19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 10:55 Publikacja: 16.02.2024 12:02
Ewelina Salwuk-Marko: Nie da się ukryć, że w erze mediów społecznościowych może istnieć pewna presja społeczna, aby dzielić się swoim życiem online.
Foto: Adobe Stock
Angielskie określenie oversharing używane jest dla opisania zjawiska, w którym osoba udostępnia zbyt dużo osobistych treści, szczególnie na platformach społecznościowych. Może to dotyczyć zarówno intymnych detali z życia prywatnego, jak i informacji na swój temat oraz opisu sytuacji, które danej osobie przytrafiły się w ciągu dnia – Sądzę, że wiele osób nieświadomie stosuje oversharing. Mogą to robić z różnych powodów, takich jak potrzeba uzyskania atencji, chęć zdobycia akceptacji, a czasem nawet dla zwrócenia na siebie uwagi – wymienia Ewelina Salwuk-Marko, specjalistka PR, dziennikarka, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, przedsiębiorczyni. – Jednakże nadmierne dzielenie się informacjami może prowadzić do niekomfortowych sytuacji, m.in utraty prywatności, a także negatywnych konsekwencji społecznych takich jak hejt. W świecie, w którym tak dużo mówi się o budowaniu marki osobistej, zaciera się pewna granica w ilości publikowanych treści. Dlatego ważne jest, aby ludzie byli świadomi granic prywatności i odpowiedzialnie zarządzali swoimi informacjami osobistymi – podkreśla ekspertka.
Chociaż empatia często kojarzy się w pierwszej chwili ze współczuciem, w rzeczywistości jest to ważna umiejętność, jeden z kluczowych aspektów ludzkiego współistnienia. Jak kształtuje się empatia i jakie wyzwania przed nią stoją w XXI wieku?
Wraz z początkiem 2025 roku nadeszła kolejna zmiana. Dzieci urodzone w latach 2025-2039 będą należeć do pokolenia Beta. Czym będzie się wyróżniać nowa generacja i jaka rysuje się przed nią przyszłość?
Wiele osób zastanawia się, jak przeżyć święta w spokoju i bez nerwów. Tradycje rodzinne w czasie świąt to niestety czasami nerwy, pretensje i zmęczenie. Jak świadomie zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz o relacje z najbliższymi w tym świąt – mówi Justyna Dworczyk, psychoterapeutka i doktor sztuki.
Informacja o śmierci pisarki Eweliny Ślotały po raz kolejny wywołała społeczną dyskusję na temat tego, jak poważną chorobą jest depresja. Pojawiły się w niej m.in. pytania o to, czy psychoterapie, którym poddają się pacjenci, naprawdę są skuteczne. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy ekspertki.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Wraz z początkiem nowego roku wśród młodych ludzi na świecie zyskuje popularność postanowienie nazywane „No-buy 2025”. Na czym polega nowy trend, który stał się bardzo widoczny w mediach społecznościowych?
Dr Magdalena Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowała nową interpretację malowideł z Katedry w Faras. Badaczka sugeruje, że dwie z nich przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, a nie apostołów czy Chrystusa, jak sądzono wcześniej.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Chociaż empatia często kojarzy się w pierwszej chwili ze współczuciem, w rzeczywistości jest to ważna umiejętność, jeden z kluczowych aspektów ludzkiego współistnienia. Jak kształtuje się empatia i jakie wyzwania przed nią stoją w XXI wieku?
Choć naukowcy są zgodni co do tego, że duża nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, nowotwory czy choroby serca, to dążenie za wszelką cenę do osiągnięcia szczupłej sylwetki niekoniecznie może wyjść na zdrowie. Na podstawie obszernej analizy danych medycznych grupa naukowców ustaliła, że wystarczy być „w dobrej formie”. Co to oznacza?
Końcówka roku 2024 przyniosła niespodziewany wzrost popularności nowej teorii spiskowej, o której stało się głośno w USA czy Kanadzie, ale także w Europie. Jej przyczyną jest zjawisko atmosferyczne, które w ostatnich tygodniach ze szczególną intensywnością pojawiło się w wielu miejscach na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas