to bodaj najpopularniejsza prezenterka telewizyjna w Nowej Zelandii. 41-latka ma swoje korzenie w kilku maoryskich plemionach. Poza dziennikarstwem zajmuje się również tłumaczeniami z maoryskiego na angielski – i odwrotnie, jest też aktywistką działającą na rzecz rewitalizacji języka i kultury Maorysów.

Oriini Kaipara – dziennikarka, która przełamała tabu

W 2017 roku, na podstawie testu DNA, dziennikarka dowiedziała się, że jej pochodzenie jest w stu procentach maoryskie. Aby podkreślić swoją przynależność do tej społeczności, dwa lata później wytatuowała sobie charakterystyczny wzór o nazwie moko kauae, pokrywający usta i brodę.

Maoryskie kobiety od wieków robiły sobie tatuaż moko kauae i od zawsze był to dla nich powód do dumy. Jest on oznaką ich przynależności do konkretnej rodziny, wskazuje też na pozycję społeczną i umiejętności. Poszczególne, unikatowe wzory moko kauae przechodzą z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę.

Zrobienie sobie na twarzy tatuażu przez Kaiparę było wydarzeniem bezprecedensowym, nie tylko na skalę nowozelandzkiej, ale również światowej branży mediowej. Już bowiem wtedy Kaipara była popularną prezenterką, pracującą dla mainstreamowych mediów w Nowej Zelandii. Nigdy wcześniej żadna osoba na takim stanowisku nie występowała z tatuażem na twarzy.

Czytaj więcej

W tych krajach najłatwiej o work-life balance. Jak w rankingu wypadła Polska?

Choć tatuaż Kaipary wywołał wiele kontrowersji, to dość szybko okazało się, że nie przeszkodził jej w kontynuowaniu kariery dziennikarki. W 2021 roku rozpoczęła pracę w nowozelandzkiej telewizji publicznej jako prezenterka głównego wydania programu informacyjnego.

Wszystkie tatuaże Oriini Kaipary

Oriini Kaipara urodziła się w 1983 w miejscowości Whakatāne na Nowej Zelandii. Ukończyła znaną w tym kraju uczelnię South Seas Film and Television School w Auckland.

Kaipara ma dwoje dzieci, w pierwszą ciążę zaszła jeszcze jako nastolatka. W jednym z wywiadów wyznała, że jej matka, widząc potencjał młodej córki, przejęła opiekę nad jej dziećmi, aby Kaipara mogła pójść na studia i rozwijać karierę.

Oprócz twarzy, Kaipara ma również tatuaże na innych częściach ciała. Nie wszystkim spodobała się decyzja dziennikarki, aby zrobić sobie tradycyjny maoryski tatuaż, a także jej aktywizm. W 2022 roku pewien widz, który podpisał się jako „David” napisał do dziennikarki maila.

„David” skrytykował w mailu moko kauae Kaipary, a także to, że prezenterka często używa języka maoryskiego, który dla wielu mieszkańców Nowej Zelandii jest niezrozumiały. Jej tatuaż nazwał „obraźliwym” i „agresywnym”.

Czytaj więcej

Najpierw polityka, potem ślub. Była premier Nowej Zelandii nareszcie jest żoną

Kaipara taktownie odniosła się do maila, publikując odpowiedź na swoim Instagramie. Dziękując za wszystkie uwagi widza, stwierdziła, że „niezwykle trudno traktować je poważnie” i zwróciła uwagę na fakt, że jej tatuaż nie narusza żadnych standardów transmisji telewizyjnych.

Dziennikarka dodała, że „moko oraz posiadające je osoby nikogo nie krzywdzą i nie zasługują na taką dyskryminację, nękanie i uprzedzenia”. Poprosiła też „Davida” o to, aby „powściągnął swoją kulturową ignorancję i stereotypy”, które, jak stwierdziła, są godne XIX wieku.

Źródła:
National Indigenous Times
The Daily Mail

Jej historia
Bohaterskie bliźniaczki nagrodzone przez króla. Poradziły sobie z atakiem krokodyla
Jej historia
Ponad 200 uczelni w zasięgu ambitnej 18-latki. Którą wybierze?
Jej historia
Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?
Jej historia
Brooke Shields wkracza w świat biznesu. Czym zajmie się od czerwca?
Jej historia
Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria obejmie kiedyś tron, ale bez aprobaty ojca. W czym tkwi problem?