Kobiety niepospolite - one zwróciły naszą uwagę w 2024 roku. Subiektywny ranking

W 2024 roku kobiety pokazały, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ich działania wyznaczyły nowe standardy w podejściu do samorozwoju i wykonywanych przez nie zawodów.

Publikacja: 31.12.2024 18:06

Małgorzata Stadnicka

Małgorzata Stadnicka

Foto: Archiwum prywatne

Rok 2024 był pełen niezwykłych dokonań kobiet, które swoją niezłomnością i odwagą kształtują otaczający je świat. Od przełomowych osiągnięć w nauce, przez innowacje w biznesie, po inspirujące działania społeczne – kobiety nieustannie przesuwają granice tego, co możliwe. W naszym subiektywnym zestawieniu, prezentowanym w losowej kolejności, postanowiliśmy wyróżnić kobiety, które w minionym roku udowodniły, że niepospolitość to ich znak rozpoznawczy. To one inspirowały i zaskakiwały, odważnie wytyczając nowe szlaki w swoich dziedzinach.

Nila Ibrahimi

Nila Ibrahimi to 17-letnia aktywistka z Afganistanu, która swoim śpiewem zainicjowała kampanię #IAmMySong. Powrót talibów do władzy w Afganistanie w 2021 roku zmusił Nilę i jej rodzinę do ucieczki do Pakistanu, gdzie przez prawie rok nie miała dostępu do edukacji. W ramach protestu przeciwko zakazowi śpiewania nałożonemu na uczennice w Afganistanie, Nila opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym wykonuje piosenkę. Film zyskał szeroki rozgłos i zapoczątkował inicjatywę #IAmMySong.

Nila jest założycielką platformy internetowej „Her Story”, na której publikuje historie dziewcząt z Afganistanu, walczących o realizację marzeń pomimo licznych przeszkód i zakazów. Inicjatywa ma na celu budowanie społeczności wsparcia i inspirowanie do działania. Za działania na rzecz praw dziewcząt i kobiet Nila, wybrana spośród 165 nominowanych, została laureatką tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Pokojowej dla Dzieci, przyznawanej przez holenderską organizację KidsRight.

Czytaj więcej

17-letnia Nila Ibrahimi laureatką Międzynarodowej Nagrody Pokojowej dla Dzieci. Co zrobiła?

Obecnie Nila mieszka w Kanadzie. Mimo to pamięta kobietach i dziewczętach, które nie opuściły Afganistanu – przemawia na lokalnych i międzynarodowych wydarzeniach, nagłaśniając ich sytuację i inspirując innych do wspierania walki o prawa człowieka.

Katarzyna Heba

Katarzyna Heba to adwokatka i działaczka społeczna, która od lat angażuje się w walkę o prawa osób z niepełnosprawnościami. Z powodu dystrofii siatkówki straciła wzrok w wieku 7 miesięcy, zachowując jedynie szczątkowe widzenie. Mimo tego była dzieckiem, które nigdy nie bało się wyrażać własnego zdania. Ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, a od 2017 roku prowadzi własną kancelarię adwokacką. Za swoje działania została w tym roku uhonorowana Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Natomiast w 2021 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie Adwokatka Roku, a rok później była nominowana do tytułu Światowego Idola Niewidomych i Słabowidzących.

Jest ambasadorką Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Ponadto pełni funkcję przewodniczącej Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych województwa pomorskiego i wiceprezesa Fundacji im. Helen Keller. Jej praca koncentruje się na zwiększaniu dostępności wymiaru sprawiedliwości i zakładów karnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej

Niewidoma prawniczka Katarzyna Heba: To ja jestem ta przebojowa, która niczego się nie boi

Edyta Demby-Siwek

Edyta Demby-Siwek to ekspertka w zakresie ochrony własności intelektualnej, z blisko 25 - letnim doświadczeniem zawodowym. Od 2025 roku obejmie funkcję wicedyrektora Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Będzie pierwszą kobietą, która obejmie to stanowisko w 30-letniej historii tej instytucji. EUIPO zarządza unijnymi znakami towarowymi oraz wzorami przemysłowymi – rozpatruje rocznie niemal 300 tysięcy wniosków i zatrudnia ponad tysiąc pracowników.

Edyta Demby-Siwek jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności przemysłowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w 2004 roku w Urzędzie Patentowym RP, gdzie zdobyła doświadczenie w Departamencie Znaków Towarowych. W 2019 roku została powołana na stanowisko Prezesa Urzędu Patentowego RP. Pod jej przewodnictwem Urząd Patentowy RP dokonał postępu w cyfryzacji procesów – z 30 proc. wniosków składanych online w 2019 roku do 76 proc. obecnie.

