Starsza córka Baracka Obamy rezygnuje z nazwiska ojca. Co ją do tego skłoniło?

Malia Obama, córka byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, stawia właśnie swoje pierwsze kroki w branży filmowej jako reżyserka. Córka Baracka Obamy postanowiła nie używać w swoim życiu zawodowym nazwiska słynnego ojca – i działać pod pseudonimem artystycznym.

Publikacja: 26.02.2024 20:16

Malia Obama nie chce, aby nazwisko było jej przepustką do kariery w artystycznym świecie.

Malia Obama nie chce, aby nazwisko było jej przepustką do kariery w artystycznym świecie.

Foto: PAP/EPA

Córka Baracka Obamy odcina się od słynnego ojca i działa pod zmienionym nazwiskiem

Wielu artystów i literatów z różnych względów zdecydowało się tworzyć pod pseudonimami. Jedni chcieli ukryć swoje pochodzenie, inni – uprościć zbyt trudne do wymówienia lub zapamiętania imię i nazwisko, jeszcze inni – odciąć się od słynnego rodzica.

Tak było między innymi w przypadku takich słynnych osobistości jak Nicolas Cage (właśc. Coppola), Violetty Villas (właśc. Czesława Maria Gospodarek), Pola Negri (właśc. Apolonia Chałupiec) czy Angeliny Jolie (właśc. Voight). Do tego grona dołączyła niedawno najstarsza córka Baracka Obamy i jego żony Michelle. 25-letnia Malia Obama rozpoczęła niedawno karierę niezależnej reżyserki pod pseudonimem artystycznym – Malia Ann.

Od pewnego czasu wiele mówi się w mediach o zjawisku „nepo babies”. To pejoratywne określenie odnosi się do młodych gwiazd, które swoją ułatwioną ścieżkę kariery w dużej mierze zawdzięczają popularności swoich słynnych krewnych – głównie rodziców. Określenie to przylgnęło również do Malii Ann u progu jej kariery, którą – jak próbuje udowodnić młoda reżyserka – chce pokierować samodzielnie i bez żadnych „punktów za pochodzenie”.

W odróżnieniu od takich młodych gwiazd jak Maya Hawke (córka Ethana Hawke’a i Umy Thurman), Lily-Rose Depp (córka Johnny’ego Deppa i Vanessy Paradis) czy Zoë Kravitz (córka Lenny’ego Kravitza), Malia Ann nie chce swoim nazwiskiem sugerować tego, z jakiej rodziny się wywodzi. Skąd takie, a nie inne nazwisko? Ann to po prostu jej drugie imię.

Domysły, że córa Baracka Obamy chce zrobić karierę jako reżyserka, pojawiły się po publikacji krótkiego nagrania na YouTubie. Prezentowało ono krótkometrażowy film pod tytułem „Heart” (ang. „Serce)” i powstało z ramienia Sundance Institute – organizatora festiwalu amerykańskich filmów niezależnych Sundance Festival, do którego zakwalifikował się film Ann.

Czytaj więcej

Malia Obama na Festiwalu Filmowym w Sundance. Czy jej dzieło spodoba się widzom?

W nagraniu wypowiada się sama Malia Ann i już wtedy niektórzy mogli rozpoznać ją po głosie. Kiedy po kilkutygodniowych spekulacjach reżyserka osobiście pojawiła się na festiwalu Sundance w styczniu tego roku, było już jasne, że autorką filmu „Heart” jest nie kto inny, jak córka byłego prezydenta.

Malia Ann – pseudonim artystyczny najstarszej córki byłego prezydenta, początkującej reżyserki

Na negatywne reakcje opinii publicznej nie trzeba było długo czekać. „Wszyscy wiemy, kim jesteś i nie ukryjesz tego” – napisał na platformie X jeden z użytkowników. Nie zabrakło również komentarzy wspierających młodą reżyserkę, podkreślających, że wytykanie Ann jej pochodzenia jest niedorzeczne.

W obronie Ann stanęła również znana aktorka Whoopi Goldberg i zarazem współprowadząca talk show „The View” w amerykańskiej telewizji ABC. „Gdyby chciała, aby nazywać ją Jeanette MacDonald, ma do tego prawo! Jeżeli mogę być Whoopi Goldberg, to ona może być kimkolwiek chce!” – powiedziała kilka dni temu w trakcie programu aktorka, która sama zmieniła tożsamość na początku swojej kariery (naprawdę nazywa się Caryn Elaine Johnson).

Czytaj więcej

Michelle Obama w Polsce. W maju wystąpi na Impact’24 w Poznaniu

„Dlaczego te sprawy tak bardzo zajmują ludzi? Dlaczego ludzie marnują swój czas?” – podsumowała swoją emocjonalną wypowiedź Goldberg.

W 2021 roku Malia Ann skończyła studia na wydziale Filmu Artystycznego na Harvardzie. W międzyczasie zdobywała doświadczenie jako stażystka, pracując przy nagrywaniu miniserialu „Swarm” produkcji Amazon Prime w reżyserii Donalda Glovera oraz seriali „Girls” produkcji HBO i „Extant” z Halle Berry w roli głównej.

Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą
Ludzie
Zła passa Chiary Ferragni. Straciła intratną posadę i ma problemy wizerunkowe
Ludzie
Shakira ma nowego partnera. To dużo młodszy od niej aktor
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
"Żyliśmy na marginesie". Sophie Marceau ponownie wspomina związek z Andrzejem Żuławskim