36-latka została primabaleriną w Royal Ballet. Złamała wszelkie zasady

W świecie baletu wiek około 30 lat uważa się już za „emerytalny”. Wielu tancerzy kończy wtedy karierę. Zasadę tę złamała 36-letnia Melissa Hamilton, która została właśnie primabaleriną w londyńskim Royal Ballet.

Publikacja: 16.12.2024 14:51

Do niedawna sceniczną karierę baletnica lub baletmistrz kończył zwykle w wieku około 30 lat, mając z

Melissa Hamilton

Do niedawna sceniczną karierę baletnica lub baletmistrz kończył zwykle w wieku około 30 lat, mając za sobą już ćwierć wieku występów i codziennych, morderczych ćwiczeń.

Foto: PAP/Photoshot

Aby mieć szansę na profesjonalną karierę w balecie, ćwiczenia w szkołach baletowych dzieci rozpoczynają już w wieku czterech-pięciu lat. Uważa się, że uczniowie szkoły podstawowej, którzy marzą o karierze w balecie, ale nie zaczęli jeszcze profesjonalnego treningu, mają na to ostatni dzwonek.

Melissa Hamilton — jedna z najstarszych primabalerin w Royal Ballet

Do niedawna sceniczną karierę baletnica lub baletmistrz kończył zwykle w wieku około 30 lat, mając za sobą już ćwierć wieku występów i codziennych, morderczych ćwiczeń. W wielu przypadkach to naturalny i właściwy krok, ponieważ ciało jest już na tyle wyeksploatowane, że dalsze intensywne treningi mogłyby spowodować groźne i nieodwracalne kontuzje.

Tymczasem na deskach teatrów można podziwiać coraz więcej wybitnych tancerek i tancerzy po trzydziestce — a nawet starszych. Jedną z nich jest Melissa Hamilton.

W wieku 36 lat — dość zaawansowanym jak na tę profesję — Hamilton awansowała do roli primabaleriny w prestiżowym londyńskim teatrze baletowym Royal Ballet. Hamilton została tym samym jedną z najstarszych primabalerin w historii tego teatru. W oficjalnym komunikacie Royal Ballet poinformował, że baletnica obejmie to stanowisko 1 stycznia 2025 roku.

Czytaj więcej

Chinara Alizade: Dziś tancerka nie powinna zamykać się wyłącznie w klasycznym świecie

Wybitna baletnica burzy stereotypy w świecie baletu

Melissa Hamilton pochodzi z Belfastu. Przygodę z baletem rozpoczęła w szkole podstawowej. Mama zapisała ją wraz jej siostrą na zajęcia z baletu, aby dziewczynki nie nudziły się w domu i spędzały wolny czas gdzieś, gdzie będą mogły się „wyszaleć”.

Profesjonalne treningi Hamilton rozpoczęła dopiero po ukończeniu gimnazjum, w szkole baletowej Elmhurst Ballet School w Birmingham. Nauczyciele byli sceptyczni wobec jej marzeń, co, jak sama przyznała w rozmowie z „The Times”, zadziałało na nią „jak czerwona płachta na byka” i dodatkowo zmotywowało ją do wytężonej pracy.

Dziewczyna przerwała edukację w szkole w Birmingham i wyjechała na dziesięć miesięcy do Aten, aby pobierać tam nauki u Mashy Mukhamedov, byłej nauczycielki w szkole Elmhurst, która występowała między innymi na deskach Teatru Bolszoj. Hamilton musiała w tym czasie nauczyć się wszystkiego, co uczniowie szkół baletowych osiągają w ciągu siedmiu lat edukacji.

Czytaj więcej

Emilia Sambor: Balet to nie tylko drążek, puenty i ból

W 2007 roku Hamilton wystartowała w konkursie Youth American Grand Prix, który wygrała. Z nagraniem swojego udanego występu pojechała do londyńskiego Royal Opera House, gdzie z miejsca podpisano z nią umowę.

Obecnie wiek przestaje mieć kluczowe znaczenie w zawodzie baletnicy czy baletmistrza. Przesuwanie kolejnych barier jest możliwe dzięki coraz szerszej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz tego, jak utrzymać go w dobrej formie. Pozwala to zarówno sportowcom, jak i profesjonalnym tancerzom wykonywać swoją profesję znacznie dłużej niż jeszcze kilka dekad temu.

Aby mieć szansę na profesjonalną karierę w balecie, ćwiczenia w szkołach baletowych dzieci rozpoczynają już w wieku czterech-pięciu lat. Uważa się, że uczniowie szkoły podstawowej, którzy marzą o karierze w balecie, ale nie zaczęli jeszcze profesjonalnego treningu, mają na to ostatni dzwonek.

Melissa Hamilton — jedna z najstarszych primabalerin w Royal Ballet

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Asma Asad: Kim jest była pierwsza dama Syrii?
Jej historia
Firma Victorii Beckham po 17 latach wreszcie przyniosła zysk. Jej klucz do sukcesu
Jej historia
Maria-Chantal Miller - księżna z talentem do robienia biznesu. Na czym zarabia?
Jej historia
Australijka zbiła fortunę na darmowym produkcie. Jak tego dokonała?
WSPOMNIENIA
Zmarła matka właścicieli marki Chanel. Miała 99 lat. Była przyjaciółką Karla Lagerfelda
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność