Ile razy w tygodniu trzeba ćwiczyć, żeby były efekty? Zaskakujące wyniki nowych badań

Nowe badanie pokazuje, że aktywność fizyczna, którą podejmuje się na przykład tylko w weekendy, również przynosi korzyści. To dobra wiadomość dla tak zwanych weekendowych wojowników, czyli osób, które nie ćwiczą regularnie w ciągu całego tygodnia, ale wtedy, kiedy mają na to czas.

Publikacja: 29.08.2024 10:13

Naukowcy dowiedli, że każda aktywność fizyczna - nawet nieregularna - jest korzystna dla zdrowia.

Trening. Ćwiczenia

Naukowcy dowiedli, że każda aktywność fizyczna - nawet nieregularna - jest korzystna dla zdrowia.

Foto: Adobe Stock

Choć od lat wiele mówi się o balansie między pracą a czasem wolnym, a także o tym, jak istotne dla zachowania fizycznego i psychicznego dobrostanu ma regularna aktywność fizyczna, to w praktyce na ćwiczenia ma czas niewiele z nas. Najnowsze badania udowadniają jednak, że wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o ciało i psychikę.

Bycie weekendową wojowniczką też ma znaczenie

Grupa naukowców z kilku czołowych chińskich uniwersytetów ma dobrą wiadomość dla tych, którzy wolnego czasu mają jak na lekarstwo. Zauważyli oni, że liczy się każda aktywność fizyczna, o ile spełnia pewne minimalne wymogi.

W trwającym ponad osiem lat badaniu wzięło udział ponad 75 tysięcy mieszanek i mieszkańców Wielkiej Brytanii, średnia ich wieku wynosiła 62 lata. Wyniki badania opublikowano niedawno na łamach czasopisma naukowego „Nature Aging”.

Badanych podzielono na trzy grupy według tego, jak często w ciągu tygodnia podejmowali jakąkolwiek aktywność fizyczną — umiarkowaną do intensywnej. Wyodrębniono grupę nieaktywnych (ćwiczących mniej niż zalecane przez lekarzy 150  min ut tygodniowo), „weekendowych wojowników” (skupiających większość swojej tygodniowej aktywności fizycznej w dwóch dniach, niekoniecznie w weekendy) oraz regularnie aktywnych (ćwiczących minimum 150  minut tygodniowo, ale niespełniających kryteriów dla „weekendowych wojowników”).

Oprócz informacji o aktywności fizycznej badanych, naukowcy analizowali ich dokumentację medyczną i historie chorób, a także dane ich śmierci, jeżeli takie istniały. Pod uwagę wzięto też styl życia uczestników badania, a więc między innymi dietę i stosowanie używek.

Czytaj więcej

Odkryto, jaka substancja w mózgu sprawia, że zamiast iść na trening, sięgamy po słodycze

Lepiej ćwiczyć rzadko niż w ogóle

Z analizy wszystkich tych danych wynikło, że w przypadku „weekendowych wojowników” ryzyko zachorowania na demencję było o 26 procent niższe w porównaniu z grupą nieaktywnych. Jeżeli zaś chodzi o ryzyko udaru i choroby Parkinsona, to było ono niższe odpowiednio o 21 i aż 45 proc.

„Weekendowi wojownicy” lepiej od nieaktywnych wypadali też w kwestii ryzyka wystąpienia depresji i stanów lękowych. W tym wypadku spadało ono odpowiednio o 40 i 37 proc.

Co ciekawe, wyniki „weekendowych wojowników” we wszystkich tych aspektach były porównywalne z grupą regularnie aktywnych. Zdaniem autorów badania udowadnia to tezę, że nawet nieregularna aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, oczywiście pod warunkiem, że w całym tygodniu łącznie poświęcamy na nią zalecaną ilość czasu.

Warto dodać, że wyniki dotyczące depresji i stanów lękowych były porównywalne dla wszystkich grup wiekowych, które wzięły udział w badaniu. Jeżeli zaś chodzi o demencję, udar i chorobę Parkinsona, to aktywność fizyczna okazała się szczególnie istotna w przypadku osób powyżej 65 roku życia, czyli tych, które są najbardziej narażone na wystąpienie tych chorób.

Czytaj więcej

Wystartowała w Ironmenie w wieku 61 lat. „Chcę być aktywna, dopóki ciało mi pozwoli”

Wyniki powyższego badania idą w parze z tymi, które grupa amerykańskich naukowców z uniwersytetów w Bostonie i Cambridge opublikowała w 2023 roku na portalu naukowym JAMA Network, należącym do Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego. Również oni zauważyli, że „weekendowi wojownicy” korzystają na swojej aktywności fizycznej w podobnym stopniu, co osoby ćwiczące regularnie w ciągu całego tygodnia.

Źródła: Nature Aging, JAMA Network

Sport
Nowy ranking Deloitte: Najbogatsze kobiece kluby piłkarskie. Wszystkie są z Europy
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Sport
Polska reprezentacja kobiet zatriumfowała w e-sporcie. Sukces ważny z wielu powodów
Sport
Ruth Chepngetich: rekord świata w maratonie kobiet. Magiczna bariera przełamana
Sport
Lael Wilcox w rekordowym czasie okrążyła świat rowerem. Utraci tytuł równie szybko?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Sport
Mistrzyni kobiecej piłki nożnej Alex Morgan zakończyła karierę. Żegnano ją jak królową
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej