Eva Marie Saint skończyła 100 lat. Aktorka "starsza niż Akademia Filmowa" imponuje formą

Aktorka Eva Marie Saint obchodziła w tym roku 100 urodziny. Z kim świętowała i co sprawia, że utrzymuje świetną formę?

Publikacja: 08.07.2024 12:58

Trwająca niemal 80 lat imponująca kariera urodzonej 4 lipca 1924 roku aktorki rozpoczęła się od wyst

Trwająca niemal 80 lat imponująca kariera urodzonej 4 lipca 1924 roku aktorki rozpoczęła się od występów w produkcjach telewizyjnych oraz udzielania głosu w audycjach radiowych na początku lat 40.

Foto: PAP/Newscom

Gdy 3 kwietnia bieżącego roku badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii, Jane Goodall obchodziła swoje 90 urodziny, przedstawiciele instytutów jej imienia w 27 krajach na całym świecie z wielomiesięcznym wyprzedzeniem planowali uroczystości na cześć swojej założycielki. Ona sama odwiedziła wybrane kraje, promując zainicjowaną przez poszczególne instytuty akcję #GoodAllDay. Wydarzenia rozplanowano na cały rok, co sprawiło, że jubilatka od wielu miesięcy jest w podróży, mając przed sobą jeszcze kolejne wyjazdy związane z celebracją okrągłych urodzin.

Wprawdzie setne urodziny legendarnej aktorki Evy Marie Saint nie zostały zaplanowane z takim rozmachem, to jednak celebracja odbyła się w gronie najważniejszych dla niej osób, a zaproszeni goście przybyli z różnych rejonów Stanów Zjednoczonych. – Nie mogę się doczekać obchodów moich setnych urodzin w Los Angeles, w otoczeniu mojej ukochanej rodziny. Przedstawiciele czterech pokoleń przyjadą specjalnie na tę okazję z Chicago, Santa Barbara i San Francisco – wyznała w wywiadzie dla „People”. Jak zdobywczyni Oscara czuła się w dniu okrągłych urodzin i czemu zawdzięcza swoją imponującą formę?

Czytaj więcej

Parada 90 psów i wielomiesięczna celebracja. Jane Goodall wyjątkowo uczci 90 urodziny

Oscar dwa dni przed porodem

Trwająca niemal 80 lat imponująca kariera urodzonej 4 lipca 1924 roku aktorki rozpoczęła się od występów w produkcjach telewizyjnych oraz udzielania głosu w audycjach radiowych na początku lat 40. Pierwszym filmem, w którym pojawiła się u boku Johna Carradine oraz Davida Carradine, była adaptacja telewizyjna „Opowieści Wigilijnej” z 1947 roku. Role w spektaklach wystawianych na Broadway’u pozwalały szlifować warsztat aktorski, a za występ u boku Marlona Brando w „Na Nadbrzeżach” (oryg. „On the Waterfront”) w 1954 roku otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Po latach wspomni ceremonię wręczania nagród, która odbyła się w 1955 roku, dwa dni przed narodzinami jej syna. – Jeśli gdzieś zachowało się nagranie z uroczystości, można na nim zobaczyć, że w momencie, gdy odczytano moje nazwisko, zamarłam i przez dłuższą chwilę nie byłam w stanie się podnieść. Mąż pomógł mi wstać z miejsca, a odbierając statuetkę mówiłam coś w stylu: „chyba za moment urodzę dziecko!” – wspominała w trakcie wywiadu dla „The Santa Barbara Independent” w 2010 roku.

W tym filmie nie będziesz płakać

W kolejnych latach smukła blondynka o delikatnej urodzie była obsadzana w wielu kasowych produkcjach, takich jak między innymi „Kapelusz pełen deszczu” (oryg. „A Hatful of Rain”), powstały na bazie przedstawienia Broadway’owskiego, „W poszukiwaniu deszczowego drzewa” (oryg. „Raintree County”), „Rosjanie nadchodzą” (oryg. „The Russians Are Coming, the Russians Are Coming”), “Brodziec” (oryg. „The Sandpiper”), w którym zagrała też Elisabeth Taylor i Richard Burton, „Grand Prix”, „36 godzin” (oryg. „36 Hours”) czy „Exodus” u boku Paula Newmana. W jej filmografii znajduje się też rola w horrorze Alfreda Hitchcock’a pt. „Północ północny zachód” (oryg. „North By Northwest”). – W tym filmie nie będziesz płakać – miał powiedzieć wówczas legendarny reżyser, nawiązując do licznych kreacji aktorki, w których, ze względu na swą aparycję, grała głównie kruche, łkające kobiety opierające się o kuchenny zlew. – Tym razem zlewu nie będzie – miał podkreślać.

