Choć sytuacja społeczna kobiet jest z pewnością lepsza niż na przykład w ubiegłym stuleciu, wciąż muszą one walczyć o swoje prawa. Chodzi o takie podstawowe kwestie jak właściwa opieka medyczna, równe płace, walka z przemocą domową czy niwelowanie dysproporcji w opiece nad dziećmi.
Coraz większe rozbieżności światopoglądowe między kobietami a mężczyznami
Postulaty te najczęściej głoszą partie lewicowe i liberalne, mające spore poparcie wśród kobiet w młodym wieku. Dla kontrastu, rośnie grupa młodych mężczyzn o zdecydowanie antyfeministycznych poglądach — nawet bardziej radykalnych od tych, które wyznają ich ojcowie. Przeczy to powszechnemu poglądowi, że młodsze pokolenia są zwykle bardziej liberalne niż te starsze.
Zjawisko coraz większej polaryzacji światopoglądowej między kobietami i mężczyznami wyczerpująco opisał niedawno „The Economist”, opierając się na raportach z międzynarodowych badań oraz na własnych wywiadach. Wykorzystano między innymi najnowsze dane Europejskiego Sondażu Społecznego oraz podobnych badań w USA i Korei Południowej.
Jak zauważa „The Economist”, jeszcze dwie dekady temu różnice światopoglądowe między ówczesnymi młodymi mężczyznami a kobietami nie były zbyt duże. W roku 2020 młode kobiety wykazywały już bardzo wyraźny zwrot w lewo przy braku znaczącej zmiany w gronie młodych mężczyzn.
Z czego wynika przepaść w poglądach obu płci?
Ankiety potwierdzają istnienie podobnego zjawiska w USA. W badaniu z 2022 roku 72 procent kobiet, które wzięły udział w wyborach, głosowały na Partię Demokratyczną — przy 54 procentach mężczyzn. Jeszcze w 2008 roku nie zanotowano praktycznie żadnej rozbieżności między tym, jak głosowały przedstawicielki i przedstawiciele obydwu płci.