Nauka samoobrony wpływa na rozwój zawodowy kobiet. Jak to działa?

Nauka samoobrony to nie tylko sposób na zyskanie poczucia bezpieczeństwa, ale i metoda wzmacniania swojej niezależności. Dzięki treningom kobietom łatwiej zrozumieć, jaki drzemie w nich potencjał. Jak przekłada się to na ich życie zawodowe?

Publikacja: 14.03.2025 11:20

Nauka samoobrony to zdobywanie umiejętności przydatnych nie tylko na stali treningowej czy w ciemnym

Nauka samoobrony to zdobywanie umiejętności przydatnych nie tylko na stali treningowej czy w ciemnym zaułku miasta. To również wzmacniacie pewności siebie poprzez wydobywanie z kobiet ich siły i właściwe jej ukierunkowanie.

Foto: Adobe Stock

W komedii sensacyjnej o wymownym tytule „Powrót do akcji”, wcielająca się w rolę emerytowanej agentki CIA Cameron Diaz, po wyjściu za mąż wiedzie spokojne życie rodzinne nie mające nic wspólnego z dotychczasowymi obowiązkami. Niebezpieczne sytuacje, jakich doświadcza, zmuszają ją do ponownego użycia swoich imponujących umiejętności nabytych w trakcie pracy zawodowej: tropienia przestępców, włamywania się do cudzych komputerów czy też udziału w spontanicznych pościgach samochodowych. Z czasem pojawia się też potrzeba wymierzenia kilku ciosów przeciwnikom, a także zastosowania wyrafinowanych technik samoobrony, które wymagają nie lada sprawności, refleksu i siły fizycznej. Nastoletnie dzieci byłej agentki CIA po latach wracającej do akcji, przyglądają się poczynaniem swojej mamy z podziwem i lekkim niedowierzaniem.

I choć osiągnięcie tak wysokiego poziomu zaawansowania w rozmaitych sztukach walki może kojarzyć się głównie z wysokobudżetowymi produkcjami filmowymi, to jednak już od pierwszych zajęć samoobrony wzrasta nie tylko umiejętność zachowania się w sytuacji niebezpiecznej, ale i wiara we własne możliwości oraz świadomość swojego ciała. W praktyce przekonała się o tym Agnieszka Sankowska, prawniczka, instruktorka Krav Maga oraz trenerka biznesowa, która uczy kobiety, jak dbać o swoje bezpieczeństwo, zarówno pod kątem samoobrony, jak i świadomości prawnej.

Czytaj więcej

JOWO czyli Joy of Working Out. Jak sprawić, by ćwiczenia stały się przyjemnością?

Na czym dokładnie polega Krav Maga i w jaki sposób jej praktykowanie pomaga w budowaniu pewności siebie u kobiet?

Krav Maga to walka w kontakcie, zawiera elementy boksu, zapasów, kickboxingu, jak również techniki samoobrony. Jako szkolenie jest powszechna w Izraelu i obowiązkowa dla wszystkich obywateli, niezależnie od wieku i wydolności fizycznej. To również praca nad strefą mentalną. Nauka samoobrony to zdobywanie umiejętności przydatnych nie tylko na stali treningowej czy w ciemnym zaułku miasta. To również wzmacniacie pewności siebie poprzez wydobywanie z kobiet ich siły i właściwe jej ukierunkowanie. Często dopiero podczas zajęć moje podopieczne dowiadują się, jaki tkwi w nich potencjał, ile potrafią i jaką potężną siłą dysponują. Niezwykle miło jest patrzeć na te przemiany i towarzyszyć im w zdobywaniu coraz większej świadomości nie tylko na polu samoobrony.

Jakie inne korzyści wynikają z takich zajęć – poza umiejętnością obrony w sytuacji zagrożenia i czy takie działania przekładają się na wykonywanie obowiązków zawodowych?

Od zawsze powtarzam, że wartością dodaną treningów jest świetne samopoczucie i całkiem niezła figura. Po porannych zajęciach często zdarza mi się słyszeć, że uczestniczki mają energię i siłę na cały dzień, że ten wysiłek hartuje je i stawia w uprzywilejowanej pozycji negocjacyjnej wobec wyzwań całego dnia. Zajęcia wieczorne zaś pozwalają wyrzucić cały stres, w damskim gronie przepracować trudne tematy. Zawiązują się przyjaźnie, wzajemnie się motywujemy do większego wysiłku i zdobywania nowych umiejętności. Tworzymy społeczność, którą wiąże wspólna pasja, uczestniczymy w wydarzeniach związanych z samoobroną i walką w całej Polsce.

Czytaj więcej

Aktywność fizyczna i intelektualna wśród seniorów: czym jest rezerwa poznawcza?

Jakie treningi samoobrony cieszą się obecnie największą popularnością wśród kobiet w Polsce?

W Polsce niestety często mamy do czynienia z niepoważnym traktowaniem kwestii, jaką jest samoobrona dla kobiet. Pobieżne przedstawienie tematu przez przypadkowych ludzi powoduje złudne poczucie pewności siebie, a co za tym idzie, katastrofalną w skutkach postawę, że coś umiem. Do tego szkodliwe filmiki w mediach społecznościowych dopełniają ten smutny obraz. Praca w tym obszarze to nieustanna nauka, wzmacnianie fizyczne i mentalne. W Polsce dużą popularnością cieszy się karate, bushido, aikido. Modna stała się też capoeira. Muay thai, też znajduje swoje grono odbiorczyń. Panie garną się do boksu i kickboxingu. Każdy z tych systemów, rzetelnie nauczany, stanie się sprzymierzeńcem w walce o własne bezpieczeństwo. Ja najlepiej czuję się jako Instruktor Krav Maga i ten system serdecznie polecam jako kompilację wielu innych.

W jaki sposób podejście kobiet do własnej sprawczości zmienia się w sytuacji, gdy odnoszą sukcesy na sali treningowej?

Często zdarza się, że rozpoczęcie treningów zapoczątkowuje szereg zmian, zarówno w sferze fizycznej – nowa dieta, wejście w rutynę treningową – jak i w sferze psychicznej – lepsze traktowanie siebie, holistyczne podejście do całokształtu swojego życia, pozbywanie się traum związanych z brakiem poczucia bezpieczeństwa. Wzrasta świadomość, która buduje całkiem nową osobę. Zmiana pracy, negocjowanie podwyżki w pracy, umiejętność wyartykułowania swoich potrzeb i stawiania granic to tylko niektóre z elementów tych zmian. Sukces na sali treningowej nie zależy od żadnego układu, znajomości, lepszego ubioru czy większej pensji ćwiczącej. Wszystkie jesteśmy równe i budujemy od początku swoją formę fizyczną i psychiczną. Daje to siłę do działania we wszystkich obszarach naszego życia. 

Agnieszka Sankowska

Prawniczka, instruktorka Krav Maga oraz trenerka biznesowa. Instruktor Sportów i Sztuk Walki.

Sport
Kobiecy sport notuje coraz większe zyski. Które dyscypliny są najbardziej dochodowe?
Sport
Trening XBX - sekret doskonałej formy Helen Mirren. Na czym polega?
Sport
Nowy ranking Deloitte: Najbogatsze kobiece kluby piłkarskie. Wszystkie są z Europy
Sport
Polska reprezentacja kobiet zatriumfowała w e-sporcie. Sukces ważny z wielu powodów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Sport
Ruth Chepngetich: rekord świata w maratonie kobiet. Magiczna bariera przełamana