Autorka książki „Glucose Revolution: the life-changing power of balancing your blood sugar”, Jessie Inchauspé, jest zdania, że nawet 90 proc. społeczeństwa doświadcza gwałtownych skoków glukozy, nie zdając sobie z tego sprawy. Wśród symptomów tego problemu wymienia zachcianki żywieniowe, ciągłe zmęczenie, mgłę mózgową, zaburzenia snu, obniżoną odporność, trądzik, a z czasem i choroby przewlekłe takie jak cukrzyca typu II, nowotwory czy demencja. Zastosowanie wskazówek podanych w bestsellerowej książce francuskiej biochemiczki ma pomóc zniwelować te symptomy, zażegnać niekontrolowane napady głodu, wypłaszczyć krzywą cukrową i w efekcie doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów, a także zmniejszenia ryzyka takich chorób jak demencja czy cukrzyca typu II.
Skoki glukozowe
Metody opisane przez Inchauspé bazują na przeprowadzanych przez nią badaniach. Jako biochemiczka, specjalizująca się w matematyce oraz edukacji naukowej, postawiła sobie za cel dokładną analizę procesów zachodzących w ludzkim organizmie pod wpływem spożywanych pokarmów, z uwzględnieniem pór posiłków i sposobu skomponowania poszczególnych składników. – Wraz z moim zespołem nieustannie analizujemy wszelkie dostępne badania i przełomowe odkrycia dokonane na świecie, a następnie podajemy je w przystępnej formie, przekazując odbiorcom wskazówki, które łatwo można wprowadzić w życie – wyjaśnia. – Tysiące lekarzy, dietetyków, doradców żywieniowych, opiekunów, trenerów i przedstawicieli innych zawodów korzysta z podanych przez nas wskazówek. Wszystkie badania, na które powołuję się w swojej publikacji, są dokładnie zacytowane i podane ze wskazaniem źródła – zapewnia autorka.
Krzywe glukozowe prezentowane na Instagramie biochemiczki oraz w jej publikacjach stanowią próbę zilutrowania zjawisk zachodzących w organizmie po konkretnych posiłkach oraz po tym, jak poziom cukru zmienia się na skutek zmodyfikowania kolejności poszczególnych produktów. Autorka podkreśla, że każda ilustracja bazuje na danych naukowych pozyskanych w toku poszukiwań, a nie na jej osobistych odczuciach po spożyciu wskazanych produktów. Zaznacza też, że poziom cukru powinien być regularnie kontrolowany nie tylko przez pacjentów cierpiących na cukrzycę, ale przez każdą osobę, która dba o własne zdrowie. – Są ku temu dwa główne powody – wyjaśnia. – Po pierwsze: jeśli ktoś nie ma cukrzycy typu II, powinien zawczasu poznać sposoby na uniknięcie wystąpienia tej choroby. Po drugie, nawet osoby, które nie mają cukrzycy, mogą doświadczać skoków glukozowych i odczuwać sympotomy z nimi związane – dodaje.
Dotychczas sprzedano ponad milion egzemplarzy książki, dokonano przekładu na ponad 40 języków, a tytuł znalazł się na szczycie listy bestsellerów we Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii i w Niemczech. Profil Jessie Inchauspé śledzi na Instagramie 3,2 miliona osób. Oryginalny sposób przedstawiania danych naukowych, a także przekonanie, że zmiana kolejności posiłków i składu każdego z nich znalazły swoich zwolenników, doceniających spektakularne efekty diety polecanej przez biochemiczkę. Co o „glukozowej rewolucji” sądzą dietetycy i specjaliści w zakresie żywienia? W komentarzu dla kobieta.rp.pl swoimi spostrzeżeniami w tych kwestiach dzieli się Łukasz Jaśkiewicz, wykładowca akademicki, dietetyk, trener sportowy, konsultant w zakresie żywienia, treningu sportowo-kondycyjnego oraz fizjologii i suplementacji w sporcie.