O najnowszym odkryciu naukowców z uniwersytetów w Surrey i Essex donoszą brytyjskie media. Wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature Human Behaviour”.
Nauka chodzenia pod lupą naukowców. Co mówią badania?
Pierwsze kroki dziecka to przełomowy moment w jego rozwoju. To niezwykle ważna i ekscytująca chwila zarówno dla samego malucha, jak i dla jego rodziców. Doskonale zdają sobie z tego sprawę naukowcy, którzy postanowili przyjrzeć się bliżej temu procesowi.
„Większość dzieci robi swój pierwszy krok w wieku od ośmiu do 24 miesięcy, więc jest to szerokie okno, w którym dzieje się ten ekscytujący kamień milowy. To wielka chwila zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Symbolizuje nowy etap w życiu dziecka” – zauważyła prof. psychologii i genetyki Angelica Ronald z Uniwersytetu w Surrey.
Aby sprawdzić, dlaczego jedne dzieci zaczynają chodzić wcześniej, a inne później, zespół naukowców z dwóch brytyjskich uniwersytetów zaangażował do badań dużą grupę dzieci. Przeanalizowano informacje genetyczne ponad 70 000 niemowląt. W wyniku analiz udało się zidentyfikować 11 markerów genetycznych, które wpływają na to, kiedy dzieci stawiają pierwsze kroki. Według naukowców odkrycie sugeruje, że genetyka w 25 proc. wpływa na różnice w momencie rozpoczęcia chodzenia.
Czytaj więcej
Do tego, że istnieją miejsca, w których dzieci ma nie być, warto podejść ze zrozumieniem. To właś...