Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria obejmie kiedyś tron, ale bez aprobaty ojca. W czym tkwi problem?

Księżniczka koronna Wiktoria jest pierwsza w kolejce do szwedzkiego tronu dzięki ustawie sukcesyjnej ustanowionej dwa lata po jej narodzinach. Co na to ojciec, król Karol XVI Gustaw?

Publikacja: 14.05.2024 11:27

Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria ma 18 chrześniaków, nazywana jest "matką chrzestną Europy".

Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria ma 18 chrześniaków, nazywana jest "matką chrzestną Europy".

Foto: PAP/Abaca

Pierworodna córka królewskiej pary ze Szwecji — króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii stała się pierwszą osobą w sukcesji do tronu na mocy uchwalonego w 1979 roku aktu znoszącego prawo do dziedziczenia korony w linii męskiej. Tym samym jej młodszy o dwa lata brat, Karol Filip, spadł na czwarte miejsce w monarszej kolejce, plasując się za dziećmi księżniczki Wiktorii, a ich najmłodsza siostra Magdalena (ur. W 1982 r.) – na ósme. Choć król podkreśla, że „jest bardzo dumny” z córki, wolałby na tronie widzieć swojego męskiego potomka, a pozbawienie go tego przywileju na mocy prawa działającego wstecz nazwał niesprawiedliwością.

„Dla mnie ważne jest, aby dzieci były dziećmi. Moi rodzice czuli dokładnie to samo w stosunku do mnie.”

Wiktoria z rodu Bernadotte, księżniczka Szwecji, księżna Västergötland, urodziła się 14 lipca 1977 r. w Sztokholmie otrzymując imiona Victoria Ingrid Alice Désirée. Na jej cześć tego dnia organizowane jest corocznie nieformalne święto państwowe Victoriadagen, czyli „Dzień Wiktorii”. Po raz pierwszy odbyło się w dniu jej drugich urodzin, z inicjatywy byłego piłkarza Kay’a Wieståla. Pomysł spodobał się królowi i do tej pory urodziny królewskiej córki odbywają się w pałacu Solliden, letniej rezydencji rodziny królewskiej na wyspie Olandia. Tam monarchowie spotykają się z poddanymi i turystami, odbywa się tradycyjny koncert oraz wręczenie Nagrody Wiktorii, którą do tej pory uhonorowano ponad 40 sportowców różnych dziedzin.

Księżniczka od szkoły średniej zajmuje się naukami społecznymi i szlifuje znajomość języków – angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Studiowała między innymi na uniwersytecie w Uppsali, Yale, we francuskim Angers, Szwedzkim Kolegium Obrony Narodowej oraz Szwedzkiej Agencji Współpracy Międzynarodowej na rzecz Rozwoju. Odbywała liczne staże, między innymi w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, w Ambasadzie Szwecji w Waszyngtonie, czy w Szwedzkiej Radzie Handlu w Berlinie i Paryżu. Ukończyła podstawowe szkolenie wojskowe. Przyglądała się działaniom pomocowym w Ugandzie, Etiopii, Bangladeszu i Sri Lance. Od 2005 roku bierze udział w oficjalnych wizytach państwowych i gospodarczych. Specjalizuje się w naukach politycznych, stosunkach międzynarodowych, dyplomacji i rozwiązywaniu konfliktów

Czytaj więcej

Księżna Charlene z Monako po długiej nieobecności wraca do życia publicznego

Trudne początki

W początkowych latach nauka nie szła jej jednak gładko. „Myślałam, że jestem głupia i powolna” – wspominała na konferencji organizowanej przez szwedzki uniwersytet. W szkole podstawowej u księżniczki zdiagnozowano dysleksję, przez co musiała spędzać na nauce więcej czasu od swoich rówieśników. Była z tego powodu wyszydzana w klasie. To też znacząco zmniejszyło jej pewność siebie, co zaowocowało bulimią we wczesnej młodości. Z powodów zaburzeń odżywiania często trafiała do szpitala. Bardzo poważnie traktowała funkcję starszej siostry i troskliwie opiekowała się rodzeństwem. Jej siostra Magdalena podkreśla, że budowała dla nich najlepsze domki w ogrodzie i zawsze wymyślała interesujące zabawy. O jej znakomitym podejściu do dzieci świadczy ilość jej chrześniaków. Nazywana „matką chrzestną Europy” ma ich aż osiemnaścioro, w tym co najmniej troje przyszłych monarchów: księcia Danii Chrystiana, księżniczkę Holandii Katarzynę-Amalię i księżniczkę Norwegii Ingrydę Aleksandrę.

„Musimy mówić w imieniu tych, którzy nie mają odwagi mówić, tych, którym nie wolno i tych, którzy nie mogą.”