W latach 70. otrzymała dwie nominacje do nagród Emmy – za role kolejno w „Jak zdobywano Dziki Zachód” (oryg. „How The West Was Won”) oraz “Taxi!!!”, natomiast na wygraną przyszło jej poczekać do 1990 roku, gdy w jej ręce trafiła nagroda Emmy za występ w dramacie „People Like Us”. Wielbiciele filmów o superbohaterach docenili jej występ w „Powrocie Supermana” w 2006 roku, gdzie wcieliła się w rolę Marthy Kent, natomiast ostatnim hitem kinowym z jej udziałem był „Winter’s Tale” z 2014 roku, w którym wystąpiła między innymi z Colinem Farrellem, Willem Smithem czy Russellem Crowe.

Czytaj więcej

90-letnia Joan Collins powiedziała, dlaczego nie rezygnuje z pracy

Starsza niż Akademia Filmowa

Aktorka, której nazwisko pojawiło się na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd, w 1951 roku wyszła za mąż za reżysera i producenta filmowego Jeffrey’a Haydena. Para doczekała się dwojga dzieci – Darella i Laurette – oraz trojga wnucząt. W 2016 roku szczęśliwe małżeństwo dobiegło końca wraz ze śmiercią 90-letniego wówczas reżysera.

Dwa lata później Eva Marie Saint pojawiła się na gali rozdania Oscarów, aby wręczyć statuetkę w kategorii najlepszy kostium. 93-latka zaprezentowała się tego wieczoru olśniewająco w czarnej długiej sukni i efektownej biżuterii. Otrzymawszy owacje na stojąco, żartowała w trakcie przemowy, że jest starsza niż Akademia Filmowa. – Bardzo mnie to cieszy, tak trzymać – dodała, na co zgromadzeni zareagowali kolejnym aplauzem.

Kilka lat po tym wydarzeniu gwiazda zapewnia, że nadal czuje się fantastycznie. – Spaceruję na świeżym powietrzu, lubię oglądać mecze baseballu, zwłaszcza w wykonaniu Los Angeles Dodgers, a także cenię sobie czas z moją rodziną i przyjaciółmi. Mam bardzo dobre życie i w ogóle nie czuję, że właśnie kończę 100 lat – wyznała w rozmowie z „People”.

Przyglądając się fotografiom legendarnej aktorki i porównując je z ujęciami sprzed lat, trudno nie zauważyć, że olśniewający uśmiech, błysk w oczach i nienaganna sylwetka pozostały niezmienne. Oby wspaniałe samopoczucie i radość z codziennych czynności pozwoliły cieszyć się kolejnymi urodzinami świętowanymi z czterema pokoleniami w rodzinie.

Źródła:
https://www.theguardian.com/
https://people.com/
https://walkoffame.com/

Gdy 3 kwietnia bieżącego roku badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii, Jane Goodall obchodziła swoje 90 urodziny, przedstawiciele instytutów jej imienia w 27 krajach na całym świecie z wielomiesięcznym wyprzedzeniem planowali uroczystości na cześć swojej założycielki. Ona sama odwiedziła wybrane kraje, promując zainicjowaną przez poszczególne instytuty akcję #GoodAllDay. Wydarzenia rozplanowano na cały rok, co sprawiło, że jubilatka od wielu miesięcy jest w podróży, mając przed sobą jeszcze kolejne wyjazdy związane z celebracją okrągłych urodzin.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bolesne wspomnienia Sharon Stone. Została okradziona w czasie rekonwalescencji po udarze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Jej historia
Legenda muzyki Dame Shirley Bassey odznaczona przez króla Karola III. Nie zawsze ją doceniano
Jej historia
Nie żyje słynna edukatorka seksualna dr Ruth Westheimer. Skąd wziął się jej fenomen?
Jej historia
Carolina Adriana Herrera. Jak córka znanej matki stała się ważnym filarem rodzinnego biznesu?
Jej historia
Liga NHL ma pierwszą w historii kobietę na stanowisku trenerskim. „Nie chcę być jedyna”