Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?

Melinda French Gates odchodzi z fundacji Bill & Melinda Gates Foundation. Jak argumentuje ogłoszoną 13 maja decyzję i kto przejmie po niej schedę w prowadzonej od 24 lat organizacji?

Publikacja: 15.05.2024 15:23

Melinda Gates: Moja decyzja o odejściu z fundacji nie należała do łatwych.

Melinda Gates: Moja decyzja o odejściu z fundacji nie należała do łatwych.

Foto: PAP/Abaca

W ramach prowadzonej od 2000 roku fundacji zgromadzono dotychczas środki finansowe w wysokości około 78 miliardów dolarów. Siedem oddziałów Bill & Melinda Gates Foundation współpracuje z partnerami w ponad 130 krajach w celu gromadzenia funduszy na wskazane przez poszczególne jednostki potrzeby. W przyszłym miesiącu nastąpią istotne zmiany w zarządzie organizacji. Jak reaguje na nie współzałożyciel i kto zastąpi Melindę Gates w jej dotychczasowej roli?

Nowy rozdział

W poniedziałkowym oświadczeniu poinformowano, że współzałożycielka fundacji, Melinda French Gates, rezygnuje z pełnionej funkcji i pragnie rozpocząć nowy etap swojej działalności. – Melinda ma nowe pomysły na temat poprawy jakości życia kobiet i rodzin w USA, ale i na całym świecie – przekazał Mark Suzman, CEO fundacji, za pośrednictwem opublikowanego na profilach społecznościowych nagrania. – Po kilku trudnych latach obserwowania, jak kobiety stopniowo pozbawiane są swoich praw zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w wielu innych krajach na świecie, zamierza w najbliższym czasie skupić się na działalności w tym zakresie – dodaje.

Na temat podjętej decyzji wypowiedziała się też sama zainteresowana, publikując post na platformie X. – Jestem niezwykle dumna z fundacji, którą stworzyłam wraz z Billem, oraz z niesamowitego wysiłku podejmowanego przez wszystkie zaangażowane osoby w celu zaradzenia nierównościom na całym świecie – przyznaje. – Moja decyzja o odejściu z fundacji nie należała do łatwych – dodaje.

Czytaj więcej

Miliardy idą w świat. Na co wydaje fortunę była żona Jeffa Bezosa?

Zmiana nazwy

Ostatnim dniem pracy współzałożycielki w fundacji będzie 7 czerwca. W najbliższej przyszłości Melinda French Gates zamierza przekazać więcej informacji co do planów dalszej działalności charytatywnej po podjęciu tak radykalnego kroku. Tym samym organizacja oficjalnie zmieni nazwę na Gates Foundation, a jej jedynym prezesem zostanie Bill Gates. – Jest mi przykro z powodu odejścia Melindy, ale nie mam wątpliwości co do tego, że jej dalsza działalność filantropijna odegra ważną rolę w wielu dziedzinach w przyszłości – napisał na platformie X. – Pozostaję w pełni zaangażowany w pracę fundacji we wszyskich podejmowanych działaniach mających na celu realizację podjętych zobowiązań i poprawę życia milionów ludzi na całym świecie – dodał.

Rozwód założycieli fundacji został sfinalizowany maju 2021 roku. Wówczas eksmałżonkowie zadeklarowali chęć dalszej współpracy w ramach organizacji, zakładając jednak, że potrzebują co najmniej dwóch lat, aby przekonać się, czy dobre relacje zawodowe zostaną podtrzymane. – Jeśli do tego czasu którekolwiek z nich zdecyduje, że z jakiegoś powodu nie może kontynuować współpracy w takiej formie, Melinda French Gates zrezygnuje ze swojego stanowiska – informował wówczas Mark Suzman. Plan zakładał, że Bill Gates pozostanie na posterunku i spłaci swoją byłą żonę, zapewniając jej środki na kontynuowanie działalności filantropijnej. W opublikowanym w 2021 roku oświadczeniu zapewniano, że rzeczone fundusze będą pochodzić z prywatnych zasobów Gates’a i w żaden sposób nie naruszą budżetu fundacji.

