"The Third Gilmore Girl". Kelly Bishop opisała kulisy pracy na planie rodzinnego serialu

W październiku miną 24 lata od premiery serialu „Gilmore Girls”. Choć fabuła skupia się na relacji między charyzmatyczną matką a jej nastoletnią córką, to czym byłby serial bez seniorki rodu, która w tym roku wyda książkę „The Third Gilmore Girl”?

Publikacja: 04.04.2024 17:40

Kelly Bishop, Alexis Bledel i Lauren Graham stworzyły niezapomniane kreacje w serialu "Gilmore Girls

Kelly Bishop, Alexis Bledel i Lauren Graham stworzyły niezapomniane kreacje w serialu "Gilmore Girls", który doczekał się siedmiu sezonów oraz 4-odcinkowej kontynuacji zatytułowanej „Gilmore Girls: A Year in the Life”.

Foto: PAP/AdMedia

Piątkowe kolacje

Odgrywaną przez Kelly Bishop Emily Gilmore widzowie serialu poznają już w pierwszym odcinku, kiedy poproszona o pomoc finansową dla zdolnej wnuczki – Rory (w tej roli fantastyczna Alexis Bledel) – stawia córce Lorelai (zagranej przez Lauren Graham) dwa proste warunki: piątkowe kolacje w jej rezydencji oraz regularne telefony raz na tydzień w celu informowania o postępach w nauce licealistki. Lorelai zgadza się, jednak każda kolejna wizyta wiąże się z napięciem, a sprzeczki w trakcie spotkań stają się na tyle powszechne, że przyglądający im się z boku mąż Emily – Richard (Edward Herrmann) po prostu zapada w drzemkę.

I choć w pierwszych odcinkach zasadnicza seniorka rodu wydaje się nieprzystępna, niechętna do żartów i pozbawiona zrozumienia dla decyzji życiowych córki, która po tym, jak została matką w wieku 16 lat, postanawia wychować swoją jedynaczkę samodzielnie, to kolejne sezony pozwalają widzom poznać ją lepiej oraz zaakceptować odmienne od Lorelai poglądy na temat wychowania i szczęścia rodzinnego.

Nie tylko "The Third Gilmore Girl"

Serial doczekał się siedmiu sezonów oraz 4-odcinkowej kontynuacji zatytułowanej „Gilmore Girls: A Year in the Life”. Choć tytułowe Gilmore Girls to właśnie Lorelai i jej dorastająca, ponadprzeciętnie zdolna i oczytana córka Rory, to jednak „ta trzecia” również odgrywa tutaj niebagatelną rolę, wprowadzając nastolatkę w swój świat: eleganckich spotkań przy książkach, w klubie brydżowym, czy w stowarzyszeniu Córki Amerykańskiej Rewolucji. Dumna babcia wspiera Rory w jej dalszej edukacji, gdy ta postanawia pójść w ślady dziadka, decydując się na studia na Uniwersytecie Yale.

Rodzinny serial, którego reżyserką i scenarzystką jest Amy Sherman-Palladino, oprócz trzech „dziewczyn Gilmore” przedstawia mnóstwo innych zapadających w pamięć postaci kobiecych: od lekko nieudolnej, ale bardzo wspierającej i serdecznej przyjaciółki rodziny – Sookie, w której rolę wciela się Melissa McCarthy po konkurującą z Rory w charakterze „frenemy” Paris Geller odegraną przez Lizę Weil.

Czytaj więcej

Scenariusze ''Przyjaciół'' trafiły pod młotek. Padła ogromna kwota

Taneczne początki

O kulisach pracy nad serialem, kolejnych etapach swojej kariery oraz przeplatających się losach Emily Gilmore i Kelly Bishop, 80-letnia aktorka pisze w książce, która ukaże się w sprzedaży 17 września. – Od pierwszych kroków na scenie Broadwayu, poprzez Stars Hollow (fikcyjne miasteczko, w którym toczą się losy bohaterów „Gilmore Girls” – przyp. red.), cieszę się, że mogę zaproponować fanom tę opowieść o moim życiu – wyznaje w wywiadzie dla „People”.

Bishop rozpoczynała karierę jako tancerka, która po występie w takich przedstawieniach na Broadway’u jak „Golden Rainbow”, „Promises, Promises” czy „On The Town”, otrzymała nagrodę Tony dla najlepszej aktorki musicalowej w 1976 roku za rolę w „A Chorus Line”. Z tańcem jest poniekąd związana jedna z jej bardziej charakterystycznych ról – mamy głównej bohaterki „Dirty Dancing”, Baby, Marjorie Housman.

