Polacy przodują w nowym sposobie spędzania Wielkanocy. „Słabnie kościelny wymiar świąt”

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba rezerwacji lotów na czas Wielkanocy wzrosła o 60 proc - wynika z danych Kiwi.com. Czy to dowód, że nieodwołalnie zmienia się sposób celebracji jednych z najważniejszych świąt w polskiej tradycji?

Publikacja: 31.03.2025 17:57

Dr Bartosz Kicior: Coraz więcej osób chce spędzać Wielkanoc po swojemu.

Dr Bartosz Kicior: Coraz więcej osób chce spędzać Wielkanoc po swojemu.

Foto: Adobe Stock

Mimo że Wielkanoc przypada w tym roku w drugiej połowie kwietnia i niemal zbiega się z początkiem sezonu turystycznego, czyli majówką, okazuje się, że ten pierwszy w tym roku dłuższy weekend również będzie okazją do wyjazdu dla wielu Polaków. 

- Rezerwacje lotów polskich klientów w trakcie Wielkanocy wzrosły o 60 proc. w porównaniu do tygodnia wielkanocnego rok temu. To największy odnotowany wzrost podróży wielkanocnych w regionie, w porównaniu choćby z Czechami, Słowacją czy Węgrami – mówi Daniela Chovancová, rzeczniczka Kiwi.com. 

Z danych operatora travel-tech wynika, że tydzień wielkanocny jest typowy dla krótkich city breaków, w granicach Europy – ponad 60 proc. rezerwacji dotyczy lotów krótszych niż 1500 km. Polscy podróżujący na wielkanocnych wyjazdach spędzą średnio sześć dni, co jest najdłuższym czasem pobytu w porównaniu do mieszkańców z krajów regionu – Czechów, Słowaków czy Węgier, którzy najczęściej decydują się na 5 dni. Co drugi wyjeżdżający spędzi na miejscu do 3 dni. Co ciekawe, 17 proc. planujących urlop zarezerwowało w okresie okołowielkanocnym dłuższe wakacje trwające prawie dwa tygodnie. Najpopularniejszą datą wyjazdu wśród podróżujących jest piątek, 18 kwietnia, a tuż za nim plasują się środa, 16 kwietnia (kiedy kończą się zajęcia w szkołach), oraz czwartek, 17 kwietnia. 

Analiza wskazuje także, że największy wzrost liczby rezerwacji w porównaniu do 2024 roku – aż o 200 proc. – odnotowano w odniesieniu do kierunków włoskich.  Dużym powodzeniem cieszy wśród wielkanocnych podróżników cieszy się także Francja – tutaj wzrost liczby rezerwacji wyniósł blisko 110 proc. Z kolei Turcja awansowała znacząco z 15 na 6 pozycję, odnotowując 137-proc. wzrost. Wśród 10 najpopularniejszych miast docelowych trzy znajdują się we Włoszech: wspomniane Mediolan i Rzym uzupełnia Bari, a trzy w Hiszpanii – tam nowy faworyt, Alicante, wyprzedził Barcelonę i Malagę. 

Czytaj więcej

Lizbona nominowana do prestiżowej nagrody. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Portugalii?

Jeszcze jeden trend, który widać w analizie danych, zgodny z otwieraniem tras przez tanie linie lotnicze z mniejszych regionalnych lotnisk, to rosnące znaczenie tych lotnisk. W porównaniu do zeszłej Wielkanocy udział rezerwacji z Warszawy (oba lotniska) zmniejszył się na korzyść Krakowa, Gdańska i Wrocławia, z większym wzrostem rezerwacji z Poznania. To zapewnia korzystniejsze ceny dla klientów.

Czy te dane to dowód na to, że zmieniamy podejście do celebracji Wielkanocy? O komentarz poprosiliśmy dr. Bartosza Kiciora z Uniwersytetu SWPS zajmującego się w badaniach m.in. socjologią podróży.

Czy fakt, że Polacy wyjątkowo licznie chcą spędzić Wielkanoc poza granicami kraju, to znak, że te święta przestały być rodzinne i traktujemy je bardziej urlopowo?

Niezależnie od trendów wyjazdów według badań Polacy nadal przyznają, że święta wielkanocne mają dla nich rodzinny charakter. Z roku na rok co prawda zmienia się sposób spędzania tego czasu – na przykład zamieniamy dom na hotel – ale nadal w zdecydowanej większości spędzamy go w gronie najbliższych. Pokazuje to chociażby ubiegłoroczne badanie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna. Dodatkowo według badania przeprowadzonego przez GfK dla Esky.pl najpopularniejsze kierunki na wyjazdu w czasie Wielkanocy to Grecja, Malta, Hiszpania, Cypr czy Włochy. Według badań Kiwi.com z kolei te ostatnie zanotowały wzrost o 200 proc., jeśli chodzi o sprzedaż biletów lotniczych z Polski w porównaniu do 2024. Jest to o tyle znamienne, że w części z tych krajów Polacy mogą świętować Wielkanoc wraz z miejscowymi. Na Malcie organizowane są z tej okazji specjalne wydarzenia, a w Hiszpanii mamy Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, który obchodzony jest z dużym rozmachem. Można więc połączyć obchodzenie Wielkanocy z turystyką i doświadczeniem kulturowym.

