Emma Thompson i Annie Lennox apelują o zaprzestanie ludobójstwa w Nigerii

Emma Thompson i Annie Lennox wsparły kampanię przeciwko przemocy i ludobójstwu w Nigerii. Kto jeszcze podpisał petycję „Stop Nigeria Genocide”?

Publikacja: 09.10.2024 16:15

Autorka przeboju „Sweet Dreams (Are Made of This)” znalazła się w gronie ponad 300 artystów, którzy

Autorka przeboju „Sweet Dreams (Are Made of This)” znalazła się w gronie ponad 300 artystów, którzy w październiku ubiegłego roku wystosowali petycję adresowaną do przedstawicieli Kongresu Stanów Zjednoczonych oraz prezydenta Joe Bidena nawołującą ich do zaangażowania w zaprzestanie działań wojennych w Strefie Gazy i Izraelu.

Foto: PAP/DPA

Podczas tegorocznej gali rozdania nagród Grammy Annie Lennox w poruszający sposób wykonała piosenkę „Nothing Compares 2U”, oddając hołd nie tylko Sinéad O’Connor, ale innym przedstawicielom świata sztuki, którzy zmarli w minionym roku. Na ekranach za plecami wokalistki wyświetlano fotografie, nazwiska i krótkie wzmianki na temat osób znanych ze swojej działalności muzycznej czy teatralnej, między innymi piosenkarek Mary Weiss, Maríi Jiménez, aktorki Jane Birkin, autorki tekstów Cynthii Weil czy wokalistów Charliego Robinsona, Gary’ego Wrighta, gitarzysty Michaela Rhodesa oraz kompozytora Burta Bacharacha. Na zakończenie emocjonującego występu legendarna wokalistka popularnego w latach 80. duetu Eurythmics wykrzyczała ze sceny: „Artyści za zawieszeniem broni!, Pokój na świecie! (ang. „Artists for ceasefire!, Peace in the world!”).

Autorka przeboju „Sweet Dreams (Are Made of This)” znalazła się w gronie ponad 300 artystów, którzy w październiku ubiegłego roku wystosowali petycję adresowaną do przedstawicieli Kongresu Stanów Zjednoczonych oraz prezydenta Joe Bidena nawołującą ich do zaangażowania w zaprzestanie działań wojennych w Strefie Gazy i Izraelu. Oprócz Annie Lennox petycję podpisali wówczas między innymi America Ferrera, Jordan Peele, Gracie Abrams, Jennifer Lopez, Ben Affleck, Amanda Gorman, Dua Lipa, Jon Stewart i Drake.

Charyzmatyczna wokalistka zabrała również głos w najnowszej kampanii mającej na celu zaprzestanie przemocy i ludobójstwa w Nigerii. Wśród reprezentantek świata artystycznego udzielających poprarcia dla inicjatywy „Stop Nigeria Genocide” znalazła się też Emma Thompson. Jak brzmi ich przekaz?

Emma Thompson i Annie Lennox przeciwko ludobójstwu w Nigerii

W ramach kampanii „Stop Nigeria Genocide” artyści oraz przedstawiciele świata polityki nawołują ministrów brytyjskiego rządu do powstrzymania nigeryjskich władz od przemocy i ludobójstwa w północnym rejonie kraju. – Przemoc w Nigerii coraz bardziej przypomina ludobójstwo na tle religijnym, z systematycznymi atakami na społeczności chrześcijańskie w północno-środkowych rejonach kraju – można przeczytać w oświadczeniu podpisanym między innymi przez Emmę Thompson i Annie Lennox. Oprócz brytyjskiej aktorki i szkockiej wokalistki w kampanii wzięli udział między innymi aktorka Kate Henshaw, pisarz Nels Abbey, politycy Simon Woolley, Sayeeda Warsi, czy aktywiści dr Shola Mos-Shogbamimu oraz Femi Oluwole.