Czytaj więcej

Edyta Demby-Siwek: Preferuję model partnerskiego zarządzania

Jest również autorką i współautorką licznych publikacji na temat ochrony własności intelektualnej. W ciągu swojej kariery angażowała się także w prace legislacyjne, m.in. w zakresie nowelizacji ustawy o prawie własności przemysłowej oraz wdrażania reformy systemu ochrony znaków towarowych w Polsce.

Oriini Kaipara

Oriini Kaipara jest uznaną dziennikarką z Nowej Zelandii, która stała się jedną z głównych promotorek języka i kultury Maorysów. W 2017 roku, dzięki testowi DNA, odkryła, że jej pochodzenie jest w pełni maoryskie. Aby podkreślić swoją dumę z korzeni, w 2019 roku zdecydowała się na wytatuowanie moko kauae – tradycyjnego tatuażu na twarzy, symbolizującego przynależność i tożsamość Maorysek.

Dziennikarka przeszła do historii mediów, stając się pierwszą osobą z moko kauae, która poprowadziła wiadomości w mainstreamowej telewizji w 2019 roku. Dwa lata później ponownie zapisała się na kartach historii, prowadząc w prime time program informacyjny w nowozelandzkiej telewizji publicznej, co było wydarzeniem przełomowym zarówno w skali kraju, jak i świata.

Czytaj więcej

Nowozelandzka prezenterka dumnie nosi tatuaż na twarzy. Kim jest Oriini Kaipara?

Oprócz pracy w dziennikarstwie zajmuje się tłumaczeniami języka maoryskiego na angielski, a także aktywnie działa na rzecz ochrony i odrodzenia języka oraz kultury Maorysów.

Małgorzata Stadnicka

Małgorzata Stadnicka to tegoroczna maturzystka oraz aspirująca dyplomatka, która już teraz zdobywa doświadczenie na arenie międzynarodowej. Jest absolwentką programu matury międzynarodowej IB w brytyjskiej szkole Rugby School. Od przyszłego roku Małgorzata rozpocznie studia na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zamierza zgłębiać zagadnienia polityki zagranicznej oraz ekonomii.

Małgorzata rozwija swoją wiedzę i umiejętności poprzez aktywny udział w symulacjach obrad ONZ – Model United Nations (MUN), które pozwalają młodym ludziom na poznanie realiów pracy dyplomatycznej. W latach 2023–2024 Małgorzata pełniła funkcję Delegatki Młodzieżowej RP do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W ramach swoich obowiązków współtworzyła narodowe raporty dla UN Women oraz Komisji Praw Człowieka. Ponadto jest współautorką monografii naukowej, która ukazała się w tym roku, poświęconej mechanizmom ochrony praw człowieka. Jest również członkinią Youth Advisory Board European Sustainable Development Network. Obecnie odbywa staż w Centrum Stosunków Międzynarodowych, gdzie poszerza swoje zainteresowania w zakresie międzynarodowego bezpieczeństwa i polityki globalnej.

Czytaj więcej

Małgorzata Stadnicka: Nie ma jednej definicji sukcesu - każda może być równie wartościowa

prof. Magdalena Król

Prof. Magdalena Król to polska naukowczyni, lekarz weterynarii i specjalistka w dziedzinie onkologii eksperymentalnej. Kieruje Samodzielną Pracownią Biologii Nowotworu w Instytucie Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie realizuje przełomowe badania nad nowoczesnymi terapiami przeciwnowotworowymi. Jest założycielką i członkinią zarządu start-upu Cellis, który w 2024 roku został nagrodzony główną nagrodą Komisji Europejskiej Innovation Radar w kategorii Health Tech. Prof. Król prowadzi badania, które otwierają nowe możliwości leczenia guzów litych, a już w przyszłym roku planowane są badania pierwszej fazy klinicznej.

Jako pierwsza Polka w 2020 znalazła się w ścisłym finale EU Prize for Women Innovators. Jest również członkinią Komitetu Polityki Naukowej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Ponadto działa aktywnie na arenie międzynarodowej, będąc członkinią takich organizacji jak American Association of Cancer Research oraz European Association for Cancer Research.

