O szczepieniach przed wyjazdem myśli się najczęściej, wybierając się do egzotycznych krajów. Czy taka potrzeba jest również wtedy, gdy podróżuje się po Europie?
Lek. Agnieszka Motyl, specjalistka medycyny rodzinnej i epidemiolog, certyfikowany lekarz medycyny podróży, dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover: Tak, i to z kilku powodów. Każda podróż jest dobrą okazją do uzupełnienia szczepień rutynowych czyli np. przyjęcia dawki przypominającej przeciw tężcowi/błonicy/krztuścowi czy brakującej dawki szczepienia przeciw odrze. Dodatkowo w wielu krajach Europy, szczególnie południowo-wschodniej istnieje istotne ryzyko kontaktu z wirusem zapalenia wątroby typu A, stąd to szczepienie jest zalecane praktycznie dla większości podróżujących. Nie zapominajmy również o zagrożeniu kleszczowym zapaleniem mózgu w takich krajach jak Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia czy Skandynawia.
Z jakim wyprzedzeniem przed wyjazdem powinno się zająć tym tematem?
Najlepiej, gdy pierwsza konsultacja odbywa się z wyprzedzeniem kilu tygodni (optymalnie 6-8 tygodni) ponieważ to daje możliwość uodpornienia w przypadku konieczności szczepień wielodawkowych. Jednak nawet w przypadku wyjazdu last minute warto nie rezygnować z takiej konsultacji. Również wtedy lekarz medycyny podróży może udzielić wartościowej porady przedwyjazdowej i zaproponować podanie niektórych szczepionek.
Jak wygląda dostęp do specjalistów medycyny podróży w różnych miejscach w kraju? Gdzie porady w tym zakresie powinny szukać osoby z małych miejscowości?
W całej Polsce rozwija się dynamicznie Krajowa Sieć Certyfikowanych Ośrodków Medycyny Podróży. Osoby mieszkające poza dużymi miastami mogą na stronie KSOMP znaleźć najbliższy im certyfikowany ośrodek.
Czytaj więcej
Większość pasażerów nie zwraca uwagi na personel pokładowy, który tuż przed odlotem wykonuje prez...
Czy istnieje jakaś ogólnodostępna lista szczepień, które należy wykonać przed wyjazdem do różnych krajów, czy każdorazowo należy to skonsultować z lekarzem i ściśle trzymać się jego zaleceń?
Istnieją ogólnodostępne zalecenia WHO i CDC oraz polskie opracowania tj. przykładowo Medycyna podróży | Kompendium chorób tropikalnych. Pamiętajmy jednak, że profilaktyka przed podróżą to nie tylko szczepienia, ale kompleksowa porada obejmująca również inne aspekty wyjazdu – skompletowanie apteczki, profilaktykę biegunek, chorób przenoszonych przez komary i innych problemów zdrowotnych. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który udzieli takiej kompleksowych informacji. Tym bardziej, że nie istnieje jeden uniwersalny zestaw szczepień podróżniczych i lekarz każdorazowo ocenia wskazania do szczepienia w zależności nie tylko od kierunku podróży ale również długości i charakteru pobytu, historii medycznej i aktualnego stanu zdrowia pacjenta.