Choroby układu krążenia czy rak piersi? Co stanowi większe zagrożenie dla kobiet

Zgodnie z danymi przedstawionymi w ostatni weekend podczas konferencji Prevention & Intervention, dwie trzecie kobiet wskazuje na raka piersi jako główne zagrożenie zdrowotne, a tylko jedna czwarta wymienia choroby sercowo-naczyniowe.

Publikacja: 16.10.2023 13:59

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonu u kobiet.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonu u kobiet.

Foto: Adobe Stock

„To u kobiet, a nie u mężczyzn jest większa śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych” - wskazał kardiolog Śląskiego Uniwersytety Medycznego w Katowicach prof. Bartosz Hudzik w przeddzień międzynarodowej konferencji Prevention & Intervention dotyczącej zdrowia kobiet oraz ich karierze w medycynie.

Kobiety są bardziej narażone na choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia w dalszym ciągu w publicznym dyskursie uznaje się za męską domenę. Jednak badania pokazują, że częstość występowania chorób układu sercowo-naczyniowego jest porównywalna u kobiet i u mężczyzn, a po 60. roku życia u kobiet odnotowuje się szybszy wzrost częstości zachorowań. Wynika to z tego, że spada poziom estrogenów chroniących przed tymi zawałami i udarami mózgu. Eksperci wskazują, że kobiety są mniej narażone na choroby sercowo-naczyniowe niż mężczyźni, ale do okresu menopauzy i pod warunkiem, że nie palą papierosów i nie cierpią na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca.

„Główna różnica między obu płciami jest taka, że kobiety umierają na choroby serca o 10-15 lat później” – wskazała podczas konferencji kardiolog interwencyjna Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr Marta Kałużna-Oleksy, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca.

Czytaj więcej

SIBO - choroba, o której dużo się mówi i mało wie. Jakie są jej objawy?

Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną zgonu u kobiet

Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022” wynika, że najczęstszą przyczyną śmierci u kobiet są choroby układu krążenia. Procentowo odpowiadają one za 39,1 proc. wszystkich zgonów kobiet. Na drugim miejscu znajdują się nowotwory złośliwe, choć choroby nowotworowe są większym zagrożeniem życia mężczyzn – współczynnik zgonów jest tutaj o 73,8 proc. wyższy niż u kobiet.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, eksperci wskazują kilka najważniejszych działań, o których nie należy zapominać. Wśród nich najczęściej wymieniają całkowitą rezygnację z palenia tytoniu, regularną aktywność fizyczną i utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Zdrowie
Kobiety z różnych krajów "różnie chorują" na raka piersi. Wiedza o tym jest ważna
Zdrowie
Czy można przedawkować kawę? Oto, co się dzieje z ciałem, gdy ma nadmiar kofeiny
Zdrowie
Brak zębów trzonowych przyspiesza siwienie włosów? Nowe ustalenia badaczy
Społeczeństwo
Prawodawcy idą na wojnę z pigułką gwałtu. Nowe przepisy rozwiążą problem?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Zdrowie
Spanie w upałach. Lekarz radzi, jak się chłodzić w czasie tropikalnych nocy
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą