Panie na lewo, panowie na prawo. Poglądy kobiet i mężczyzn coraz bardziej rozbieżne. Dlaczego?

Powiedzenie „mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus” wydaje się wyjątkowo aktualne. W ostatnich latach eksperci zauważają coraz bardziej wyraźne rozbieżności światopoglądowe między młodymi kobietami a mężczyznami. One częściej skłaniają się ku poglądom lewicowym i liberalnym, oni — ku konserwatyzmowi. Z czego wynika to zjawisko?

Publikacja: 04.04.2024 10:13

Polaryzacja światopoglądowa kobiet i mężczyzn postępuje.

Polaryzacja światopoglądowa kobiet i mężczyzn postępuje.

Foto: Adobe Stock

Choć sytuacja społeczna kobiet jest z pewnością lepsza niż na przykład w ubiegłym stuleciu, wciąż muszą one walczyć o swoje prawa. Chodzi o takie podstawowe kwestie jak właściwa opieka medyczna, równe płace, walka z przemocą domową czy niwelowanie dysproporcji w opiece nad dziećmi.

Coraz większe rozbieżności światopoglądowe między kobietami a mężczyznami

Postulaty te najczęściej głoszą partie lewicowe i liberalne, mające spore poparcie wśród kobiet w młodym wieku. Dla kontrastu, rośnie grupa młodych mężczyzn o zdecydowanie antyfeministycznych poglądach — nawet bardziej radykalnych od tych, które wyznają ich ojcowie. Przeczy to powszechnemu poglądowi, że młodsze pokolenia są zwykle bardziej liberalne niż te starsze.

Zjawisko coraz większej polaryzacji światopoglądowej między kobietami i mężczyznami wyczerpująco opisał niedawno „The Economist”, opierając się na raportach z międzynarodowych badań oraz na własnych wywiadach. Wykorzystano między innymi najnowsze dane Europejskiego Sondażu Społecznego oraz podobnych badań w USA i Korei Południowej.

Jak zauważa „The Economist”, jeszcze dwie dekady temu różnice światopoglądowe między ówczesnymi młodymi mężczyznami a kobietami nie były zbyt duże. W roku 2020 młode kobiety wykazywały już bardzo wyraźny zwrot w lewo przy braku znaczącej zmiany w gronie młodych mężczyzn.

Z czego wynika przepaść w poglądach obu płci?

Ankiety potwierdzają istnienie podobnego zjawiska w USA. W badaniu z 2022 roku 72 procent kobiet, które wzięły udział w wyborach, głosowały na Partię Demokratyczną — przy 54 procentach mężczyzn. Jeszcze w 2008 roku nie zanotowano praktycznie żadnej rozbieżności między tym, jak głosowały przedstawicielki i przedstawiciele obydwu płci.

Czytaj więcej

Czym jest syndrom oszusta i jak go pokonać?

Sytuacja ma się podobnie w Europie. Tutaj młode kobiety obecnie częściej głosują na partie lewicowe, zaś ich rówieśnicy płci męskiej — na partie prawicowe, również te skrajne. Dotyczy to Polski, a także takich krajów jak Francja, Niemcy, Holandia czy Portugalia.

Bardzo jaskrawe różnice widać również we wciąż konserwatywnym kraju, jakim jest Korea Południowa. W 2022 roku jawnie antyfeministyczny prezydent Yoon Suk-yeol zdobył poparcie 58 procent mężczyzn (i wygrał wybory). Tyle samo kobiet głosowało na jego bardziej liberalnego rywala.

Z czego wynikają tak duże różnice światopoglądowe między kobietami a mężczyznami? „The Economist” tłumaczy je między innymi wzrostem niechęci młodych mężczyzn wobec feminizmu, ponieważ dopatrują się oni w nim zagrożenia dla ich własnej pozycji społecznej i ekonomicznej. Choć zjawisko to nie ma potwierdzenia w praktyce, zdaniem młodych mężczyzn rosnące grono dobrze wykształconych kobiet zabiera im atrakcyjne miejsca pracy.

Niebagatelny wpływ na tę polaryzację mają również media społecznościowe — swoista soczewka, przez którą młodzi ludzie obserwują świat. Internauci mają tendencję do tworzenia wirtualnych „plemion” o podobnych poglądach. Łatwo w nich o skrystalizowanie się radykalnych postaw.

Skrajne poglądy udzielają się nie tylko mężczyznom, ale również kobietom. Informacje o gwałtach i brutalnym traktowaniu kobiet ze strony mężczyzn wzmagają niechęć wobec przedstawicieli płci męskiej.

Styl życia
Pokolenie Z ma gorzej niż starsze generacje. Eksperci tłumaczą, dlaczego
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Styl życia
Banksy: „Dziewczynka z balonikiem” trafiła pod młotek. Finał wyjątkowej aukcji
Styl życia
Królowa Kamila rezygnuje z obowiązków w wyniku infekcji. Oświadczenie Pałacu Buckingham
Styl życia
Suknia ślubna księżnej Diany przedmiotem sporu. Czy udało się zażegnać konflikt?
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
SPOŁECZEŃSTWO
Dezinformacja szczególnie dotyka kobiety. Jak działa ten skomplikowany mechanizm?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni