Potrzeba uzyskania atencji
Angielskie określenie oversharing używane jest dla opisania zjawiska, w którym osoba udostępnia zbyt dużo osobistych treści, szczególnie na platformach społecznościowych. Może to dotyczyć zarówno intymnych detali z życia prywatnego, jak i informacji na swój temat oraz opisu sytuacji, które danej osobie przytrafiły się w ciągu dnia – Sądzę, że wiele osób nieświadomie stosuje oversharing. Mogą to robić z różnych powodów, takich jak potrzeba uzyskania atencji, chęć zdobycia akceptacji, a czasem nawet dla zwrócenia na siebie uwagi – wymienia Ewelina Salwuk-Marko, specjalistka PR, dziennikarka, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, przedsiębiorczyni. – Jednakże nadmierne dzielenie się informacjami może prowadzić do niekomfortowych sytuacji, m.in utraty prywatności, a także negatywnych konsekwencji społecznych takich jak hejt. W świecie, w którym tak dużo mówi się o budowaniu marki osobistej, zaciera się pewna granica w ilości publikowanych treści. Dlatego ważne jest, aby ludzie byli świadomi granic prywatności i odpowiedzialnie zarządzali swoimi informacjami osobistymi – podkreśla ekspertka.
Sam proces publikowania treści na swój temat i oczekiwania na pozytywne reakcje ze strony znajomych wydaje się wielu osobom fascynujący, ponieważ wiąże się z zainteresowaniem ze strony innych internautów oraz z wieloma ciepłymi słowami i komplementami tak potrzebnymi dla podbudowania własnego ego. – Nie da się ukryć, że w erze mediów społecznościowych może istnieć pewna presja społeczna, aby dzielić się swoim życiem online – przyznaje Ewelina Salwuk-Marko. – Ludzie często obserwują, co robią ich znajomi i inni, i mogą czuć potrzebę uczestnictwa w tej „kulturze dzielenia się”. Czasami mogą jednak nie zdawać sobie sprawy z potencjalnych konsekwencji dzielenia się zbyt wieloma prywatnymi informacjami. Mogą być zafascynowani chwilowym zadowoleniem z publikacji, nie zastanawiając się nad długoterminowymi skutkami. Tymczasem nic w Internecie nie ginie, nawet po wykasowaniu – zastrzega ekspertka.
Możliwość kontaktu oraz rozwój marki osobistej
Dzielenia się z obserwującymi informacjami na temat własnego życia nie należy jednak postrzegać jedynie w negatywnym kontekście. Istnieje wiele korzyści płynących z aktywności w mediach społecznościowych i wśród nich Ewelina Salwuk-Marko wymienia chociażby możliwość utrzymania kontaktu ze znajomymi, przyjaciółmi czy członkami rodziny, z którymi nie ma okazji spotykać się często w świecie rzeczywistym. – Jeśli publikujemy ważną dla nas wiadomość, np. zbiórkę na leczenie, oczekujemy wsparcia ludzi z naszej społeczności – dodaje ekspertka – Za pomocą social mediów możemy informować innych o naszej pracy, o tym, co robimy i tworzymy, pokazywać nasz produkt itp. Social media ułatwiają udostępnianie informacji o wydarzeniach, zainteresowaniach czy projektach, co może być przydatne w komunikacji z szerokim gronem ludzi – wymienia.
Obecność i aktywność w mediach społecznościowych mogą też służyć rozwijaniu marki osobistej, przyczynianiu się do rozpowszechniania informacji na temat oferowanej przez daną osobę usługi lub produktów. Wiele szkół językowych właśnie za pośrednictwem Facebooka zachęca kursantów do skorzystania z ich usług, publikując na bieżąco ciekawostki z zakresu danego języka, interesujące filmiki czy tutoriale na temat nowych zwrotów, idiomów czy choćby czasowników nieregularnych. – Jeśli publikowane w social mediach są informacje dotyczące pracy, usług i produktów czy pracy „od kuchni”, mówimy o kreacji wizerunku, budowaniu marki osobistej – doprecyzowuje Ewelina Salwuk-Marko. – Wielu ekspertów zwraca także uwagę na to, aby pokazywać też swoją codzienność. Wszystko to ma sens, jeśli publikowane informacje są przemyślane. Istnieje różnica między opublikowanym zdjęciem potrawy z rodzinnej kolacji a zdjęciem półnagiego dziecka podczas wakacji. Z moich obserwacji wynika, że istnieje kilka powodów, dla których ludzie mogą epatować prywatnością. Niektórzy dzielą się swoimi przeżyciami, prywatnymi zdjęciami w nadziei, że uzyskają wsparcie, zrozumienie, zwrócą na siebie uwagę lub po prostu chcą się pochwalić – wymienia.
Czytaj więcej
Na czym polega potęga przyjaźni i jak należy tak cenną relację pielęgnować, by przetrwała lata? Eksperci podpowiadają.