Od skromnego warsztatu krawieckiego do słynnego domu mody. Historia Rosity Missoni

Kolorowe wełniane swetry uczyniła znakiem rozpoznawczym swojej marki. Długo przed erą Instagrama tworzyła barwne kolekcje prezentując je z rozmachem godnym teatralnego spektaklu. W wieku 93 lat zmarła legendarna projektantka Rosita Missoni.

Publikacja: 05.01.2025 12:00

Marka Missoni tworzyła nie tylko ubrania, ale także akcesoria domowe. Inwestowała w nieruchomości i

Marka Missoni tworzyła nie tylko ubrania, ale także akcesoria domowe. Inwestowała w nieruchomości i w sieć luksusowych hoteli sygnowanych logo marki.

Foto: PAP/EPA

Kolorową fotografię przedstawiającą roześmianą projektantkę w barwnej marynarce z charakterystycznym zygzakowatym wzorem zamieszczono na profilu instagramowym marki Missoni 1 stycznia 2025 roku. – Rodzina Missoni i Missoni Group z przykrością zawiadamiają o odejściu Rosity Missoni, kluczowej postaci włoskiej mody. Kreatywna wizja Rosity i jej niestrudzone poświęcenie dla własnej pracy sprawiły, że styl Missoni stał się symbolem Made in Italy na całym świecie. Jej artystyczne dziedzictwo będzie nadal żywe dzięki jej kreacjom, które nieodzownie kojarzą się z radością i pięknem, nieustannie inspirując entuzjastów i kreatorów mody – napisano.

O odejściu projektantki poinformował też prezydent Lombardii, Attilio Fontana, nazywając jej projekty słynnymi, wielobarwnymi dziełami sztuki. – To wielka strata dla Włoch, Lombardii i prowincji Varese, gdzie urodziła się i mieszkała światowej sławy projektantka i przedsiębiorczyni – napisał.

Równie barwne co stroje sygnowane marką Missoni było życie samej współzałożycielki rodzinnego przedsiębiorstwa. Kto towarzyszył jej od pierwszych dni działalności firmy i czy mimo nienagannego wyczucia stylu legendarnej projektantki zdarzyło jej się popełnić modowe faux pas?

Rosita Missoni: mąż wprowadził się do mnie z czterema maszynami do szycia

Urodzona w 1931 roku we włoskim mieście Golasecca, Rosita Jelmini od najmłodszych lat poznawała świat mody i przyglądała się procesom tworzenia ubrań za sprawą rodziców – rzemieślników, aktywnych zawodowo w branży tekstylnej. Choć wybrany przez nią kierunek studiów – języki nowożytne – nie był bezpośrednio związany z ukochaną dziedziną, to jej pierwsza samodzielna podróż do Wielkiej Brytanii w celu podszkolenia języka angielskiego, miała na zawsze zdefiniować jej życie osobiste i dalsze kroki zawodowe.

Był rok 1948. W Londynie odbywały się Letnie Igrzyska Olimpijskie, w trakcie których 17-letnia wówczas studentka poznała jednego z zawodników reprezentujących jej kraj w biegu na 400 metrów przez płotki. Ottavio Missori, przez najbliższych nazywany Tai, zawody zakończył wprawdzie na szóstej pozycji, ale zapoczątkowana na Wembley znajomość okazała się cenniejsza niż zwycięstwo. Sportowiec, jednocześnie próbujący swoich sił w charakterze projektanta mody, wkrótce oświadczył się młodej krajance, a pięć lat później zawarli związek małżeński. – Gdy w 1953 roku brałam ślub, mąż wprowadził się do mnie z czterema maszynami do szycia – wspominała w rozmowie z agencją AFP w 2016 roku.

Czytaj więcej

Nie żyje słynna edukatorka seksualna dr Ruth Westheimer. Skąd wziął się jej fenomen?

Rosita i Ottavio Missoni: pierwszy warsztat krawiecki, pierwsze duże zlecenie

Małżonkowie wspólnie założyli niewielki warsztat krawiecki w położonym w Lombardii miasteczku Gallarate. Po pięciu latach od chwili powstania firmy nastąpił przełom w działalności przedsiębiorstwa, gdy przedstawiciele jednego z wiodących domów handlowych w Mediolanie, La Rinascente, złożyli zamówienie na ponad sto bajecznie kolorowych sukienek sygnowanych logo marki.

W połowie lat 60. Anna Piaggi, redaktorka „Vogue Italia”, zamieściła obszerny artykuł na temat rodzinnego przedsiębiorstwa, okraszony licznymi fotografiami projektów utalentowanej pary. W 1966 roku przyszedł czas na pierwszy pokaz mody, w trakcie którego zaprezentowano kolekcję Missoni. Tym samym transformacja skromnego warsztatu krawieckiego w luksusowy dom mody stała się faktem.

Czytaj więcej

Eva Marie Saint skończyła 100 lat. Aktorka "starsza niż Akademia Filmowa" imponuje formą

Missoni: pokaz we Florencji ze skandalem w tle

Kreatywność małżonków wykraczała poza ich barwne projekty z charakterystycznym zygzakowatym wzorem. Twórcy marki Missoni dbali też o to, by ich kolekcje prezentowane były w niestandardowy sposób, wybierając w tym celu najbardziej spektakularne lokalizacje Mediolanu: historyczny teatr Teatro Gerolamo czy publiczny basen, Piscina Solari, gdzie modelki przemieszczały się na nadmuchiwanych meblach zaprojektowanych przez Quasara Khanha. Pokazy Missoni wkrótce urosły do rangi spektakli i sprawiły, że Mediolan stał się celem podróży krytyków mody z całego świata.

