Diana Nyad, w której rolę wciela się nominowana do Oscara Annette Bening ma 60 lat, gdy postanawia podjąć wyzwanie przed laty zakończone niepowodzeniem: przepłynąć 177 kilometrów z Kuby na Florydę przez otwarty ocean. – Nie udało ci się w wieku 28 lat, a teraz wydaje ci się, że masz szansę? – karci ją najlepsza przyjaciółka, Bonnie Stoll, w filmie „Nyad” brawurowo odegrana przez Jodie Foster. – Nie wierzę w żadne ograniczenia – odpowiada zuchwale pływaczka, aby po serii katorżniczych treningów i przygotowań przystąpić do realizacji planu. Sceptyczna Bonnie dołącza w końcu do jej zespołu, aby dopingować ambitną sportsmenkę na każdym etapie wyścigu. – Uda ci się! – powtarzała niestrudzenie. – Byle do przodu! – przekrzykiwała fale oceanu.
Gdy początkowo niepewna powodzenia akcji Bonnie Stoll orientuje się, że realizacja planu stanowi dla przyjaciółki najwyższy priorytet i żadne słowa jej od tego nie odwiodą, wiernie ją wspiera na każdym odcinku drogi. Dobitne artykułowane ostrzeżenia dyktowane troską o zdrowie bliskiej osoby stopniowo ustępują chęci towarzyszenia jej w podążaniu za marzeniami. Oscarowe aktorki za sprawą swych ról oddały kwintesencję przyjaźni. Kto inny, jeśli nie przyjaciel, potrafi przekazać najtrudniejszą prawdę, aby następnie wykazać się niezłomną wiarą w możliwości swojej bratniej duszy? Jakich innych cech oczekuje się od przyjaciela i co dają serdeczne relacje budowane latami? Odpowiedzi udzielają psycholożki mgr Karolina Leńczuk oraz dr Dorota Suwalska-Barancewicz.
Czytaj więcej
Na czym polega potęga przyjaźni i jak należy tak cenną relację pielęgnować, by przetrwała lata? E...
Poczucie stabilności i bezpieczeństwa
Jak podkreślają ekspertki, tworzone przez całe życie relacje z innymi stanowią istotną składową dobrostanu psychicznego. – Jedną z kluczowych relacji jest ta oparta na przyjaźni, pozwalająca na zachowanie równowagi psychicznej. Przyjaciel to osoba, którą dobieramy sobie sami. Każdy z nas miewa w życiu gorsze i lepsze momenty, którymi chciałby się podzielić z drugą zaufaną osobą. I właśnie sama świadomość, że jest ktoś obok nas, komu możemy zaufać, do kogo możemy się zwrócić o poradę, z kim możemy świętować swoje sukcesy, daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Serdeczna relacja z przyjacielem wpływa na nasz poziom optymizmu i zadowolenia z życia – zauważa Karolina Leńczuk.
Możliwość tworzenia relacji z bliską osobą pozwala nie tylko wspólnie celebrować ważne momenty w życiu, ale i uzyskiwać wsparcie w trudnych chwilach oraz konsultować ważne kwestie przed podjęciem kluczowych decyzji. – Bliski kontakt z innymi ludźmi to nieodłączny element codziennego życia, potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania społecznego jednostki. Relacje interpersonalne uważane są za jeden z najważniejszych czynników, które nadają życiu znaczenie. „Być w relacji z drugą osobą oznacza to, że ludzie są świadomi swojego istnienia i liczą się ze sobą oraz mają możliwość wyrażenia wzajemnych uczuć i postaw” (Adler, Rosenfeld, Proctor, 2007). Człowiek jest z natury istotą społeczną, dlatego też rozwój jego potencjału możliwy jest w kontakcie z innymi ludźmi. Przyjaźń z drugim człowiekiem jest uniwersalnym zjawiskiem w życiu, a psycholog Martin Seligman (2005) uważa, że przyjaźń jest centralnym wymiarem dobrostanu człowieka – zauważa dr Dorota Suwalska-Barancewicz.