Aplikacje śledzące cykl menstruacyjny są coraz bardziej popularne wśród kobiet na całym świecie. Na podstawie wprowadzonych przez użytkowniczkę takich danych jak intensywność krwawienia w konkretnych dniach, aktywności seksualnej, temperatury ciała, samopoczucia, czy innych symptomów aplikacja dostarcza szczegółowych danych na temat poszczególnych etapów cyklu menstruacyjnego.
Wśród Brytyjek rośnie popularność aplikacji śledzących cykl menstruacyjny
Aplikacje te oferują też porady dotyczące rozmaitych aspektów życia, pomagając użytkowniczkom zaplanować konkretne aktywności na kolejne dni i tygodnie. Niektóre kobiety korzystają z tych aplikacji, aby zajść w ciążę, inne – przeciwnie – aby jej uniknąć.
Zdaniem ekspertów efektywność aplikacji śledzących cykl menstruacyjny w kontekście zapobiegania ciąży wynosi jedynie 76 proc. Można więc powiedzieć, że są to cyfrowe odpowiedniki tradycyjnego kalendarzyka małżeńskiego, którego skuteczność antykoncepcyjna plasuje się na podobnym poziomie. Dla porównania, skuteczność pigułki antykoncepcyjnej wynosi ponad 99 proc. – pod warunkiem właściwego stosowania.
Niepokojące efekty rezygnacji ze środków antykoncepcyjnych na rzecz aplikacji na przykładzie Brytyjek opisuje badanie cytowane przez „Guardiana” i „The Times”. Raport British Pregnancy Advisory Service (BPAS) opublikowano w czasopiśmie medycznym „BMJ Sexual & Reproductive Health”. Publikacja prezentuje dane dotyczące użycia różnego rodzaju środków antykoncepcyjnych oraz liczby zgłoszeń do aborcji między 2018 a 2023 rokiem w Walii i Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Dążenie kobiety ciężarnej do uzyskania ochrony ubezpieczeniowej, bez ustalenia wynagrodzenia za pracę na nadmiernie rażąco wysokim poziomie jest zachowaniem rozsądnym i uzasadnionym - zarówno z osobistego, jak i społecznego punktu widzenia.