Dwa małżeństwa w życiu, jedno w serialu

W książce znajdzie się też miejsce na wspomnienia jej dwóch małżeństw: pierwszego, zakończonego rozwodem po trzech latach – w wywiadach aktorka przyznaje, że czuła presję, aby wziąć ślub przed 30 urodzinami, stąd decyzja o poślubieniu ówczesnej sympatii, aby zdążyć przed tym terminem – oraz drugiego, zawartego w sposób przemyślany, w dojrzałym wieku, ze starszym o 15 lat prezenterem telewizyjnym Lee Leonardem.

W 2018 roku aktorka została wdową, a choroba nowotworowa, z którą przez kilka lat zmagał się jej mąż, stawiała pod znakiem zapytania udział gwiazdy w czterech odcinkach specjalnych serialu, kręconych w 2016 roku. Zdjęcia do „Gilmore Girls: A Year in the Life” zbiegły się w czasie z odejściem serialowego męża Bishop – Edwarda Herrmanna, z którym łączyły aktorkę przyjacielskie więzi. Śmierć odtwórcy roli Richarda Gilmore’a została wpisana w scenariusz serialu, a żałoba fikcyjnej Emily pokrywała się z przeżyciami Bishop ubolewającej nad stratą serdecznego przyjaciela.

Kelly i Lauren

Kelly Bishop odrzuciła sporo ról w serialach, zanim w jej ręce trafił scenariusz „Gilmore Girls”. Urzekły ją ostre jak brzytwa dialogi, a także pełna napięć i nieustannie przepracowywana relacja matki z córką zaprezentowana na kilku różnych poziomach w obrębie jednej rodziny. Do castingu przygotowała się perfekcyjnie, rolę zdobyła natychmiast, a scenariusze do kolejnych odcinków otwierała z zaciekawieniem, świadomie powstrzymując się od uzyskiwania jakichkolwiek informacji przed rozpoczęciem pracy na planie. Swoją serialową córkę, z którą nieustannie toczyła potyczki słowne, wytykając szereg niewłaściwych jej zdaniem decyzji, w rzeczywistości darzyła ogromną sympatią, przyznając, że polubiła Lauren Graham od pierwszej chwili, gdy zostały sobie przedstawione. Chętnie korzystała też z jej rad i podpowiedzi na temat licznych odniesień popkulturowych używanych w naszpikowanym dialogami serialu.

Czytaj więcej

Pierwszy zwiastun filmu o Amy Winehouse. Kim jest aktorka, która gra wokalistkę?

– Rory, możesz skorzystać z kijów golfowych swojej mamy. Leżą na strychu, zbierają kurz i marnują się, dokładnie tak jak aspiracje i potencjał ich właścicielki – taką kwestię, z prędkością karabinu maszynowego, Emily wypowiada pod adresem wnuczki, w towarzyskie wspomnianej właścicielki kijów golfowych. Choć relacja z serialową córką nie należy do najłatwiejszych, trudno nie uśmiechnąć się, obserwując jej ewolucję i starcie tak odmiennych osobowości. Poza ekranem aktorki mówiły o sobie TVM oraz TVD – telewizyjna mama i telewizyjna córka. Na kolejne ciekawostki zza kulis intrygującego serialu pozostaje poczekać do września.

Źródła:
https://people.com/
https://tvline.com/
https://www.instagram.com/p/C5HFaC9vLg7/?igsh=NndzZW9kNGs1OG9t

Piątkowe kolacje

Odgrywaną przez Kelly Bishop Emily Gilmore widzowie serialu poznają już w pierwszym odcinku, kiedy poproszona o pomoc finansową dla zdolnej wnuczki – Rory (w tej roli fantastyczna Alexis Bledel) – stawia córce Lorelai (zagranej przez Lauren Graham) dwa proste warunki: piątkowe kolacje w jej rezydencji oraz regularne telefony raz na tydzień w celu informowania o postępach w nauce licealistki. Lorelai zgadza się, jednak każda kolejna wizyta wiąże się z napięciem, a sprzeczki w trakcie spotkań stają się na tyle powszechne, że przyglądający im się z boku mąż Emily – Richard (Edward Herrmann) po prostu zapada w drzemkę.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Noc Muzeów 2024. Wiceprezydentka Warszawy poleca miejsca związane z niezwykłymi kobietami
Kultura
Sasha Waltz. Choreografka, która rozbiera tancerzy, debiutuje w Polsce
Kultura
Artystki na schodach do sławy: czy rzeczywiście Cannes nie kocha kobiet?
Kultura
Jej nowa płyta - jego nowa praca. Taylor Swift z partnerem mają powody do radości
Kultura
Renée Zellweger jako Bridget Jones po raz kolejny zaskoczy widzów!