Swojego przyszłego męża Daniela Westlinga poznała w siłowni, której był właścicielem. Zaczęła się z nim spotykać w 2002 roku. Ślub wzięli w dniu 34. rocznicy ślubu króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii. O oprawę muzyczną w katedrze Storkyrkan zadbał nawet ten sam organista. Państwo młodzi przyjechali powozem zaprzężonym w konie, na ulicach Sztokholmu trwała parada wojskowa, przestrzeni powietrznej pilnowały myśliwce, a bezpieczeństwa obywateli strzegły dwa tysiące funkcjonariuszy policji. Panna młoda miała na sobie jedwabną suknię projektantki Pär Engsheden, w kolorze kości słoniowej z pięciometrowym trenem (który został potem odpięty na weselny bankiet), oraz przypominający koronę diadem swojej matki, z doczepionym koronkowym welonem. Pierwszy historyczny małżeński pocałunek odbył się pod szpalerem szabli przed katedrą, a drugi na balkonie pałacu królewskiego, gdzie tańczyli już jako książę Daniel i księżniczka koronna. Jeśli zasiądzie na tronie, Wiktoria będzie czwartą królową tego kraju.

Z okazji swojego ślubu postanowili założyć Fundację Książęcej Pary Koronnej. Jej zadaniem jest promocja zdrowia oraz zwalczanie wykluczenia wśród dzieci i młodzieży. Raz w roku zbierane są zgłoszenia projektów w tych dziedzinach, oceniane przez rady ekspertów i młodzieży, a na tej podstawie zarząd fundacji decyduje, które organizacje otrzymają dotacje. Wiktoria czynnie wspiera walkę z dyskryminacją osób LGBT. W lipcu w Szwecji obchodzony jest Pride, dzień równości. Podczas pandemii koronawirusa nie odbyły się jego obchody, ale księżniczka wzięła udział w spotkaniu online z tej okazji. „Pride to nie jest zwykły letni festiwal. To święto - ale także manifestacja praw człowieka. Jest poważne - i radosne. Przypomina o poczynionych postępach, ale także o wszystkim, co wciąż pozostaje do zrobienia” – mówiła do pół miliona internautów.

Czytaj więcej

Marzyła o jednym księciu, ma czterech. Księżna Sofia ze Szwecji niczego nie żałuje

Szwedzkie #MeToo

W 2018 roku Wiktoria zaangażowała się w kampanię #MeToo zwracającą uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet. Niedługo później dziennikarze magazynu „Svenska Dagbladet” ujawnili skandal z udziałem Jean-Claude’a Arnaulta, męża Katariny Frostenson — członkini Szwedzkiej Akademii przyznającej Nagrodę Nobla, który został oskarżony o molestowanie kilkunastu kobiet, bezprawne korzystanie z dotacji przyznawanych przez Akademię oraz ujawnianie wcześniej nazwisk laureatów Nobla w dziedzinie literatury. Wśród kobiet, w stosunku do których zachował się niewłaściwie, znalazła się członkini rodziny królewskiej. Według anonimowych źródeł, dwór wydał polecenie sekretarzowi Szwedzkiej Akademii, aby nie dopuścił do sytuacji, w której księżniczka Wiktoria znalazłaby się sam na sam z Jean-Claudem Arnaultem w jednym pomieszczeniu. Ma to związek z incydentem, do którego doszło w 2006 roku, kiedy mężczyzna w taki sposób dotykał pleców księżniczki, że jej asystent musiał odtrącić mu rękę.

Księżniczka Wiktoria i książę Daniel mają dwoje dzieci. 23 lutego 2012 roku urodziła się Stella Sylwia Ewa Maria, księżna Östergötlandu, a 2 marca 2016 roku na świat przyszedł Oskar Karol Olaf, książę Skanii. Są, po swojej matce, drugim i trzecim spadkobiercą szwedzkiego tronu.




Źródła:

https://www.nzherald.co.nz

https://www.instagram.com

https://victoriabernadotte.com

http://news.bbc.co.uk

https://www.vogue.com.au

https://www.express.co.uk

Pierworodna córka królewskiej pary ze Szwecji — króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii stała się pierwszą osobą w sukcesji do tronu na mocy uchwalonego w 1979 roku aktu znoszącego prawo do dziedziczenia korony w linii męskiej. Tym samym jej młodszy o dwa lata brat, Karol Filip, spadł na czwarte miejsce w monarszej kolejce, plasując się za dziećmi księżniczki Wiktorii, a ich najmłodsza siostra Magdalena (ur. W 1982 r.) – na ósme. Choć król podkreśla, że „jest bardzo dumny” z córki, wolałby na tronie widzieć swojego męskiego potomka, a pozbawienie go tego przywileju na mocy prawa działającego wstecz nazwał niesprawiedliwością.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Jak Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga pomaga wojennym ofiarom przemocy seksualnej?
Jej historia
Cindy Crawford o sobie: Nie lubię określenia „byłam modelką”
Jej historia
Eva Herzigová przekonuje: Z wiekiem stajesz się potężniejsza
Jej historia
Urodzona w więzieniu przyszła pani mecenas: kto jej pomógł w drodze na Harvard?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Jej historia
Życie Księżniczki Stefanii z Monako to gotowy materiał na film: melodramat z happy endem?