Mimo wyczucia stylu i niewątpliwych umiejętności łączenia różnych wzorów w obrębie pojedynczych stylizacji, Rosita Missoni nie ustrzegła się spektakularnego błędu w doborze odzieży dla modelek prezentujących jej kolekcję w 1967 roku. Wielbiciele mody mogli podziwiać barwne stroje marki podczas show w renesansowym pałacu Pittich we Florencji. Przed rozpoczęciem pokazu Rosita Missoni nieopatrznie poprosiła modelki o pozbycie się staników spod ubrań, wychodząc z założenia, że odwracają one uwagę widzów od wzorów widocznych na sukniach. Tymczasem okazało się, że w świetle reflektorów brak bielizny został nadmiernie wyeksponowany, co wywołało skandal wśród zgromadzonych, a projektantów nie zaproszono już na kolejny pokaz odbywający się w tym mieście.

Czytaj więcej

105-latka zdobyła upragniony dyplom uczelni. "Długo czekałam na ten moment"

2013 rok: podwójna tragedia w rodzinie Missoni

Mimo faux pas we Florencji spektakularne pokazy kontynuowane w Mediolanie pozwoliły twórcom marki umacniać pozycję firmy w świecie mody. W 1969 roku para zbudowała fabrykę w Sumirago, z widokiem na włoskie Alpy. Architekt Enrico Buzzi zadbał nie tylko o miejsce pracy, ale i projekt domu rodziny Missoni, zlokalizowanego w pobliżu. W 1978 roku kolekcję ubrań włoskiej marki wzbogacono o linię męską, a wystawa okazji 25-lecia działalności przedsiębiorstwa w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku stała się kolejną okazją do zaprezentowania spectrum możliwości twórczych włoskich projektantów.

Para doczekała się trojga dzieci: dwóch synów, Vittorio i Luca, oraz córki Angeli. W latach 90. rodzeństwo stopniowo przejmowało obowiązki rodziców obejmując funkcje kierownicze w firmie. Najstarszy syn, Vittorio, zajmował stanowisko dyrektora kreatywnego do 2013 roku. Wtedy też rodzinę Missoni dotknęła podwójna tragedia. Vittorio zginął tragicznie w katastrofie samolotu w Wenezueli. Cztery miesiące po tym zdarzeniu, Ottario zmarł w wieku 92 lat.

Czytaj więcej

Parada 90 psów i wielomiesięczna celebracja. Jane Goodall wyjątkowo uczci 90 urodziny

Missoni: dalszy rozwój marki

W kolejnych latach marka Missoni zaczęła wkraczać na owe terytoria: tworzono akcesoria domowe, ubrania dla dzieci, stroje kąpielowe, kolekcje prezentów, a także inwestowano w nieruchomości i w sieć luksusowych hoteli sygnowanych logo marki.

W 2018 roku włoski fundusz inwestycyjny FSI zainwestował 70 milionów euro w rodzinną firmę w zamian za 41,2 proc. udziałów w przedsiębiorstwie. Celem transakcji miało być wzmocnienie pozycji marki za granicą. Rodzina Missoni pozostawiła sobie pakiet kontrolny w postaci 58,8 proc. akcjonariatu. Po sfinalizowaniu sprzedaży Rosita przeszła na emeryturę, powierzając rolę prezesa firmy swojej córce, Angeli. Decyzja okazała się ze wszech miar słuszna, ponieważ Angela zadbała o dalszy rozwój firmy, a także o to, by ubrania Missoni prezentowały gwiazdy tego formatu co Kerry Washington, Regina King, Cate Blanchett, Beyoncé, czy Melania Trump.

Oprócz imponujących kolekcji ubrań i akcesoriów sygnowanych logo Misosni, zmarła 1 stycznia 2025 roku Rosita pozostawiła po sobie liczną rodzinę, w skład której wchodzą: dwoje dzieci, brat Alberto oraz dziewięcioro wnucząt i dziesięcioro prawnucząt. – Nasza rodzina i biznes wzrastały razem – mówiła w jednym z wywiadów dla „The New York Times”. – Wspólnie celebrowaliśmy najważniejsze chwile i ze spokojem obserwowaliśmy zmieniające się pory roku. Nawet zimą nakładaliśmy ciepłe swetry i spożywaliśmy posiłki na tarasie, by móc cieszyć się świeżym powietrzem mimo chłodu. Właśnie o takim życiu marzyłam.

Źródła:
https://www.missoni.com/
https://www.nytimes.com/
https://www.bbc.com/
https://edition.cnn.com/

Kolorową fotografię przedstawiającą roześmianą projektantkę w barwnej marynarce z charakterystycznym zygzakowatym wzorem zamieszczono na profilu instagramowym marki Missoni 1 stycznia 2025 roku. – Rodzina Missoni i Missoni Group z przykrością zawiadamiają o odejściu Rosity Missoni, kluczowej postaci włoskiej mody. Kreatywna wizja Rosity i jej niestrudzone poświęcenie dla własnej pracy sprawiły, że styl Missoni stał się symbolem Made in Italy na całym świecie. Jej artystyczne dziedzictwo będzie nadal żywe dzięki jej kreacjom, które nieodzownie kojarzą się z radością i pięknem, nieustannie inspirując entuzjastów i kreatorów mody – napisano.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Katie Piper: życiowa tragedia jej nie złamała. Dzisiaj swoim pięknem inspiruje innych
Jej historia
Keira Knightley gorzko o roli w „Piratach z Karaibów”: Byłam traktowana jak śmieć
Jej historia
36-latka została primabaleriną w Royal Ballet. Złamała wszelkie zasady
Jej historia
Asma Asad: Kim jest była pierwsza dama Syrii?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Jej historia
Firma Victorii Beckham po 17 latach wreszcie przyniosła zysk. Jej klucz do sukcesu
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay