Koty rozumieją podstawy matematyki? Imponujące odkrycie

Badania wskazują, że koty nieźle radzą sobie z zadaniami matematycznymi. Jak to sprawdzono?

Publikacja: 15.05.2024 11:32

Badanie przeprowadzone przez naukowców w Meksyku, potrafią dobrze sobie poradzić z prostymi zadaniam

Badanie przeprowadzone przez naukowców w Meksyku, potrafią dobrze sobie poradzić z prostymi zadaniami matematycznymi.

Foto: Adobe Stock

Występujący w serialu „Sabrina, nastoletnia czarownica” kot Salem potrafił uratować swoją właścicielkę z niejednej opresji, a także służyć radą lub sarkastycznym komentarzem w zależności od potrzeby chwili. W realnym życiu koty wprawdzie nie wykazują tak zaawansowanych umiejętności, natomiast, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez naukowców w Meksyku, potrafią dobrze sobie poradzić z prostymi zadaniami matematycznymi i osiągają przy tym lepsze efekty niż szczenięta.

Bezbłędne wskazanie

W ramach badania naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym z nich 26 kotów miało do wyboru dwa różne komplety tacek z jedzeniem: trzy lub cztery kawałki jedzenia w jednym zestawie oraz jeden lub dziewięć porcji w kolejnym. Każdy zwierzak został skonfrontowany z wyborem 12 razy. Spośród uczestniczących w badaniu zwierząt aż 25 kotów bezbłędnie wskazało większą porcję jedzenia.

W ramach drugiego badania dwie porcje karmy zostały przedłożone 24 kolejnym kotom. Tym razem zwierzęta miały do wyboru wizualnie mniejszy lub większy kawałek pożywienia. Próbę powtórzono 8 razy i zdecydowana większość czworonogów, bo aż 18 z nich, każdorazowo poprawnie wskazała większą porcję karmy.

Czytaj więcej

Odkryto, że koty chętniej ufają ludziom, którzy ich nie lubią. Jak to działa?

Tuńczyk z puszki czy może sucha karma?

Na potrzeby badania zgromadzono zwierzęta pochodzące z prywatnych domostw, przyzwyczajone do stałych pór karmienia. Warunkiem było ukończenie przez nich 7. tygodnia życia, ponieważ właśnie w tym okresie systemy sensoryczne u kotów znajdują się już na właściwym etapie rozwoju. Aby mieć pewność, że w trakcie eksperymentu czworonogi wykażą zainteresowanie jedzeniem, najpierw sprawdzono, na który rodzaj pożywienia reagują wzmożonym apetytem, a następnie dostosowano tacki ze smakołykami do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Koty miały do wyboru: jedzenie z puszki, suchą karmę oraz tuńczyka z puszki.

W ramach obu eksperymentów zwierzęta brały udział maksymalnie w sześciu próbach dziennie. Sesje powtarzano przez kolejne cztery dni. Każdorazowo porcje były im podawane we wczesnych godzinach porannych – 8.00-9.00 rano – oraz popołudniowych – 17.00-18.00. W przerwie, o której mowa, wstrzymywano się od serwowania zwierzętom jedzenia, aby zapewnić odpowiedni poziom motywacji i zainteresowania eksperymentem we wskazanych momentach.

Koty mądrzejsze od szczeniąt?

Naukowcy nie odnotowali różnic w reakcji w zależności od płci zwierząt. Podczas gdy do badania wyselekcjonowano kilkutygodniowe kocięta, podobne analizy przeprowadzone z udziałem szczeniąt w 2020 roku wykazały nieco mniej optymistyczne wyniki: 8-tygodniowe psy potrafiły wprawdzie wskazać większe porcje jedzenia, ale tylko w sytuacji, gdy różnice między przedłożonymi tackami były znaczne, czyli w proporcji jeden do sześciu lub jeden do ośmiu, co ułatwiało zadanie.

Wprawdzie naukowcy zauważyli, że zarówno dorosłe koty, jak i psy są w stanie wykonać podobne czynności na zbliżonym poziomie, to umiejętność ta szybciej rozwija się u młodych kociąt niż u szczeniąt. Różnica może odzwierciedlać potrzebę kocich przodków do samodzielnego polowania i dokonywania wyborów ilościowych we wcześniejszym wieku niż bardziej towarzyscy, żyjący w grupie przodkowie psów. Szczenięta są zależne od innych w swoim rozwoju dłużej niż koty.

Wprawdzie żadne badania nie dowiodły jeszcze, że koty potrafią wykonać skomplikowane równania z kilkoma zmiennymi, to jednak efekty pracy meksykańskich naukowców dowodzą niezbicie, że z prostymi kalkulacjami radzą sobie imponująco, co pozwala uwierzyć, że o odpowiednią porcję jedzenia zadbają bez zarzutu.

Źródła:
https://www.thewildest.com/
https://link.springer.com/

Występujący w serialu „Sabrina, nastoletnia czarownica” kot Salem potrafił uratować swoją właścicielkę z niejednej opresji, a także służyć radą lub sarkastycznym komentarzem w zależności od potrzeby chwili. W realnym życiu koty wprawdzie nie wykazują tak zaawansowanych umiejętności, natomiast, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez naukowców w Meksyku, potrafią dobrze sobie poradzić z prostymi zadaniami matematycznymi i osiągają przy tym lepsze efekty niż szczenięta.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Wyniki pracy fundacji Księżnej Kate. Komu pomaga i z jakim skutkiem?
Styl życia
Post-vacation blues: jak łagodnie wrócić do obowiązków po wakacyjnej przerwie?
Styl życia
Barbie łamie kolejne tabu. Czy niewidoma lalka pomoże dzieciom z zaburzeniami widzenia?
Styl życia
10 najbogatszych kobiet świata: co je łączy oprócz posiadania gigantycznego majątku?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Styl życia
Na czym polega zachowanie określane "efektem kameleona" i jakie korzyści z niego płyną?