Czytaj więcej

Prof. Magdalena Król z ważną nagrodą. „Mamy szansę zrewolucjonizować leczenie glejaka”

prof. Barbara Strzałkowska

Prof. Barbara Strzałkowska to uznana polska biblistka i teolog, doktor habilitowany nauk teologicznych. Jest pierwszą kobietą w Warszawie, która objęła funkcję prodziekana ds. kształcenia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW). Prof. Strzałkowska specjalizuje się w badaniach nad księgami mądrościowymi Starego Testamentu oraz Septuagintą – greckim przekładem Biblii hebrajskiej.

Jako pierwsza kobieta w Polsce zdobyła stypendium Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych, które umożliwiło jej studia w Jerozolimie. Prof. Strzałkowska jest również przewodniczką po Ziemi Świętej i krajach biblijnych. Dodatkowo jest pomysłodawczynią nowego kierunku studiów na UKSW – Chrześcijańska turystyka religijna, który w przyszłym roku doczeka się pierwszych absolwentów.

Czytaj więcej

Dlaczego Kościół ma problem z Halloween? Teolożka wyjaśnia

Działalność prof. Barbary Strzałkowskiej łączy świat akademicki z duchowością i praktyką religijną. W nadchodzącym roku prof. Strzałkowska zamierza skupić się na rozwoju Wydziału Teologicznego UKSW, budowie jego marki oraz nawiązywaniu nowych współprac międzynarodowych.

prof. Małgorzata Kołodziejczak

Prof. Małgorzata Kołodziejczak jest uznaną specjalistką w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz proktologii, z ponad 40-letnim doświadczeniem zawodowym. Jako autorka blisko 200 publikacji naukowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, zyskała miano liderki w swojej dziedzinie. Prof. Kołodziejczak była pierwszą kobietą, która objęła stanowisko Prezesa Polskiego Klubu Koloproktologii – Towarzystwa Naukowego.

Jest absolwentką I Wydziału Lekarskiego Warszawskiej Akademii Medycznej, od początku swojej kariery związana była z Oddziałem Proktologii w Szpitalu na Solcu w Warszawie, gdzie pełniła funkcję Kierownika. Natomiast od 2015 roku kieruje Warszawskim Ośrodkiem Proktologii w Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie. Dodatkowo, organizuje kursy, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnym pokoleniem.

Czytaj więcej

Proktolog prof. Małgorzata Kołodziejczak: Procedury utrudniają pomaganie kobietom

Prof. Kołodziejczak jest ceniona za indywidualne podejście do pacjenta, szczególnie w leczeniu schorzeń, które często traktowane są jako tematy tabu. Jest również orędowniczką zmian w procedurach NFZ w zakresie refundacji zabiegów naprawczych okołoporodowych uszkodzeń zwieraczy odbytu u kobiet

Jowita Michalska

Jowita Michalska jest założycielką i prezeską Fundacji Digital University, organizacji zajmującej się edukacją w zakresie nowych technologii i kompetencji cyfrowych. Jako cyfrowa ambasadorka Unii Europejskiej, działa na rzecz przygotowywania społeczeństwa na wyzwania związane z rozwojem technologii.

Fundacja Digital University, realizuje ogólnopolskie bezpłatne programy edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich, a także wychowanków domów dziecka i mieszkańców mniejszych miejscowości.

Czytaj więcej

AI szybciej zabierze pracę kobietom niż mężczyznom? Ekspertka prognozuje

Jednym z najważniejszych projektów fundacji jest Uniwersytet Sukcesu, program zaadresowany do kobiet, które chcą zdobyć kwalifikacje i rozpocząć karierę w branży IT. W każdej edycji bierze udział kilkadziesiąt uczestniczek, a w 2024 roku odbyła się już jego szósta edycja. W 2021 roku Jowita Michalska znalazła się na prestiżowej liście 100 najwybitniejszych kobiet w biznesie według Forbes Women Polska. W maju tego roku wydała swoją pierwszą książkę, “Szkoła w czasach AI”.

Ludzie
Sarah Jessica Parker w jury ważnej nagrody literackiej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Ludzie
Anna Dereszowska o kulisach problemu z kantorem: Skontaktował się ze mną prezes firmy
Ludzie
Wybrano nową Miss Francji. Ma 34 lata i jest najstarszą zdobywczynią tego tytułu
Ludzie
Jasny manifest Cate Blanchett w sprawie sztucznej inteligencji. Co powiedziała?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Ludzie
Podsumowanie The Eras Tour: Jak Taylor Swift wstrząsnęła gospodarką
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay