Nie żyje słynna edukatorka seksualna dr Ruth Westheimer. Skąd wziął się jej fenomen?

– Nie udałoby się to, gdybym była wysoką blondynką z dekoltem – tak autoironicznie dr Ruth Westheimer tłumaczyła fenomen swej popularności w przełamywaniu tabu na tematy związane z seksem. Legendarna terapeutka zmarła w wieku 96 lat. Czym zasłynęła?

Publikacja: 16.07.2024 09:33

Dr Ruth Westheimer była autorką ponad 40 książek poświęconych tematyce życia intymnego.

Dr Ruth Westheimer była autorką ponad 40 książek poświęconych tematyce życia intymnego.

Foto: PAP/EPA

Nazywana pierwszą supergwiazdą wśród seksuologów, pochodząca z Niemiec terapeutka, miała ponad 50 lat, gdy zadebiutowała jako prowadząca radiowy program „Sexually Speaking” w nowojorskiej rozgłośni WYNY. 15-minutową audycję wkrótce przedłużono do dwóch godzin, aby zapewnić wystarczający czas antenowy dla wszystkich chętnych, pragnących telefonicznie omówić z doradczynią wstydliwe dotychczas tematy dotyczące ich życia intymnego. Wielu deklarowało, że dr Ruth – jak wkrótce zaczęto ją nazywać – uratowała ich związki. Czym ich do siebie przekonała?

Have good sex!

Po sukcesie audycji radiowej, w której dr Ruth bez skrępowania odpowiadała na najbardziej intymne pytania słuchaczy dotyczące ich pożycia, przyszedł czas na własny program telewizyjny o tytule nie budzącym wątpliwości co do poruszanej tematyki: „Good Sex With Dr. Ruth Westheimer”. Drobnej budowy gospodyni show, mówiąca z niemieckim akcentem, występowała przed kamerami w eleganckich strojach, pozdrawiając widzów swoim ulubionym powiedzeniem „Have good sex”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zachętę do prowadzenia satysfakcjonującego życia seksualnego.

Autorka ponad 40 książek poświęconych tematyce życia intymnego tłumaczyła potrzebę edukowania ludzi w tym zakresie brakiem fundamentalnej wiedzy oraz skrępowaniem wynikającym z rozmów poświęconych tej sferze życia. – Wiem, że młodym ludziom bardzo brakuje rzetelnych informacji na ten temat, a ja chcę podawać je w przystępny sposób – wyjaśniała podczas wywiadu dla NBC Nightly New w 2019 roku.

Czytaj więcej

Czy poślubiłam/em właściwą osobę? Słowa terapeutki Esther Perel dają do myślenia

Uratowana przed nocą kryształową

Swoje zajęcie traktowała jak misję, wierząc, że skoro dane jej było ujść z życiem podczas działań wojennych toczonych w czasie jej dzieciństwa, powinna udowodnić, że jej obecność na świecie ma sens. – Zawsze czułam, że skoro nie zostałam zabita przez nazistów, powinnam robić w życiu coś ważnego – wyznała w cytowanym wywiadzie. Najbliżsi członkowie jej rodziny nie mieli tyle szczęścia. Pochodzący z Niemiec ortodoksyjni Żydzi, przezornie wysłali swoją 10-letnią córkę do sierocińca w Szwajcarii, by uchronić ją przed rzezią w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, która przeszła do historii jako noc kryształowa (niem. Kristallnacht). Dziewczynka nigdy więcej nie ujrzała już swoich rodziców, żyjąc w przeświadczeniu, że zginęli w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz.

Po wojnie nastoletnia wówczas Ruth przeniosła się do Izraela, a następnie do Francji, gdzie rozpoczęła studia psychologiczne na Sorbonie. Edukację kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrowała w 1956 roku. Pracując jako pomoc domowa, ukończyła socjologię, a następne obroniła doktorat na Uniwersytecie Columbia. Przez kolejną dekadę pracowała już jako wykładowca akademicki oraz terapeutka doradzająca swoim klientom w kwestiach związanych z ich życiem seksualnym.

Gdybym była młoda i piękna, to by nie zadziałało

Gdy zaproponowano jej poprowadzenie pierwszej audycji radiowej, początkowo udzielała porad podczas programu nadawanego w niedziele po północy. Popularność nieskrępowanych, traktowanych humorystycznie i bez cienia pruderii wypowiedzi gospodyni programu sprawiła, że audycję nie tylko przeniesiono na wcześniejszą godzinę, ale i wydłużono, tak, by więcej osób miało szansę zasięgnąć porady u ulubionej terapeutki. Wkrótce wielbiciele mówiącej z niemieckim akcentem, uśmiechniętej seksuolożki, zadbali o produkcję koszulek z nadrukiem: „Sex on Sunday? You Bet!”, sygnalizującym gotowość do podjęcia istotnych zmian w dotychczasowym podejściu do aktywności seksualnej, a także nawiązującym do czasu edycji kultowego programu.

