Evelyn Block to jedna z ponad 3 tysięcy czytelników „The New York Times” poproszonych o odpowiedź na powyższe pytanie. Wśród ankietowanych znaleźli się też między innymi: 71-letnia Giannella Garrett, która w dojrzałym wieku zaczęła uczęszczać na lekcje baletu czy 82-letnia Malinda Hatch, poświęcająca czas na malowanie obrazów i projektowanie ogrodów. W młodości te wymarzone zajęcia musiały ustąpić miejsca obowiązkom zawodowym i rodzinnym.
Czytelnicy podzielili się z redakcją nie tylko pomysłami na zagospodarowanie wolnego czasu w trakcie emerytury, ale sposobami na utrzymanie imponującej kondycji fizycznej i intelektualnej w dojrzałym wieku. Wielu z nich podkreślało, jak ważne jest utrzymywanie kontaktów towarzyskich, powrót do zajęć porzuconych w młodości, a także regularne podejmowanie aktywności fizycznej na miarę własnych możliwości. Jaki wpływ mają te działania na samopoczucie seniorów? O opinię poprosiliśmy Aleksandrę Kuklińską z Gdyńskiego Centrum Zdrowia oraz Oktawię Szczęsną, zarządzającą działem metodyków, nauczycieli i managerów na platformie edukacyjnej Tutore.
Czytaj więcej
- Naukę języka można przyrównać do treningu, dzięki któremu mózg człowieka, niezależnie od wieku, nieustannie rozwija się i doskonali. Konieczność zapamiętywania nowych słów, wyrażeń i zasad gramatycznych stymuluje w mózgu obszary, które odpowiadają za mowę, koncentrację i pamięć - mówi dr Anna Pol, ekspert w zakresie nauczania języków obcych.
Aktywność fizyczna wśród seniorów: mocne mięśnie ułatwiają wykonywanie codziennych czynności
Choć nie każdy senior ma możliwość podejmowania aktywności fizycznej porównywalnej do tej, która wypełnia czas wspomnianym czytelniczkom „The New York Times”, to jednak nawet ćwiczenia o małej intensywności mogą okazać się zbawienne dla zdrowia i przynosić długofalowe korzyści w postaci dobrego samopoczucia czy podwyższonej samooceny. – Aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych. Regularne ćwiczenia przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, które wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne seniorów. Regularna aktywność fizyczna poprawia wydolność serca, co zmniejsza ryzyko chorób, takich jak nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Regularne ćwiczenia pomagają również w kontrolowaniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Nawet ćwiczenia o małej intensywności, takie jak spacery, pływanie, pomagają w utrzymaniu siły mięśni i zmniejszają ryzyko sarkopenii, czyli utraty masy mięśniowej związanej z wiekiem. Wzmocnienie mięśni ułatwia wykonywanie codziennych czynności, co poprawia jakość życia i niezależność seniorów – wyjaśnia Aleksandra Kuklińska.
Wśród kolejnych korzyści wynikających z regularnych ćwiczeń ekspertka wymienia też poprawę elastyczności i ruchomości stawów, zmniejszenie ryzyka upadków czy wzmocnienie kości. – Sport może pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz poprawić ogólną ruchomość. Ponadto regularne ćwiczenia poprawiają równowagę, koordynację i siłę mięśni, co przekłada się na mniejsze ryzyko upadków, które są szczególnie niebezpieczne dla seniorów. Ćwiczenia takie jak joga czy trening równowagi mogą w tym bardzo pomóc. Regularna aktywność wzmacnia kości i pomaga w zapobieganiu osteoporozie. Wzmocnione kości zmniejszają ryzyko złamań, które są częste w starszym wieku – wymienia.