W dalszej części komunikatu podano, że akty terrorystyczne w społecznościach muzułmańskich doprowadziły do śmierci prawie 20 000 osób w latach 2020-2023. Co więcej, od początku bieżącego roku ponad 1200 osób zostało porwanych. – Wśród ofiar znajdują się kobiety i dzieci. Zniszczenia domów, szkół i miejsc kultu religijnego doprowadzają do masowych przesiedleń, w wyniku których dzieci zostają pozbawione możliwości uczęszczania do szkoły, co prowadzi do niszczycielskiego kryzysu humanitarnego – podano w cytowanym oświadczeniu.

Czytaj więcej

Wielki powrót Tracy Chapman. Fast Car - od kasety z 1988 roku po Grammy w 2024

Annie Lennox: jesteśmy świadkami ludobójstwa na szeroką skalę

Jednym z elementów kampanii jest też nagranie, w którym zarówno Annie Lennox, jak i Emma Thompson zabrały głos, przekazując obserwującym druzgocące dane na temat bieżącej sytuacji mieszkańców Nigerii. – Czy wiecie, że jesteśmy świadkami ludobójstwa na szeroką skalę? W Nigerii dochodzi do porwań i zabójstw, a zjawiska te w dużej mierze dotykają kobiety i dzieci – informuje na początku nagrania Annie Lennox. – Czy wiecie, że porwania i ataki na szkoły odbierają dzieciom możliwość kontynuowania edukacji? Obecnie 10,5 miliona nigeryjskich dzieci nie może uczestniczyć w zajęciach, co stanowi niechlubny rekord świata – dodaje Emma Thompson.

Kolejne statystyki przekazała za pośrednictwem nagrania pochodząca z Nigerii aktorka Kate Henshaw. – Ponad 2,7 miliona Nigeryjczyków zostało przesiedlonych na terenie własnego kraju, a 280 000 z nich opuściło naszą ojczyznę w obawie o własne bezpieczeństwo – wylicza. – Kryzys w Nigerii wynika z trzech różnych form terroryzmu: religijnego, finansowego i politycznego, co sprawia, że prześladowani Nigeryjczycy zmuszeni są do opuszczania swojego kraju i poszukiwania spokoju w innych rejonach świata, między innymi w Wielkiej Brytanii – dodaje pisarz i satyryk Nels Abbey.

Czytaj więcej

Manifest polityczny Cate Blanchett w Cannes. Strojem wyraziła poparcie dla Palestyny

Emma Thompson: zacznijcie od podpisania petycji

– Rząd Wielkiej Brytanii powinien przedsięwziąć natychmiastowe kroki w celu powstrzymania tego niszczycielskiego cyklu religijnej przemocy i masowych porwań w Nigerii – apeluje brytyjski aktywista Femi Oluwole. – Ta petycja jest wezwaniem do działania i do uszanowania ludzkiej godności każdego Nigeryjczyka niezależnie od jego wiary, tożsamości czy przynależności etnicznej – dodaje brytyjsko-nigeryjska aktywistka, prawniczka i komentatorka polityczna, dr Shola Mos-Shogbamimu.

Nagranie kończy się apelem wypowiadanym naprzemiennie przez wyżej wymienionych uczestników. – Skoro już wiecie, jakie kroki zamierzacie przedsięwziąć? Zacznijcie od podpisania petycji – konkludują.

Czytaj więcej

Wystąpienie Meryl Streep w ONZ: Zwierzęta mają więcej praw niż kobiety w Afganistanie

Nigeria: 64. rocznica odzyskania niepodległości

Według danych organizacji Open Doors International wspierającej i monitorującej prześladowania chrześcijan w 45 krajach, 82 proc. wyznawców tej religii, którzy ponieśli śmierć w wyniku swojej wiary, zostało zabitych w Nigerii. Prezydent kraju, Bola Tinubu, wygrał wybory w 2023 roku po złożeniu obietnicy zakończenia aktów przemocy wobec obywateli państwa. Jego rząd spotkał się jednak z krytyką za brak odpowiednich działań w tym zakresie. – Mam pełną świadomość toczących się walk w tych trudnych czasach, w jakich obecnie żyjemy. Proszę o cierpliwość, ponieważ reformy, nad którymi obecnie pracujemy, przyniosą pozytywne zmiany i pozwolą nam dostrzec światło w tunelu – wyjaśniał podczas przemówienia na początku października bieżącego roku.

