Pierwsza w historii kobieta prezesem największej niemieckiej instytucji kulturalnej

W Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (SPK) nastąpił historyczny moment. Na stanowisko prezesa tej największej państwowej instytucji kulturalnej w Niemczech powołano kobietę – pierwszy raz w historii SPK. Kim jest Marion Ackermann?

Publikacja: 15.07.2024 10:44

Marion Ackermann przejmie stanowisko prezesa Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w czerwcu 20

Marion Ackermann przejmie stanowisko prezesa Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w czerwcu 2025 roku.

Foto: PAP/DPA

Stiftung Preußischer Kulturbesitz, czyli Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, założono w 1957 roku. Od tamtej pory na stanowisku prezesa tej instytucji zasiadali wyłącznie mężczyźni. Ten trwający prawie siedem dekad trend właśnie zmienił kurs.

Na czele Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego stanie kobieta – po raz pierwszy w historii tej instytucji

W ostatnich dniach media poświęcone kulturze i sztuce z całego świata obiegła informacja, że po raz pierwszy w historii SPK prezeską tej instytucji będzie kobieta. Oficjalny komunikat na ten temat pojawił się kilka dni temu na stronie internetowej SPK.

Nową szefową organizacji została 59-letnia Marion Ackermann – doktor historii sztuki i doświadczona muzealniczka,  od dawna obecna w niemieckiej branży sztuki. Dotychczas była dyrektorką generalną Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie. Od lat zasiadała też w Radzie Doradczej SPK.

Poszukiwania kandydata (lub kandydatki) na stanowisko prezesa SPK trwały od grudnia ubiegłego roku. Jak informuje Rada Nadzorcza fundacji w oficjalnym komunikacie, decyzja o powołaniu Marion Ackermann była jednomyślna.

SPK to największa w Niemczech państwowa instytucja kulturalna, zatrudniająca około dwóch tysięcy osób. Pod egidą SPK działają między innymi Muzea Państwowe w Berlinie, Biblioteka Państwowa, Tajne Archiwum Państwowe Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego i Państwowy Instytut Badań Muzyki.

Ackermann przejmie stanowisko 1 czerwca 2025 roku. Zastąpi dotychczasowego prezesa SPK, Hermanna Parzingera, który stał na czele instytucji od 2008 roku. Rada Nadzorcza Fundacji zapowiedziała, że przygotowania Ackermann do pracy prezesa rozpoczną już niebawem, aby usprawnić oficjalne przejęcie obowiązków.

Czytaj więcej

Pierwsza w historii nagroda dla kobiecej literatury faktu. W tle pomyłka

„Marion Ackermann jest najwłaściwszą osobą na to stanowisko. Jako specjalistka ciesząca się międzynarodową estymą wniesie niezbędne doświadczenie, dalekowzroczność oraz sieć kontaktów” – napisał w komunikacie Hermann Parzinger.

Marion Ackermann łamie „szklany sufit” w największej instytucji kulturalnej w Niemczech

Marion Ackermann urodziła się 2 lutego 1965 roku w Göttingen. Z wykształcenia jest historyczką sztuki, studiowała w swoim rodzinnym mieście, a także w Kassel, Wiedniu i w Monachium.

W 1995 obroniła doktorat na Uniwersytecie w Göttingen. Jej praca doktorska dotyczyła tekstów autobiograficznych i teoretycznych na temat Wassily’ego Kandinsky’ego. W roku 2003, mając 38 lat, stanęła na czele Muzeum Sztuki w Stuttgart jako najmłodsza w historii tej instytucji osoba zajmująca to stanowisko.

Sześć lat później powołano ją na stanowisko dyrektorki muzeum sztuki współczesnej Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen – jednego z najważniejszych niemieckich muzeów sztuki. Od 2016 roku Ackermann pracowała na stanowisku dyrektorki generalnej Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie.

„Jest dla mnie szczególnie istotne, że wniosę różne perspektywy i doświadczenia z Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Saksonii, a także jak międzynarodową sieć kontaktów. Kolejny etap mojej podróży po Niemczech przywiódł mnie do stolicy – Berlina. A tym samym – w przyszłość!” – skomentowała swój awans Marion Ackermann w oficjalnym oświadczeniu.

Źródło: Stiftung Preußischer Kulturbesitz

Stiftung Preußischer Kulturbesitz, czyli Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, założono w 1957 roku. Od tamtej pory na stanowisku prezesa tej instytucji zasiadali wyłącznie mężczyźni. Ten trwający prawie siedem dekad trend właśnie zmienił kurs.

Na czele Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego stanie kobieta – po raz pierwszy w historii tej instytucji

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Nowa odsłona "Emmanuelle". Klasykę zmysłowego filmu realizują kobiety
Kultura
Najsłynniejsze kadry księżnej Diany w jednym miejscu. Wystawa w Londynie, którą warto odwiedzić
Kultura
Pierwsza w historii nagroda dla kobiecej literatury faktu. W tle pomyłka
Kultura
Wyjątkowa wystawa zdjęć w Łodzi. Ich autorka Wiktoria Bosc: Intryguje mnie przemijanie
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Kultura
Czas na zdominowane przez mężczyzn "amatorki". Unikatowa wystawa w Wielkiej Brytanii
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki