Księżna Kate nie wraca do formy? Zachowanie Williama wzbudziło niepokojące spekulacje

Od kilku tygodni świat wypatruje wieści na temat przyszłej królowej, która wedle oficjalnych informacji nie pojawi się publicznie co najmniej do końca marca. Co wiadomo na temat jej obecnego stanu zdrowia i jak w tej sytuacji odnajduje się książę William?

Publikacja: 02.03.2024 08:00

Nie tylko Brytyjczycy czekają na aktualizację informacji o stanie zdrowie księżnej Kate.

Nie tylko Brytyjczycy czekają na aktualizację informacji o stanie zdrowie księżnej Kate.

Foto: PAP/PA

Księżna Catherine po raz ostatni była widziana publicznie podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia minionego roku. Ubrana w kobaltowy płaszcz od Alexandra McQueena, dobrane do niego kolorystycznie botki Gianvito Rossi, fascynator Juliette Millinery oraz biżuterię księżnej Diany, prezentowała się zjawiskowo. W otoczeniu najbliższych – księcia Williama oraz ich trojga dzieci – uczestniczyła w corocznych uroczystościach świątecznych w Sandringham. 

Prośba o uszanowanie prywatności

17 stycznia bieżącego roku Pałac Kensington ogłosił, że księżna Cambridge przeszła planowaną operację jamy brzusznej i jest w trakcie rekonwalescencji, która potrwa do Wielkanocy. Po 13 dniach od operacji, 29 stycznia, żona obecnego następcy tronu opuściła londyńską klinikę i przebywała wraz z rodziną w Adelaide Cottage w Windsorze. Kilka tygodni później brytyjskie media informowały, że księżna i książę Walii wraz z dziećmi przenieśli się do wiejskiej rezydencji królewskiej położonej w pobliżu Sandringham w hrabstwie Norfolk.

– Księżna Walii docenia okazane jej zainteresowanie i wyraża nadzieję, że każdy zrozumie jej potrzebę prywatności w tym trudnym czasie – podawano w oficjalnym oświadczeniu ze strony Pałacu Kensington. – W związku z tym Pałac Kensington będzie aktualizował informacje na temat jej stanu zdrowia tylko wówczas, gdy pojawi się taka potrzeba – pisano.

W dalszej części komunikatu przepraszano w imieniu księżnej za konieczność odwołania spotkań zaplanowanych na najbliższe miesiące oraz zapewniano, że przyszła królowa zadba o to, by dopełnić zobowiązań, gdy tylko będzie to możliwe. Nie przekazano wprawdzie konkretnej daty powrotu do służbowych obowiązków, jednak podkreślono, że nie nastąpi to wcześniej niż w Wielkanoc tego roku.

Czytaj więcej

Ważna zmiana w życiu księżnej Kate. Co ją czeka po powrocie z rekonwalescencji?

Nieobecność księcia Williama

Choć do Wielkanocy, przypadającej w tym roku na 31 marca, pozostało jeszcze kilka tygodni, spekulacje na temat stanu zdrowia księżnej Walii nasiliły się w momencie, gdy książę William nie wziął udziału w nabożeństwie w intencji zmarłego ojca chrzestnego, ostatniego króla Grecji Konstantyna II, tłumacząc nieobecność sprawami osobistymi. Na uroczystości żałobne nie mógł przybyć także będący w trakcie leczenia onkologicznego król Karol III, więc rodzinę królewską reprezentowała królowa Kamila. – Rodzina królewska ma prawo do prywatności – podkreśla cytowany przez brytyjskie media królewski biograf Phil Dampier. – Jednak obecny czas jest wyjątkowy ze względu na stan zdrowia księżnej oraz króla Karola III – dodaje. – Obawiam się, że brak podania powodu nieobecności Williama zrodzi spekulacje, niektóre z nich całkiem szalone i niesłuszne, jednak taka jest natura mediów społecznościowych w obecnych czasach – konstatuje.

Dampier odniósł się też do plotek, które pojawiły się w greckiej prasie tuż po uroczystości i dotyczyły stanu zdrowia księżnej Catherine. – Zaskakujące doniesienia dotyczące zdrowia księżnej Walii nie są niczym potwierdzone, natomiast rozprzestrzeniają się bardzo szybko – podkreślił. – Nadal nie znamy powodu nieobecności następcy tronu na uroczystościach pogrzebowych króla Grecji. W mojej opinii Pałac Królewski powinien wykazać się w tej kwestii większą otwartością, aby uniknąć wszelkich spekulacji – skonstatował.

Milczenie rodzi spekulacje

Mimo zapewnień ze strony Pałacu Kensington, że stan zdrowia księżnej Catherine jest dobry, oraz biorąc pod uwagę jej zapowiedziane zawieszenie pełnienia obowiązków publicznych do końca marca, eksperci królewscy są zdania, iż brak wyraźnego podania powodu nieobecności na tak ważnych uroczystościach, może jedynie nasilać plotki o obecnej kondycji księżnej. – William powinien był przewidzieć, że niewyjaśniona nieobecność stanie się tematem przewodnim światowych mediów – przyznaje cytowany przez brytyjskie dzienniki Richard Fitzwilliams, ekspert królewski – Milczenie w tej kwestii jedynie rodzi kolejne spekulacje. Rodzina królewska ma wprawdzie prawo do prywatności, jednak zakres tego prawa od zawsze jest przedmiotem dyskusji – dodaje.

Brak deklaracji w kwestii nieobecności Williama na tak ważnym wydarzeniu ekspert królewski nazywa prezentem dla teorii spiskowych.

Na oficjalnym profilu Instagramowym księcia i księżnej Walii znajduje się relacja z wizyty w słynnym walijskim pubie The Turf w Wrexham. Następca tronu przebywa tam obecnie w związku z obchodami narodowego święta Walii, Dnia Świętego Dawida. Podczas odwiedzin w jednej z lokalnych szkół, książę otrzymał od uczniów trzy figurki smoków – symboli widocznych na fladze Walii – oraz kwiaty. – Przekażę je Catherine – zapewnił w odpowiedzi na gest. Oby w kolejnych latach księżna Walii mogła przyjmować takie upominki osobiście.

Źródła:

https://www.dailymail.co.uk/

https://people.com/

https://www.royal.uk/the-princess-of-wales

Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą
Ludzie
Zła passa Chiary Ferragni. Straciła intratną posadę i ma problemy wizerunkowe
Ludzie
Shakira ma nowego partnera. To dużo młodszy od niej aktor
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
"Żyliśmy na marginesie". Sophie Marceau ponownie wspomina związek z Andrzejem Żuławskim