W komedii sensacyjnej o wymownym tytule „Powrót do akcji”, wcielająca się w rolę emerytowanej agentki CIA Cameron Diaz, po wyjściu za mąż wiedzie spokojne życie rodzinne nie mające nic wspólnego z dotychczasowymi obowiązkami. Niebezpieczne sytuacje, jakich doświadcza, zmuszają ją do ponownego użycia swoich imponujących umiejętności nabytych w trakcie pracy zawodowej: tropienia przestępców, włamywania się do cudzych komputerów czy też udziału w spontanicznych pościgach samochodowych. Z czasem pojawia się też potrzeba wymierzenia kilku ciosów przeciwnikom, a także zastosowania wyrafinowanych technik samoobrony, które wymagają nie lada sprawności, refleksu i siły fizycznej. Nastoletnie dzieci byłej agentki CIA po latach wracającej do akcji, przyglądają się poczynaniem swojej mamy z podziwem i lekkim niedowierzaniem.
I choć osiągnięcie tak wysokiego poziomu zaawansowania w rozmaitych sztukach walki może kojarzyć się głównie z wysokobudżetowymi produkcjami filmowymi, to jednak już od pierwszych zajęć samoobrony wzrasta nie tylko umiejętność zachowania się w sytuacji niebezpiecznej, ale i wiara we własne możliwości oraz świadomość swojego ciała. W praktyce przekonała się o tym Agnieszka Sankowska, prawniczka, instruktorka Krav Maga oraz trenerka biznesowa, która uczy kobiety, jak dbać o swoje bezpieczeństwo, zarówno pod kątem samoobrony, jak i świadomości prawnej.
Czytaj więcej
Trening i regularna aktywność fizyczna bez wątpienia pomagają w odzyskaniu sił, dobrej kondycji i...
Na czym dokładnie polega Krav Maga i w jaki sposób jej praktykowanie pomaga w budowaniu pewności siebie u kobiet?
Krav Maga to walka w kontakcie, zawiera elementy boksu, zapasów, kickboxingu, jak również techniki samoobrony. Jako szkolenie jest powszechna w Izraelu i obowiązkowa dla wszystkich obywateli, niezależnie od wieku i wydolności fizycznej. To również praca nad strefą mentalną. Nauka samoobrony to zdobywanie umiejętności przydatnych nie tylko na stali treningowej czy w ciemnym zaułku miasta. To również wzmacniacie pewności siebie poprzez wydobywanie z kobiet ich siły i właściwe jej ukierunkowanie. Często dopiero podczas zajęć moje podopieczne dowiadują się, jaki tkwi w nich potencjał, ile potrafią i jaką potężną siłą dysponują. Niezwykle miło jest patrzeć na te przemiany i towarzyszyć im w zdobywaniu coraz większej świadomości nie tylko na polu samoobrony.
Jakie inne korzyści wynikają z takich zajęć – poza umiejętnością obrony w sytuacji zagrożenia i czy takie działania przekładają się na wykonywanie obowiązków zawodowych?
Od zawsze powtarzam, że wartością dodaną treningów jest świetne samopoczucie i całkiem niezła figura. Po porannych zajęciach często zdarza mi się słyszeć, że uczestniczki mają energię i siłę na cały dzień, że ten wysiłek hartuje je i stawia w uprzywilejowanej pozycji negocjacyjnej wobec wyzwań całego dnia. Zajęcia wieczorne zaś pozwalają wyrzucić cały stres, w damskim gronie przepracować trudne tematy. Zawiązują się przyjaźnie, wzajemnie się motywujemy do większego wysiłku i zdobywania nowych umiejętności. Tworzymy społeczność, którą wiąże wspólna pasja, uczestniczymy w wydarzeniach związanych z samoobroną i walką w całej Polsce.