Parada 90 psów i wielomiesięczna celebracja. Jane Goodall wyjątkowo uczci 90 urodziny

Parada 90 psów z okazji 90. urodzin – tak Jane Goodall zamierza świętować tę wyjątkową okazję. Kiedy przypada ten szczególny dzień i kto dołączy do uroczystości?

Publikacja: 28.03.2024 13:57

Jane Goodall wciąż podróżuje przez około 300 dni w roku, nieprzerwanie prowadząc edukację na temat z

Jane Goodall wciąż podróżuje przez około 300 dni w roku, nieprzerwanie prowadząc edukację na temat zagrożonych gatunków zwierząt.

Foto: PAP/Avalon

Świętowanie przez cały rok

Choć data urodzin brytyjskiej badaczki w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii przypada na 3 kwietnia, to w rozmowie z „The People”, przyszła jubilatka zdradza, że świętuje przez cały rok, informując o planowanych na tę okazję spotkaniach w Nowym Jorku, San Francisco czy Seattle. – Przedstawiciele wszystkich siedzib Jane Goodall Institute chcą organizować wydarzenia z tej okazji. W kilku krajach odbędą się aukcje i te wydarzenia są rozplanowane na cały rok – opowiada.

Wspomniany Jane Goodall Institute ma filie w 27 krajach na całym świecie. Organizacja powstała w 1977 roku w celu prowadzenia i wspierania badań nad szympansami, a także kontynuowania edukacji w zakresie ochrony przyrody i ekologii. Przedstawiciele instytutu na całym świecie zachęcają do celebrowania urodzin założycielki i włączenia się do akcji #GoodAllDay. – Chcemy, aby Jane była z nas dumna, więc wpieramy i promujemy każdą akcję lokalną zorganizowaną na tę okoliczność: pomoc sąsiedzką, sprzątanie okolicy i wszelkie inne pomysły na spontaniczną pomoc i szerzenie dobra – piszą za pośrednictwem mediów społecznościowych.

5 dni w domu od stycznia

Choć mnóstwo wydarzeń zaplanowanych jest na kolejne tygodnie, to sam dzień okrągłych urodzin bodaj najsłynniejszej na świecie przyrodniczki i ekolożki będzie o tyle wyjątkowy, że osobiste życzenia złożą jej największe gwiazdy Hollywood: wśród zaproszonych są między innymi Leonardo DiCaprio i Dave Matthews, a swoje pozdrowienia za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali już między innymi Cher oraz Pierce Brosnan i jego żona Keely Shaye.

Podczas imprezy słynna badaczka dzikich szympansów i obrończyni zagrożonych gatunków zwierząt będzie mogła też podziwiać paradę 90 psów, nagrywaną przez zorganizowany na tę okoliczność dron. – Wyobrażacie to sobie? – pyta zachwycona w rozmowie z redaktorami „The People”. – Każdy chce mnie odwiedzić w tym dniu lub spotkać się ze mną z tej okazji. Podróżuję właściwe nieprzerwanie od połowy stycznia. Spędziłam w sumie pięć dni w domu od tamtego czasu – przyznaje w cytowanej rozmowie.

Czytaj więcej

89-latka nagrodzona za podróżowanie solo. Robi to od 70 lat i nie zamierza przestać

Podróż z notatnikiem i lornetką

W lipcu 1960 roku, 26-letnia wówczas Goodall, wyposażona w notatnik, lornetkę i niewielki plecak, wyruszyła do Afryki, aby rozpocząć tam badania nad mało jeszcze znanymi dzikimi szympansami. Stosując niekonwencjonalne metody badawcze, niejako zamieszkała wśród nich, aby lepiej zaobserwować i zrozumieć zachowania przedstawicieli tego gatunku. Jednym z jej najważniejszych odkryć w toku badań było ustalenie, że szympansy posługują się narzędziami, a także potrafią toczyć między sobą spory. Goodall przełamała dotychczasowe stereotypowe zachowania innych naukowców, którzy do zwierząt podchodzili jak do obiektów badawczych, opisując je poszczególnymi numerami porządkowymi. Ona nadawała im imiona, przekonując, że są to stworzenia obdarzone emocjami i zdolne do tworzenia długotrwałych więzi.

Za dokonane odkrycia otrzymała szereg nagród, a na podstawie jej losów nakręcono film dokumentalny „Życie Jane” z gościnnym udziałem między innymi Angeliny Jolie, Pierce’a Brosnana i Kofi Annana, a także siostry Judy Waters i syna Goodall’a van Lawick’a. Poza imponującym dorobkiem naukowym Jane Goodall słynie też z inicjatyw takich jak program TACARE (Take Care), mający na celu udzielane wsparcia finansowego dla afrykańskich kobiet oraz propagowanie opieki medycznej i edukacji w okolicy Gombe w Tanzanii.

Mimo zbliżających się okrągłych urodzin, naukowczyni nie zwalnia tempa. Podróżuje przez około 300 dni w roku, nieprzerwanie prowadząc edukację na temat zagrożonych gatunków zwierząt oraz uświadamiając rozmówców na temat zagrożeń ekologicznych wynikających choćby z zanieczyszczania planety, a także inicjując akcje sprzątania terenu, zakładania ogródków i sadzenia roślin. Pozostaje aktywna w mediach społecznościowych, gdzie nieprzerwanie pojawiają się nowe wpisy oraz zdjęcia z odwiedzanych miejsc i podejmowanych inicjatyw. – Nie mogę przejść przez lotnisko – wyznaje w cytowanej rozmowie z „The People”. – Nieustannie ktoś zatrzymuje mnie, mówiąc, że wyglądam jak Jane Goodall – dodaje. Charakterystyczny uśmiech, siwe, gładko zaczesane włosy, niesłabnące zaangażowanie w podejmowane działania sprawiają, że nie sposób pomylić jej z kimkolwiek innym.

Źródła:
https://janegoodall.org/
https://people.com/

Świętowanie przez cały rok

Choć data urodzin brytyjskiej badaczki w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii przypada na 3 kwietnia, to w rozmowie z „The People”, przyszła jubilatka zdradza, że świętuje przez cały rok, informując o planowanych na tę okazję spotkaniach w Nowym Jorku, San Francisco czy Seattle. – Przedstawiciele wszystkich siedzib Jane Goodall Institute chcą organizować wydarzenia z tej okazji. W kilku krajach odbędą się aukcje i te wydarzenia są rozplanowane na cały rok – opowiada.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
90-letnia Joan Collins powiedziała, dlaczego nie rezygnuje z pracy
Jej historia
Katarzyna Kuczyńska-Budka – prezydentka Gliwic. Dla miasta poświęciłaby karierę męża
Jej historia
Jane Fonda: mogę być aresztowana co tydzień
Jej historia
Agata Wojda, pierwsza w historii prezydentka Kielc: Ja nie zapraszam ludzi do siebie, tylko idę tam, gdzie oni są
Jej historia
Irena Gut-Opdyke. Historia kobiety, która brawurowo ratowała ludzkie życie