Występujący w serialu „Sabrina, nastoletnia czarownica” kot Salem potrafił uratować swoją właścicielkę z niejednej opresji, a także służyć radą lub sarkastycznym komentarzem w zależności od potrzeby chwili. W realnym życiu koty wprawdzie nie wykazują tak zaawansowanych umiejętności, natomiast, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez naukowców w Meksyku, potrafią dobrze sobie poradzić z prostymi zadaniami matematycznymi i osiągają przy tym lepsze efekty niż szczenięta.
Bezbłędne wskazanie
W ramach badania naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym z nich 26 kotów miało do wyboru dwa różne komplety tacek z jedzeniem: trzy lub cztery kawałki jedzenia w jednym zestawie oraz jeden lub dziewięć porcji w kolejnym. Każdy zwierzak został skonfrontowany z wyborem 12 razy. Spośród uczestniczących w badaniu zwierząt aż 25 kotów bezbłędnie wskazało większą porcję jedzenia.
W ramach drugiego badania dwie porcje karmy zostały przedłożone 24 kolejnym kotom. Tym razem zwierzęta miały do wyboru wizualnie mniejszy lub większy kawałek pożywienia. Próbę powtórzono 8 razy i zdecydowana większość czworonogów, bo aż 18 z nich, każdorazowo poprawnie wskazała większą porcję karmy.
Czytaj więcej
Jak pokazują wyniki badania, koty lubią ludzi, którzy nie przepadają za kotami. Dlaczego tak się dzieje i które zachowania ludzkie mogą działać na zwierzęta odstraszająco?
Tuńczyk z puszki czy może sucha karma?
Na potrzeby badania zgromadzono zwierzęta pochodzące z prywatnych domostw, przyzwyczajone do stałych pór karmienia. Warunkiem było ukończenie przez nich 7. tygodnia życia, ponieważ właśnie w tym okresie systemy sensoryczne u kotów znajdują się już na właściwym etapie rozwoju. Aby mieć pewność, że w trakcie eksperymentu czworonogi wykażą zainteresowanie jedzeniem, najpierw sprawdzono, na który rodzaj pożywienia reagują wzmożonym apetytem, a następnie dostosowano tacki ze smakołykami do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Koty miały do wyboru: jedzenie z puszki, suchą karmę oraz tuńczyka z puszki.