Zweryfikowano mity o tym, jak wygląda stan zakochania u kobiet i mężczyzn. Co się okazało?

Mężczyźni częściej zakochują się pierwsi, ale to uczucia kobiet są intensywniejsze. Do takich między innymi wniosków doszli naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, którzy przeprowadzili pionierskie badanie w tym obszarze. Jak tłumaczą te prawidłowości?

Publikacja: 17.04.2025 14:27

Na podstawie odpowiedzi badacze porównali obydwie płcie pod względem różnych aspektów składających s

Na podstawie odpowiedzi badacze porównali obydwie płcie pod względem różnych aspektów składających się na dynamikę stanu zakochania.

Foto: Adobe Stock

Jeżeli chodzi o rozmaite aspekty miłości, badacze są zgodni co do tego, że kobiety i mężczyźni różnią się między sobą pod wieloma względami. Choć powstało już wiele publikacji na temat tych różnic, to może zaskakiwać fakt, że nikt nie przeprowadził jak dotąd badania z udziałem osób, które aktualnie kogoś kochają.

Mężczyźni zakochują się szybciej od kobiet, ale to kobiety kochają mocniej

Takiego właśnie zadania podjął się zespół antropologów i psychologów z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze. W ramach badania wzięto na warsztat dane dotyczące ponad 800 anglojęzycznych kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat z 33 krajów z całego globu, głównie z Ameryki Północnej, Europy i Afryki Południowej.

Dane na ich temat eksperci zaczerpnęli z badania „Romantic Love Survey” z 2022 roku. To największa na świecie baza dotycząca młodych dorosłych, którzy doświadczają romantycznej miłości.

Czytaj więcej

W serwisach randkowych lepiej nie pisać, że jest się wegetarianinem. Wyniki badania

Kobiety stanowiły blisko 48 proc. próby badawczej. Kilka procent badanych obu płci identyfikowało się jako przedstawiciele lub przedstawicielki płci przeciwnej, jednak badacze sklasyfikowali te osoby na podstawie ich płci biologicznej.

W badaniu wzięto pod uwagę dane, które dotyczyły osób kochających kogoś nie dłużej niż dwa lata, jest to bowiem wczesny etap miłości, w którym uczucia są najbardziej intensywne i nie mają jeszcze typowo „partnerskiego” charakteru. Respondentów i respondentki pytano między innymi, ile razy w życiu byli zakochani, w którym momencie poczuli, że kogoś kochają w stosunku do momentu wejścia w związek, a także kiedy ostatnio uprawiali seks z ukochaną osobą.

Czytaj więcej

Nadchodząca menopauza daje o sobie znać wcześniej niż sądzono. Wyniki badania

Na podstawie odpowiedzi badacze porównali obydwie płcie pod względem różnych aspektów składających się na dynamikę stanu zakochania. Raport z badania opublikowano na łamach czasopisma naukowego pod tytułem „Biology of Sex Differences”.

Z czego wynikają różnice w dynamice stanu zakochania?

Autorzy badania zauważyli, że mężczyźni zakochiwali się w średnio około miesiąca wcześniej niż kobiety. Również oni zakochiwali się częściej. Eksperci tłumaczą to ewolucyjnym mechanizmem adaptacji: mężczyźni zwykli pierwsi okazywać swoje względy potencjalnej partnerce.

Dane pokazały też, że kobiety kochają nieco bardziej intensywnie. Towarzyszy temu częstsze niż w przypadku mężczyzn obsesyjne myślenie o partnerze, a także większy stopień poświęcenia się ukochanej osobie.

Zdaniem badaczy takie elementy jak intensywność uczuć, ich okazywanie czy poświęcenie wynikają nie tyle z różnic płciowych, co uwarunkowań ewolucyjnych. Wczesny etap zakochania pełni funkcję reprodukcyjną, która umożliwia udaną prokreację i wychowanie potomstwa aż do jego usamodzielnienia się.

Autorzy badania dostrzeli jeszcze jedną prawidłowość, która jednak — jak podkreślają — wymaga solidniejszego badania na bardziej reprezentatywnej grupie. Zauważyli oni mianowicie, że mieszkańcy krajów charakteryzujących się większym równouprawnieniem płci rzadziej doświadczają romantycznej miłości, której towarzyszy obsesyjne myślenie i wysoki poziom poświęcenia się partnerowi — w porównaniu z krajami o większych nierównościach płciowych.

Źródło:
www.bsd.biomedcentral.com

Jeżeli chodzi o rozmaite aspekty miłości, badacze są zgodni co do tego, że kobiety i mężczyźni różnią się między sobą pod wieloma względami. Choć powstało już wiele publikacji na temat tych różnic, to może zaskakiwać fakt, że nikt nie przeprowadził jak dotąd badania z udziałem osób, które aktualnie kogoś kochają.

Mężczyźni zakochują się szybciej od kobiet, ale to kobiety kochają mocniej

Pozostało jeszcze 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Psychologia
Jak się mądrze spierać, żeby się nie kłócić? „Nie jest dobrze, gdy ktoś cały czas odpuszcza”
Psychologia
Badanie pokazało, że jest coś, co cieszy bardziej niż podwyżka. Zaskoczenie?
Psychologia
Aimee Lou Wood: niedoskonałości to jej atut. Ekspertka o potędze samoakceptacji
Psychologia
Teoria niebieskiego umysłu. Oto, jak działa na człowieka przebywanie nad wodą
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Psychologia
Powstało narzędzie, które nauczy reagowania na oznaki kryzysu psychicznego zauważone w sieci