Choć dr Ruth nie była pierwszą terapeutką udzielającą porad słuchaczom w audycji radiowej – jej poprzedniczka, dr Joyce Brothers, prowadziła podobną działalność – to jednak bezpretensjonalność, poczucie humoru, ale i niepozorna postura mierzącej zaledwie 1,40m wzrostu absolwentki Sorbony, zapewniły jej popularność i pozwoliły przekonać do siebie kolejne pokolenia fanów. – Gdybym była wysoką blondynką z dekoltem, a do tego młodą i piękną, to by nie zadziałało – mówiła autoironicznie podczas rozmowy z „The Sunday Times”.

Czytaj więcej

Seniorki gwiazdami sieci dzięki swoim opiekunom. Na czym polega zjawisko "carefluencers"?

Powołaj się na dr Ruth

Zaskakujące i niezwykle nowatorskie podejście dr Ruth do kwestii swobody seksualnej w związku stanowiło kolejny powód, dla którego ludzie chętnie korzystali z jej porad. – Wszystko, na co dwoje dorosłych ludzi godzi się w zaciszu swojej sypialni, jest dla mnie akceptowalne – mawiała. Jednocześnie potrafiła odradzać młodym słuchaczkom podjęcie ważnych decyzji dotyczących ich życia intymnego, gdy tylko wyczuwała w ich głosie niepewność czy lęk. – Nie rób tego – doradziła jednej z kobiet podczas swojej niedzielnej audycji. – Jeśli czujesz, że partner nakłada na ciebie presję, posłuchaj swojego wewnętrznego głosu i powiedz mu, że chcesz poczekać na odpowiedni moment. Możesz powołać się na dr Ruth – zażartowała na koniec.

Trzykrotnie zamężna, Ruth Westheimer została wdową w 1997 roku. Nazywana pieszczotliwie „babcią Freud”, podążała na nowoczesnymi technologiami, nie tylko publikując książki i występując w programach radiowych czy telewizyjnych, ale też wydając kasety video, płyty CD, a nawet gry komputerowe sygnowane własnym nazwiskiem i zawierające wskazówki dotyczące kwestii życia intymnego. W jednej z książek wydanych w latach 80., „First Love: A Young People’s Guide to Sexual Information”, wkradł się istotny błąd merytoryczny. Autorka napisała: “bezpieczny czas na uprawianie seksu to tydzień przed owulacją i tydzień po niej”. Tymczasem prawidłowe słowo powinno brzmieć “niebezpieczny”. Zauważona przez bibliotekarkę z New Jersey literówka sprawiła, że ponad 100,000 egzemplarzy książki natychmiast wycofano z obiegu. – Nawet ludzie mojego pokroju mogą czasem popełnić błąd – przyznała z właściwym sobie dystansem autorka publikacji.

Błędu już nie popełni, natomiast pozostawi po sobie ponad 40 opublikowanych książek, niezliczone nagrania oraz całe pokolenie wyedukowanych seksualnie wiernych fanów, którzy mogą za swoją mentorką powtórzyć, że nie należy dopuszczać, aby w życie intymne dwojga dorosłych ludzi wkradła się nuda.

Źródła:
https://www.washingtonpost.com/
https://www.bbc.com/

Nazywana pierwszą supergwiazdą wśród seksuologów, pochodząca z Niemiec terapeutka, miała ponad 50 lat, gdy zadebiutowała jako prowadząca radiowy program „Sexually Speaking” w nowojorskiej rozgłośni WYNY. 15-minutową audycję wkrótce przedłużono do dwóch godzin, aby zapewnić wystarczający czas antenowy dla wszystkich chętnych, pragnących telefonicznie omówić z doradczynią wstydliwe dotychczas tematy dotyczące ich życia intymnego. Wielu deklarowało, że dr Ruth – jak wkrótce zaczęto ją nazywać – uratowała ich związki. Czym ich do siebie przekonała?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Królowa kopertowej sukienki. W czym tkwi tajemnica sukcesu Diane von Furstenberg?
Materiał Promocyjny
Bezpiecznik ekosystemu OZE
Jej historia
Gwiazda serialu "Emily w Paryżu" Lily Collins prywatnie woli Danię i minimalizm
Jej historia
Zmarła Gena Rowlands. Gwiazda filmu „Pamiętnik” od lat chorowała na Alzheimera
Jej historia
Królowa Jordanii Rania powitała na świecie pierwszą wnuczkę: Zawładnęłaś moim sercem
Jej historia
Chappell Roan - następczyni Lady Gagi. Kim jest artystka ekscytująca Gen Z?