W badaniu Women’s Health Study prowadzonym przez 20 lat wzięło udział 25,315 zdrowych kobiet z różnych rejonów świata. Dane na temat ich stanu zdrowia – wyniki badania krwi, wskaźnik masy ciała, informacje na temat stosowanej diety – zbierano w latach 1993-1996, a następnie poddano analizie porównawczej między rokiem 2018 a 2023. Tak kompleksowe badanie pozwoliło ustalić, że wśród kobiet stosujących dietę śródziemnomorską zmniejsza się ryzyko choroby nowotworowej o 17 proc., zagrożenie chorób sercowo-naczyniowych spada o 20 proc., a ryzyko przedwczesnej śmierci o 23 proc. Na czym polega ta dieta i jakie jeszcze korzyści wiążą się z jej długotrwałym stosowaniem? Na te pytania odpowiada dr n. farm. Joanna Pieczyńska, bromatolog, dietetyk, technolog żywności.
Kolorowa, sycąca i smaczna
Jak wyjaśnia dietetyk, dieta śródziemnomorska opiera się na tradycyjnych wzorcach żywieniowych krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, takich jak Grecja, Włochy, Hiszpania i południowa Francja. – Charakteryzuje się spożyciem dużej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa i innych produktów pełnoziarnistych, ryżu, roślin strączkowych i orzechów, umiarkowanej ilości tłustych ryb, drobiu i produktów mlecznych (zwłaszcza serów i jogurtów), przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa i stosowaniu oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia jako głównego źródła tłuszczu. Pozwala na duże urozmaicenie menu, jest kolorowa, sycąca i smaczna. Ponadto, zalecenia diety śródziemnomorskiej zachęcają do możliwie największego ograniczenia spożycia przetworzonej żywności, napojów bezalkoholowych, słodyczy, alkoholu i tytoniu. Preferowane są łagodne techniki kulinarne jak gotowanie, duszenie lub ewentualnie grillowanie – tłumaczy dr Joanna Pieczyńska.
Ze względu na różnorodność składników i ograniczenie spożycia przetworzonej żywności, stosowanie diety śródziemnomorskiej zaleca się bez względu na wiek, płeć czy uwarunkowania zdrowotne. – Może ją swobodnie stosować większość osób, niezależnie od wieku i płci. W ramach założeń tej diety odnajdą się zarówno wegetarianie jak i mięsożercy, choć pewnie w nieco mniejszym stopniu – przyznaje dietetyk.
Czytaj więcej
Czy „glukozowa rewolucja” może wspomóc proces odchudzania i dbałości o ogólny stan zdrowia? Dietetyk ocenia wskazówki Jessie Inchauspé.
Działanie przeciwzapalne
Wśród zalet wymienia się nie tylko bogactwo składników, ale i łatwość w dostępie do poszczególnych produktów oraz w ich przygotowaniu. – Dieta śródziemnomorska łączy w sobie składowe lokalnego rolnictwa, przepisy i tradycyjne metody gotowania każdego obszaru geograficznego w basenie Morza Śródziemnego, wraz z regularną i umiarkowaną aktywnością fizyczną. Wykorzystanie lokalnych i tradycyjnych produktów żywnościowych, sezonowość i bioróżnorodność to kolejne pozytywne wyróżniki – dodaje dr Pieczyńska.