W dniu zainicjowania kampanii, 1 października 2024 roku, Nigeria obchodziła 64. rocznicę uzyskania niepodległości. Wcześniej, od 1900 roku, była kolonią brytyjską, administracyjnie podzieloną na prowincje północne i południowe oraz kolonię Lagos. – Uniezależnienie się od Wielkiej Brytanii było koniecznym, ale niewystarczającym krokiem. Nigeria potrzebuje lepszych zabezpieczeń prawnych, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo i dobrobyt obywateli – wyjaśnia cytowany przez „The Independent” Femi Oluwole.

Rząd brytyjski w porozumieniu z przedstawicielami władz nigeryjskich odnowił w minionych miesiącach porozumienie UK-Nigeria Security and Defence Partnership (SDP), które zostało opisane jako „filar strategicznego partnerstwa z Nigerią” i obejmuje takie obszary jak między innymi: zwalczanie terroryzmu i brutalnego ekstremizmu.

Czytaj więcej

Live2Tell – wysłuchać ostatnich świadków historii. Oryginalny projekt artystyczny Gillian Laub

Annie Lennox: ludobójstwo nadal ma miejsce w wielu rejonach świata

Pod poruszającym nagraniem umieszczonym w ramach kampanii „Stop Nigeria Genocide”, Annie Lennox umieściła wymowny wpis dotyczący swojej wizyty w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. – Drodzy Przyjaciele! Kilka lat temu odwiedziłam Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Na pięciu piętrach obiektu obserwujesz przykłady najbardziej niewyobrażalnych czynów, jakich ludzie dopuszczali się w stosunku do innych. Gdy kończysz wizytę, jesteś tak otępiały, że trudno ci wydobyć słowa. Następnie trafiasz do pomieszczenia, w którym dowiadujesz się, że ludobójstwo nadal ma miejsce w wielu rejonach świata. Jednym z nich jest Nigeria. – zauważa artystka, apelując o podpisanie petycji, którą sygnuje własnym nazwiskiem.

Czy zaangażowanie tak wielu znanych osób przyniesie pożądane rezultaty i pozwoli dostrzec światło, które zapowiedział prezydent dotkniętego kryzysem kraju?

Źródła:
https://www.independent.co.uk/
https://edition.cnn.com/

Podczas tegorocznej gali rozdania nagród Grammy Annie Lennox w poruszający sposób wykonała piosenkę „Nothing Compares 2U”, oddając hołd nie tylko Sinéad O’Connor, ale innym przedstawicielom świata sztuki, którzy zmarli w minionym roku. Na ekranach za plecami wokalistki wyświetlano fotografie, nazwiska i krótkie wzmianki na temat osób znanych ze swojej działalności muzycznej czy teatralnej, między innymi piosenkarek Mary Weiss, Maríi Jiménez, aktorki Jane Birkin, autorki tekstów Cynthii Weil czy wokalistów Charliego Robinsona, Gary’ego Wrighta, gitarzysty Michaela Rhodesa oraz kompozytora Burta Bacharacha. Na zakończenie emocjonującego występu legendarna wokalistka popularnego w latach 80. duetu Eurythmics wykrzyczała ze sceny: „Artyści za zawieszeniem broni!, Pokój na świecie! (ang. „Artists for ceasefire!, Peace in the world!”).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Riley Keough wydaje wspomnienia matki. ”Lisa Marie Presley umarła ze złamanym sercem”
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Ludzie
Córka Luca Bessona zbiera nieprzychylne komentarze w związku z rolą w "Emily w Paryżu"
Ludzie
Córka Nicole Kidman Sunday Rose zadebiutowała na wybiegu. Ma szansę na karierę w świecie mody?
Ludzie
Kobiety Bacteromica stawiają czoła współczesnemu wyzwaniu medycyny - lekooporności
Ludzie
Najpierw wojsko, później tron. Gdzie studiują europejskie księżniczki?