Panie na lewo, panowie na prawo. Poglądy kobiet i mężczyzn coraz bardziej rozbieżne. Dlaczego?

Powiedzenie „mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus” wydaje się wyjątkowo aktualne. W ostatnich latach eksperci zauważają coraz bardziej wyraźne rozbieżności światopoglądowe między młodymi kobietami a mężczyznami. One częściej skłaniają się ku poglądom lewicowym i liberalnym, oni — ku konserwatyzmowi. Z czego wynika to zjawisko?

Publikacja: 04.04.2024 10:13

Polaryzacja światopoglądowa kobiet i mężczyzn postępuje.

Polaryzacja światopoglądowa kobiet i mężczyzn postępuje.

Foto: Adobe Stock

Choć sytuacja społeczna kobiet jest z pewnością lepsza niż na przykład w ubiegłym stuleciu, wciąż muszą one walczyć o swoje prawa. Chodzi o takie podstawowe kwestie jak właściwa opieka medyczna, równe płace, walka z przemocą domową czy niwelowanie dysproporcji w opiece nad dziećmi.

Coraz większe rozbieżności światopoglądowe między kobietami a mężczyznami

Postulaty te najczęściej głoszą partie lewicowe i liberalne, mające spore poparcie wśród kobiet w młodym wieku. Dla kontrastu, rośnie grupa młodych mężczyzn o zdecydowanie antyfeministycznych poglądach — nawet bardziej radykalnych od tych, które wyznają ich ojcowie. Przeczy to powszechnemu poglądowi, że młodsze pokolenia są zwykle bardziej liberalne niż te starsze.

Zjawisko coraz większej polaryzacji światopoglądowej między kobietami i mężczyznami wyczerpująco opisał niedawno „The Economist”, opierając się na raportach z międzynarodowych badań oraz na własnych wywiadach. Wykorzystano między innymi najnowsze dane Europejskiego Sondażu Społecznego oraz podobnych badań w USA i Korei Południowej.

Jak zauważa „The Economist”, jeszcze dwie dekady temu różnice światopoglądowe między ówczesnymi młodymi mężczyznami a kobietami nie były zbyt duże. W roku 2020 młode kobiety wykazywały już bardzo wyraźny zwrot w lewo przy braku znaczącej zmiany w gronie młodych mężczyzn.

Z czego wynika przepaść w poglądach obu płci?

Ankiety potwierdzają istnienie podobnego zjawiska w USA. W badaniu z 2022 roku 72 procent kobiet, które wzięły udział w wyborach, głosowały na Partię Demokratyczną — przy 54 procentach mężczyzn. Jeszcze w 2008 roku nie zanotowano praktycznie żadnej rozbieżności między tym, jak głosowały przedstawicielki i przedstawiciele obydwu płci.

Czytaj więcej

Czym jest syndrom oszusta i jak go pokonać?

Sytuacja ma się podobnie w Europie. Tutaj młode kobiety obecnie częściej głosują na partie lewicowe, zaś ich rówieśnicy płci męskiej — na partie prawicowe, również te skrajne. Dotyczy to Polski, a także takich krajów jak Francja, Niemcy, Holandia czy Portugalia.

Bardzo jaskrawe różnice widać również we wciąż konserwatywnym kraju, jakim jest Korea Południowa. W 2022 roku jawnie antyfeministyczny prezydent Yoon Suk-yeol zdobył poparcie 58 procent mężczyzn (i wygrał wybory). Tyle samo kobiet głosowało na jego bardziej liberalnego rywala.

Z czego wynikają tak duże różnice światopoglądowe między kobietami a mężczyznami? „The Economist” tłumaczy je między innymi wzrostem niechęci młodych mężczyzn wobec feminizmu, ponieważ dopatrują się oni w nim zagrożenia dla ich własnej pozycji społecznej i ekonomicznej. Choć zjawisko to nie ma potwierdzenia w praktyce, zdaniem młodych mężczyzn rosnące grono dobrze wykształconych kobiet zabiera im atrakcyjne miejsca pracy.

Niebagatelny wpływ na tę polaryzację mają również media społecznościowe — swoista soczewka, przez którą młodzi ludzie obserwują świat. Internauci mają tendencję do tworzenia wirtualnych „plemion” o podobnych poglądach. Łatwo w nich o skrystalizowanie się radykalnych postaw.

Skrajne poglądy udzielają się nie tylko mężczyznom, ale również kobietom. Informacje o gwałtach i brutalnym traktowaniu kobiet ze strony mężczyzn wzmagają niechęć wobec przedstawicieli płci męskiej.

Choć sytuacja społeczna kobiet jest z pewnością lepsza niż na przykład w ubiegłym stuleciu, wciąż muszą one walczyć o swoje prawa. Chodzi o takie podstawowe kwestie jak właściwa opieka medyczna, równe płace, walka z przemocą domową czy niwelowanie dysproporcji w opiece nad dziećmi.

Coraz większe rozbieżności światopoglądowe między kobietami a mężczyznami

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Wyniki pracy fundacji Księżnej Kate. Komu pomaga i z jakim skutkiem?
Styl życia
Post-vacation blues: jak łagodnie wrócić do obowiązków po wakacyjnej przerwie?
Styl życia
Barbie łamie kolejne tabu. Czy niewidoma lalka pomoże dzieciom z zaburzeniami widzenia?
Styl życia
10 najbogatszych kobiet świata: co je łączy oprócz posiadania gigantycznego majątku?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Styl życia
Na czym polega zachowanie określane "efektem kameleona" i jakie korzyści z niego płyną?