Czy zauważa się jeszcze jakieś inne istotne zmiany w celebracji Wielkanocy i świąt w ogóle?

Liczby związane ze wzmożonym ruchem lotniczym w okresie wielkanocnym, podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia, mogą sugerować, że ogólnie zmienia się sposób obchodzenia świąt. Coraz więcej osób rezygnuje z typowego siedzenia przez kilka dni przy stole na rzecz wyjazdu w gronie rodziny lub przyjaciół. Nie oznacza to, że ludzie ci odrzucają ideę Wielkanocy, po prostu nie czujemy już takiej jak kiedyś presji ku temu, by świętować w jeden, określony sposób.

Czytaj więcej

Kobiety coraz chętniej podróżują solo. Dlaczego? Ekspert wyjaśnia

Potwierdzają to badania CBOS, które (znowu analogicznie jak przy Bożym Narodzeniu) pokazują, że Wielkanoc to dla Polaków przede wszystkim czas rodzinny, miła tradycja, a coraz rzadziej sprawa religijna. Można to zinterpretować tak, że słabnie nie rodzinny czy tradycyjny, a kościelny, instytucjonalny wymiar świąt. Coraz więcej osób chce po prostu spędzać ten czas po swojemu, ale znowu podkreślam: z rodziną i przyjaciółmi. Co więcej, kilka procent osób odpowiadając na pytanie o to, czym „przede wszystkim” są dla nich święta wielkanocne, wybrało odpowiedź „kłopotem i wysiłkiem związanym z przygotowaniami”. I tu podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia – są osoby, i ta grupa rośnie z roku na rok, które zdają sobie sprawę, że święta nie są po to, by martwić się wydatkami, poświęcać czas na chodzenie po sklepach, a potem harować przez kilka dni w kuchni na pełnych obrotach, a po to, by odpocząć. To kolejny powód, dla którego wybierają wyjazd.

Ogólnie rzecz biorąc: jakie zalety ma rodzinne celebrowanie różnych okazji i czy warto je podtrzymywać?

Na to pytanie mogę odpowiedzieć nie z perspektywy naukowca, a tylko na podstawie obserwacji i badań o tej tematyce, które analizowałem. Wskazują one z jednej strony na to, iż w istocie samotność, szczególnie przy takich okazjach jak święta, jest ogromnym obciążeniem i może mieć negatywne skutki dla samopoczucia, więc spędzanie świąt w gronie bliskich (niekoniecznie rodziny) ma swoje benefity. Z drugiej jednak dla wielu ludzi obciążeniem właśnie, w sferze emocjonalnej, ale i materialnej, jest spędzanie świąt z rodziną wbrew własnej woli. Coraz więcej osób przyznaje, że nie lubią tego, czują dyskomfort i nie chcą uczestniczyć w sytuacjach społecznych, spotykać się, rozmawiać z członkami rodziny, szczególnie tej dalekiej, tylko dlatego, że tego wymaga tradycja czy jakiś konwenans społeczny. Dla takich osób lepszym wyjściem jest paradoksalnie świętowanie w małym gronie najbliższych, bądź spotkanie z przyjaciółmi, a nie z rodziną.

Mimo że Wielkanoc przypada w tym roku w drugiej połowie kwietnia i niemal zbiega się z początkiem sezonu turystycznego, czyli majówką, okazuje się, że ten pierwszy w tym roku dłuższy weekend również będzie okazją do wyjazdu dla wielu Polaków. 

- Rezerwacje lotów polskich klientów w trakcie Wielkanocy wzrosły o 60 proc. w porównaniu do tygodnia wielkanocnego rok temu. To największy odnotowany wzrost podróży wielkanocnych w regionie, w porównaniu choćby z Czechami, Słowacją czy Węgrami – mówi Daniela Chovancová, rzeczniczka Kiwi.com. 

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Podróże
Willa Audrey Hepburn wystawiona na sprzedaż. Kwota wzbudza emocje
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Podróże
Paryż ma nowe najmodniejsze miejsce do robienia świątecznych zdjęć. Ocieka luksusem
Podróże
Kobiety coraz chętniej podróżują solo. Dlaczego? Ekspert wyjaśnia
Podróże
Pokolenie Z znalazło sprytny sposób na bezkosztowe luksusowe wakacje. Jak to działa?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Podróże
Lizbona nominowana do prestiżowej nagrody. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Portugalii?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście