Najsłynniejszy sweter księżnej Diany sprzedano za gigantyczną kwotę. To ubranie z ukrytym przekazem

Sweter księżnej Diany – z charakterystycznym wzorem równo rozmieszczonych białych owiec i jednym czarnym egzemplarzem wśród nich – sprzedano na aukcji w Sotheby's za 1.4 miliona dolarów. O tym elemencie garderoby Diany mówi się, że ma wyjątkowy przekaz.

Publikacja: 12.12.2023 13:35

Sweter księżnej Diany na aukcji w Sotheby's.

Sweter księżnej Diany na aukcji w Sotheby's.

Foto: PAP/PA

Aukcję swetra w symboliczne owce rozpoczęto 31 sierpnia i przez długi czas najwyższa oferowana kwota nie przekraczała $200,000. Aż do ostatnich minut, kiedy cena przedmiotu gwałtownie podskoczyła do 1.4 miliona dolarów. Pobito tym samym rekord wielu sprzedanych dotychczas przedmiotów i ubrań należących do księżnej Diany. Za kwotę najbliższą tej ostatniej sprzedano w 2022 roku samochód Lady Di, Ford Escort - $806,000.

Wzorzysty czerwony sweter z wieloma białymi i jedną czarną owcą, 19-letnia Diana miała na sobie w czerwcu 1981 roku podczas meczu polo, w którym brał udział jej ówczesny narzeczony, książę Karol. Miało to miejsce cztery miesiące po ogłoszeniu zaręczyn.

Warm and Wonderful u szczytu popularności

Autorzy projektu, firma Warm and Wonderful, osiągnęli w tamtym czasie gigantyczną popularność za sprawą rozpropagowania ich produktu przez przyszłą księżną. Jednocześnie na rynku pojawiło się mnóstwo podróbek słynnego swetra. Co ciekawe, niedługo po ślubie, uległ on zniszczeniu i pałac Buckingham wystosował oficjalne pismo do producentów z prośbą o naprawę lub nowy egzemplarz. Tym samym w 1983 roku, podczas kolejnego meczu polo, Diana miała na sobie kopię słynnego oryginału. Wspomniany list z podziękowaniem i prośbą o naprawę ulubionego ubrania księżnej, został dołączony do aukcji Sotheby's i nabyty wraz z książęcym swetrem.

W samym wzorze przedstawiającym jedną czarną owcę wśród stada białych, komentatorzy upatrują się sekretnego przekazu ze strony Diany, która swoją na pozór radosną stylizacją, już kilka miesięcy przed ślubem rzekomo próbowała podkreślić własną rolę w rodzinie królewskiej.

Ukryty przekaz?

Zapytana o komentarz Eleri Lynn, historyczka mody, uważa, że na tym etapie życia Diana nie mogła jeszcze mieć poczucia, jak będzie postrzegana w nowej rodzinie. – Ubierała się zgodnie z obowiązującą wtedy modą i w sposób zbliżony do stylu swoich rówieśników. Była młodą osobą, która dopiero wkraczała w dorosłość. Nosiła ubrania dostosowane do swojego wieku, casualowe, a nawet zabawne, jeśli sprzyjała temu okazja. Komunikacja poprzez modę i wysyłanie sygnałów tą drogą nie były jeszcze normą na tamtym etapie jej życia – konstatuje Lynn.

Tę opinię podziela Sally Tuckett, historyczka mody z Uniwersytetu w Glasgow, podkreślając, że nasycone, szalone kolory królowały w modzie lat 80. Sweter z czarną owcą doskonale wpisywał się w ten trend i, zdaniem Tuckett, nie stanowił w tamtym czasie żadnego manifestu ze strony Diany. Dopiero w kolejnych latach księżna udowodniła, że potrafi zaskakiwać swoimi modowymi wyborami i przemycać tym sposobem ukryte przekazy.

– Choć oczywiście trudno mi w pełni interpretować intencje Diany, to jednak wielu projektantów potwierdzało, że lubiła wplatać w swoje stylizacje niekonwencjonalne elementy, które podkreślały jej indywidualność, np. nie pasujące do siebie kolorystycznie rękawiczki założone do wieczorowej sukni: jedna czerwona, druga czarna; smoking, czy wzorzyste rajstopy. Lubiła też nosić czarne stroje, które, zgodnie z królewskim protokołem, zarezerwowane są na uroczystości pogrzebowe – wymienia Lynn – Diana zawsze brała pełną odpowiedzialność za swoje stylizacje. Jeśli ubranie jej się nie podobało, nie zakładała go. Cokolwiek nosiła, było to zgodne z jej wyborem – podkreśla historyczka.

Czytaj więcej

Zaręczynowa bluzka księżnej Diany idzie pod młotek. Wyjątkowa aukcja już za chwilę

Nie tylko TEN sweter

Lynn wskazuje na kolejne wełniane ubranie, które stało się niezwykle rozpoznawalne na całym świecie dzięki księżnej Walii: jasnoróżowy sweterek w lamy, który Diana miała na sobie w Balmoral, krótko przed ślubem. – Diana uwielbiała styl country, jednak z przymrużeniem oka. Różowy, zabawny sweter jest tego świetnym przykładem. Do niego dobrała wygodne spodnie wpuszczone w kalosze. Często nosiła bryczesy, czy fantastyczny tweedowy bomber, łącząc klasyczny styl country z młodzieńczą fantazją – podkreśla Lynn.

Jako kuratorka wystawy Diana: Her Fashion Story, Eleri Lynn zauważa, że po ślubie z księciem Karolem Diana uświadomiła sobie, jak wielki wpływ wywiera na ludzi na całym świecie i że moda jest tą dziedziną, w której może komunikować się ze swoimi wielbicielami. Kilka dekad przed powstaniem mediów społecznościowych, to właśnie za pomocą ubrania młoda księżna mogła pozwolić sobie na żartobliwy komentarz do wielu sytuacji i wyrażenie tym sposobem swojej indywidualności.

I choć może przekaz z ubrania, które miała na sobie nastoletnia Lady Spencer w 1981 nie był zamierzony, to jednak historia pokazała, jak dramatyczną ironię, tragedię, ale i niebywałą trafność zamanifestował ten wart 1.4 miliona dolarów sweter.

Źródła:

https://www.bbc.com/news

https://www.bbc.com/culture

Moda
Barwnie i z rozmachem. Zmarły 12 kwietnia Roberto Cavalli żył tak, jak projektował
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Najsłynniejsza naga kreacja Kate Moss idzie pod młotek. "Dobra suknia - dobra noc"
Moda
Drogocenny minimalizm. Kolejna kreacja Marilyn Monroe sprzedana za rekordową kwotę
Moda
Sydney Sweeney w "rzeźbionym" topie. Moda na te ubrania rośnie w siłę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moda
Agel Akol– najbardziej rozchwytywana modelka na pokazach Tygodnia Mody sezonu 2024/2025