Zakazana miłość księżnej Diany. Co będzie pokazane w ostatnim sezonie "The Crown"?

Ostatnie odcinki serialu „The Crown” przybliżą widzom wciąż budzącą silne emocje historię relacji księżnej Diany Spencer i producenta filmowego Dodiego Al-Fayeda. Czy ta pozornie powszechnie znana opowieść ma szansę czymś jeszcze widzów zaskoczyć?

Publikacja: 17.11.2023 15:50

Księżna Diana mówiła o sobie, że chciałaby być królowa ludzkich serc.

Księżna Diana mówiła o sobie, że chciałaby być królowa ludzkich serc.

Foto: PAP/PA

Diana przyjęła oświadczyny brytyjskiego następcy tronu Karola w 1981 roku, ale nigdy nie zaznała szczęścia w tym małżeństwie. Już sam przebieg ślubu pary pełen był incydentów, które wzbudziły kontrowersje wśród konserwatywnych poddanych brytyjskiej monarchii.

Księżna Diana - buntowniczka od zawsze

W trakcie składania przysięgi małżeńskiej Diana pomyliła kolejność imion książęcego wybranka. Odmówiła także stanowczo wypowiedzenia fragmentu nakazującego żonie posłuszeństwo. 

Ten buntu księżnej przeciwko zasadom protokołu dał o sobie wyraz nie tylko podczas oficjalnej ceremonii zaślubin, ale także w jej późniejszych codziennych relacjach z mężem. Chociaż Diana i Karol szybko zostali rodzicami – niespełna rok po ślubie przyszedł na świat pierwszy syn pary William – ich relacje pozostawały bardzo napięte. Diana z trudem radziła sobie z wymogami nowej roli oraz niełatwym charakterem małżonka, który nie stronił od kobiecego towarzystwa. Wrażliwa i emocjonalna Diana źle reagowała na te problemy. Przypłaciła je różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. W historię jej walki o zdrowie wpisane są epizody depresji oraz bulimii, a nawet próby samobójcze - będąc w czwartym miesiącu ciąży z Williamem, rzuciła się ze schodów, jednak Karol zbagatelizował ten poważny sygnał ostrzegawczy, uznając go za „podnoszenie fałszywego alarmu”. Kiedy Diana dzięki terapii powróciła do względnej równowagi psychicznej, na nowo zbliżyła się do męża. Owocem tego pojednania stały się narodziny drugiego syna, księcia Harry’ego, który przyszedł na świat w 1984 roku.

Czytaj więcej

Elizabeth Debicki jako Diana w "The Crown". Aktorka ma polskie korzenie

Pojawienie się kolejnego potomka nie wpłynęło na zmianę zachowań Karola. Arystokrata nadal otwarcie romansował z Camillą Parker-Bowles, a w 1985 roku miał nawet zwierzyć się przyjaciołom, iż jego małżeństwo z Dianą „jest skończone”. Oficjalną separację para ogłosiła jednak dopiero w 1992 roku za pośrednictwem premiera Johna Majora. Po 4-letniej, dyktowanej przepisami prawa separacji, małżonkowie ostatecznie rozwiedli się w 1996 roku. Zamknąwszy ten etap życia, Diana zaangażowała się przede wszystkim w działalność dobroczynną oraz w wychowywanie synów. Nadal jednak przecież była młodą, atrakcyjną kobietą, na której wdzięki mężczyźni nie pozostawali obojętni. Latem 1996 roku Spencer przeżyła krótką fascynację kardiochirurgiem Hasnatem Khanem. Chociaż relacja szybko dobiegła końca, słabość Diany do mężczyzn o bliskowschodnich korzeniach nie minęła. Kolejnym obiektem jej zainteresowania stał się egipski producent filmowy Dodi Al-Fayed. Mężczyzna był synem miliardera, biznesmena Mohameda Al-Fayeda, właściciela m.in. sklepu Harrod’s, który pozostawał w przyjaznych stosunkach z rodziną królewską.

Księżna Diana - łakomy kąsek dla mediów

Oczywiście prasa interesowała się zmianami w życiu księżnej. Jej związek z Al-Fayedem był faktem szeroko komentowanym i wzbudzającym raczej negatywny odbiór w konserwatywnym społeczeństwie brytyjskim. Podobna krytyka nie spotkała jednak nigdy Karola, chociaż to on jako pierwszy skrzywdził Dianę swoją niewiernością. Pod koniec XX wieku podwójne standardy moralne wobec mężczyzn oraz kobiet były jeszcze bardzo silnie ugruntowane.

Niewykluczone, że romans Diany wzbudzał emocje z jeszcze jednej przyczyny: Spencer była pierwszą księżną w historii, która nie oglądając się na konwenanse oraz społeczne oczekiwania, ośmieliła się na taki krok i zawalczyła o własne szczęście. Niestety, nie było jej dane długo się nim cieszyć. Diana i Dodi stracili życie w tragicznym wypadku samochodowym, do którego doszło 30 sierpnia 1997 roku w Paryżu. Para zatrzymała się w stolicy Francji, tuż po wspólnie spędzonych wakacjach w Saint-Tropez. Samochód prowadzony przez kierowcę Egipcjanina uderzył w filar tunelu pod mostem de l' Alma podczas ucieczki przed natarczywymi paparazzi. Pasażerowie pojazdu odnieśli ciężkie obrażenia wewnętrzne, które stały się bezpośrednią przyczyną ich śmierci.

Właśnie te wstrząsające wydarzenia zaprezentuje produkcja Netflixa. Szósty i zarazem ostatni sezon serialu "The Crown" zakończy się w dwóch częściach, których emisja nastąpi 16 listopada i 14 grudnia. Pierwsze cztery odcinki będą poświęcone właśnie Dianie i jej relacji z Dodim Al-Fayedem, tak tragicznie i przedwcześnie zakończonej w Paryżu – mieście wszystkich zakochanych.

Diana przyjęła oświadczyny brytyjskiego następcy tronu Karola w 1981 roku, ale nigdy nie zaznała szczęścia w tym małżeństwie. Już sam przebieg ślubu pary pełen był incydentów, które wzbudziły kontrowersje wśród konserwatywnych poddanych brytyjskiej monarchii.

Księżna Diana - buntowniczka od zawsze

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Magdalena Schejbal zadebiutowała w Pytaniu na Śniadanie. "Weszłam do TVP pierwszy raz po 8 latach"
Ludzie
Moc, bogactwo, prestiż? Ekspertka mówi, jak interpretować kontrowersyjny portret króla Karola III
Ludzie
77 Festiwal Filmowy w Cannes. Gwiazdy na ceremonii otwarcia
Ludzie
89-letnia Brigitte Bardot broni zwierząt. Wytoczyła ciężkie działa przeciwko politykom
Ludzie
Księżniczka Charlotte kończy 9 lat. Zdjęcie jubilatki zrobione przez Kate budzi emocje
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?