Miliard dolarów na dobry początek

W styczniu 2022 roku zatrudniono czterech nowych członków zarządu, którzy mieli wspomóc działania fundacji w trudnym dla założycieli czasie po sfinalizowaniu rozwodu. Było to wydarzenie bezprecedensowe, ponieważ dotychczas nie wprowadzano do zarządu żadnych osób z zewnątrz. Po śmierci Billa Gates’a Seniora w 2020 roku oraz rezygnacji Warrena Buffet’a w 2021, Bill i Melinda Gates byli jedynymi członkami zarządu.

Oprócz aktywności w rzeczonej fundacji, Melinda Gates angażuje się też w dzałalność w założonej przez siebie organizacji Pivotal Ventures, która ma na celu eliminowanie barier dla kobiet w ich życiu zawodowym, dostępie do rozwiązań technologicznych, opieki medycznej i edukacji niezależnie od środków finansowych jakimi dysponują. W 2019 roku eksmałżonka Billa Gates’a przekazała na rzecz organizacji miliard dolarów.

Czytaj więcej

Fortuna do podziału. Zapadły decyzje w sprawie spadku po "ostatniej hawajskiej księżniczce"

Smutna wiadomość

W poniedziałkowym oświadczeniu CEO fundacji, funkcjonującej jeszcze przez kilka kolejnych tygodni pod nazwą Bill & Melinda Gates Foundation, wyraził ubolewanie z powodu odejścia współzałożycielki. – To smutna wiadomość dla nas wszystkich i potrzebujemy czasu, aby się z nią oswoić – przyznał. – Wiele z Was blisko współpracowało z Melindą lub zainteresowało się fundacją ze względu na jej globalne przywództwo, szczególnie w zakresie równości płci, oraz jej umiejętności niesienia pomocy ludziom, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Zakładając fundację i definiując jej wartości, odegrała zasadniczą rolę we wszystkim, co osiągnęliśmy w ciągu ostatnich 24 lat. Wiem, jaką sympatią wszyscy darzą Melindę i tym bardziej jest mi przykro z powodu tej decyzji. Będzie mi brakować pracy u jej boku i możliwości nieustannego uczenia się od niej – dodał.

Mark Suzman zapewnił jednocześnie, że organizacja jest obecnie silniejsza niż kiedykolwiek. Być może zatem charyzma, wiedza i doświadczenie Melindy Gates pozwolą jej zaangażować się w kolejne dziedziny i wspomagać je z równym powodzeniem, jak robiła to przez niemal ćwierć wieku współprowadząc jedną z największych fundacji świata.

Źródła:
https://www.gatesfoundation.org/
https://www.pivotalventures.org/
https://edition.cnn.com/

W ramach prowadzonej od 2000 roku fundacji zgromadzono dotychczas środki finansowe w wysokości około 78 miliardów dolarów. Siedem oddziałów Bill & Melinda Gates Foundation współpracuje z partnerami w ponad 130 krajach w celu gromadzenia funduszy na wskazane przez poszczególne jednostki potrzeby. W przyszłym miesiącu nastąpią istotne zmiany w zarządzie organizacji. Jak reaguje na nie współzałożyciel i kto zastąpi Melindę Gates w jej dotychczasowej roli?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bohaterskie bliźniaczki nagrodzone przez króla. Poradziły sobie z atakiem krokodyla
Jej historia
Ponad 200 uczelni w zasięgu ambitnej 18-latki. Którą wybierze?
Jej historia
Brooke Shields wkracza w świat biznesu. Czym zajmie się od czerwca?
Jej historia
Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria obejmie kiedyś tron, ale bez aprobaty ojca. W czym tkwi problem?
Jej historia
32 lata temu zaginęła Wanda Rutkiewicz. "Twarda, ale życzliwa Zosia Samosia"