O milenialsach pisano już wiele. Że wychowano ich w kulcie fanatyzmu pracy i nieograniczonych możliwości, których ich rodzice nie mieli. Że są bardzo roszczeniowi, zbyt ambitni i pewni siebie oraz skupieni wyłącznie na sobie. Mogą do woli podróżować, uczyć się języków, edukować za granicą, do tego dorastali w erze cyfrowej – świat więc stoi przed nimi otworem. Oczywiście pod warunkiem, że pracują wystarczająco ciężko. Pokłosiem między innymi gonienia za możliwościami i sukcesem jest częściej niż kiedykolwiek diagnozowana wśród nich depresja oraz uznanie pokolenia urodzonego między 1980 a 1996 rokiem, za najbardziej wypaloną generację w historii.
Przez długi czas mówiło się również, że osoby, które dziś mają około 30-40 i stanowią większość rynku pracy, to pierwsze pokolenie, które będzie biedniejsze od tego, które je poprzedzało. Opinie te bazowały głównie na danych ze Stanów Zjednoczonych. Tam milenialsi obarczeni są ogromnymi studenckimi pożyczkami, które spłacają jeszcze wiele lat po zakończeniu szkoły. Jednak jak pokazują najnowsze dane opublikowane przez amerykański bank centralny, sytuacja nie jest aż tak zła, jak przypuszczano. Ale czy aby na pewno?
Czytaj więcej
Wbrew stereotypom przedstawicie pokolenia Z to nie tylko miłośnicy mediów społecznościowych i innych rozrywek dostarczanych przez internet. Postawy młodych ludzi z tej grupy mogą inspirować, a na pewno skłaniają do refleksji.
Milenialsi bogatsi od swoich rodziców
Pokolenie Y już na początku swojej drogi zawodowej przekonało się, czym jest ogólnoświatowy kryzys. Załamanie gospodarcze z 2008 roku pogrążyło wielkie marzenia o zakupie nieruchomości, własnych oszczędnościach i bezpiecznym zatrudnieniu. Do tego lata później doszła pandemia i niepokojąca sytuacja na świecie.
Najnowsze dane Rezerwy Federalnej dotyczące dystrybucji bogactwa od 1989 roku w Stanach Zjednoczonych pokazują, że w ostatnich latach milenialsi czterokrotnie zwiększyli swoją wartość netto. Oznacza, że choć pewne dobra osiągają później niż rodzice (założenie rodziny, zakup nieruchomości), dziś są bogatsi niż wcześniejsze pokolenia w ich wieku. Zgodnie z wyliczeniami podanymi przez CNBC, milenialsi warci są obecnie około 15,95 bln dolarów. Zaledwie pięć lat temu kwota ta wynosiła 3,94 bln dolarów.