Aktualizacja: 19.03.2025 11:20 Publikacja: 17.01.2025 14:41
Zdaniem ekspertów efektywność aplikacji śledzących cykl menstruacyjny w kontekście zapobiegania ciąży wynosi jedynie 76 proc.
Foto: Adobe Stock
Aplikacje śledzące cykl menstruacyjny są coraz bardziej popularne wśród kobiet na całym świecie. Na podstawie wprowadzonych przez użytkowniczkę takich danych jak intensywność krwawienia w konkretnych dniach, aktywności seksualnej, temperatury ciała, samopoczucia, czy innych symptomów aplikacja dostarcza szczegółowych danych na temat poszczególnych etapów cyklu menstruacyjnego.
Z raportu Ipsos „(Nie)równość płci w Polsce” wynika, że prawie połowa Polaków jest zaniepokojona tym, jak daleko zaszyły działania, których celem jest zniwelowanie różnic w funkcjonowaniu kobiet i mężczyzn na różnych polach. Badanie pokazuje także, jakie stereotypy dotyczące płci są wciąż obecne.
Jeszcze 10 lat temu, w 2014 roku, 28,8 proc. Polaków w ogóle nie jadało poza domem. 5,2 proc. robiło to codziennie, a 12 proc. raz w tygodniu. Przez lata wiele się w tej kwestii zmieniło. Polska stopniowo zmniejsza dystans do bardziej rozwiniętych w kontekście gastronomii krajów Europy.
Tradycja organizowania balów debiutantek sięga w Europie XVIII wieku. Zwyczaj ten wciąż jest popularny także w naszych czasach. Dlaczego o udziale w balu debiutantek marzą dziewczyny z „dobrych rodzin” z całego świata i na czym polegają te imprezy?
Raport Komisji Europejskiej nie pozostawia wątpliwości – brakuje nam wiedzy w podstawowych tematach.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
O tym, jak narracja o kryzysie klimatycznym wpływa na emocje i poczucie sprawczości, mówi dr Marzena Cypryańska-Nezlek, autorka badań na ten temat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Higiena rąk, komunikacja z pacjentem, poszanowanie intymności oraz włączanie w proces decyzyjny to kluczowe elementy, które wymagają poprawy w toku leczenia szpitalnego - wynika z badania satysfakcji pacjenta, realizowanego przez dziesięć szpitali w Polsce we współpracy z TUW PZUW.
Żeby wkroczyć w świat cyfrowy niezbędne są zmiany systemowe, które pozwolą na większą współpracę biznesu z systemem ochrony zdrowia; bo wdrożenie sztucznej inteligencji do systemu nie będzie przebiegało tak sprawnie jak wdrożenie nowych leków na listę refundacyjną – uważa dr hab. Katarzyna Kolasa.
- Jesteśmy na początku roku. Plan (finansowy NFZ – red.) nie jest od początku do końca zbilansowany i spodziewam się, że potrzeby, które wyjdą w ciągu roku, będą zdecydowanie większe niż te środki, którymi w tym momencie dysponujemy – powiedział „Rz” wiceprezes NFZ Jakub Szulc.
Dyrektorzy szpitali powiatowych zgodzą się na stawki degresywne w płatności za nadwykonania limitowane, jeżeli państwo weźmie na siebie dotację na tzw. ustawę podwyżkową – zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. W przeciwnym wypadku – dodał – dojdzie do sytuacji, w której szpitale prowadzone w formie spółek samorządowych, zaczną ogłaszać upadłość.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy całkowicie zakazującej w Polsce używania papierosów elektronicznych jednorazowego użytku. Zakaz ma dotyczyć zarówno małoletnich, jak i dorosłych.
W świecie finansów tworzy się zróżnicowane portfele (portfolia) inwestycyjne, po to, żeby zwiększyć szanse na duże zyski, jednocześnie minimalizując ryzyko strat. Na podobnej zasadzie opiera się dieta Portfolio, opracowana przez profesora nauk o żywieniu Davida Jenkinsa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas