Nie każdy może beztrosko pić poranną kawę. Lekarka wyjaśnia, kto powinien uważać

Powszechnie wiadomo, że leków nie należy łączyć z alkoholem. Tymczasem eksperci przypominają, że tak pospolity napój, jakim jest kawa, ma duży wpływ na skuteczność terapii chorób tarczycy, a także wchłanialność wielu innych leków.

Publikacja: 13.09.2024 10:39

Zdaniem specjalistów spożycie kawy zmniejsza wchłanianie również wielu innych leków.

Zdaniem specjalistów spożycie kawy zmniejsza wchłanianie również wielu innych leków.

Foto: Adobe Stock

Na ulotkach wielu leków znajduje się zalecenie, aby tabletki popijać czystą wodą lub co najwyżej herbatą. Czasem w pośpiechu osoby przyjmujące leki popijają je kawą lub łączą przyjęcie tabletki ze zjedzeniem śniadania, do którego wypijają swój ulubiony „czarny napój”. 

Leków lepiej nie popijać kawą

Doktor Magdalena Jagiełło (prowadzi na Instagramie edukacyjny profil @doktormagda), endokrynolożka specjalizująca się w chorobach tarczycy oraz zaburzeniach metabolicznych zauważa, że łączenie przyjmowania leków z piciem kawy to błąd. Napisała o tym niedawno na swoich kanałach w mediach społecznościowych. „Ocena wchłaniania hormonów tarczycy (tyroksyny) u osób pijących kawę niedługo po przyjęciu leku zawierającego hormon nie wypada najkorzystniej. Kawa, a konkretnie kofeina, zmniejsza wchłanianie hormonu i opóźnia jego działanie” – podkreśla ekspertka.

Udowadnia to przytoczone przez doktor Jagiełło badanie, które jeszcze w 2008 roku przeprowadził zespół włoskich naukowców z Uniwersytetu w Messynie. Badanie zrealizowano metodami in vitro, a także in vivo – z udziałem grupy kobiet, które przyjmowały lek z tyroksyną na trzy sposoby: razem z kawą, w odstępie 60 minut oraz czterech godzin.

„Włoskie badania wykazały, że kawa zmniejsza wchłanianie jelitowe tyroksyny (T4) o 55 proc. W niektórych przypadkach może się to nawet wiązać z koniecznością zwiększenia dawki leku na tarczycę” – mówi endokrynolożka.

Do podobnych wniosków doszedł również zespół naukowców z uniwersytetów w Debre Markos i Mekelle w Etiopii, którego raport opublikowano w 2020 roku na stronie amerykańskiej National Library of Medicine. Aby wykryć wpływ kawy na farmakokinetykę czyli to, co dzieje się z lekami w organizmie, badacze przeanalizowali wyniki badań in vitro oraz klinicznych, a także publikacje z takich cenionych baz tekstów naukowych jak Scopus, PubMed, Hindawi, Cochrane Library czy Web of Science.

Czytaj więcej

Czy można przedawkować kawę? Oto, co się dzieje z ciałem, gdy ma nadmiar kofeiny

Analiza wykazała, że konsumpcja kawy razem z lekami w wielu przypadkach wpływa na absorpcję i dystrybucję tych ostatnich w organizmie, a także na ich metabolizm i wydalanie. „Wpływ kawy na farmakokinetykę leków może prowadzić do wzmocnionej odpowiedzi organizmu, niepowodzenia terapii lub reakcji toksycznej” – ostrzegają autorzy badania.

Kawa negatywnie wpływa na wchłanianie leków

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności określa maksymalną dzienną dawkę, którą lekarze uważają za bezpieczną. Instytucja radzi, ilość kofeiny nie przekraczała 400 miligramów w ciągu doby. Jak jednak pokazują badania, nawet niewielka dawka tej substancji ma znaczący wpływ na farmakokinetykę wielu leków, nie tylko tych na tarczycę.

- Potwierdzono, że spożycie kawy wyraźnie zmniejszało wchłanianie również wielu innych leków między innymi żelaza, preparatów przeciwbólowych, neurologicznych, czy leków na nastrój – mówi doktor Magdalena Jagiełło.

Czytaj więcej

Kawa działa pobudzająco tylko, gdy pije się ją o konkretnej godzinie. Ciekawe odkrycie

Czy wobec tego miłośnicy kawy, którzy przyjmują leki na tarczyce i inne schorzenia, będą musieli pożegnać się ze swoim ulubionym napojem? Ekspertka uspokaja, że nie muszą tego robić.

Zdaniem endokrynolożki rozwiązanie tego dylematu jest dość proste.

- Zdecydowanie warto pomyśleć o dwugodzinnym odstępie pomiędzy kawą a przyjęciem hormonów tarczycy lub innych leków, które zażywamy – radzi doktor Jagiełło.

Na ulotkach wielu leków znajduje się zalecenie, aby tabletki popijać czystą wodą lub co najwyżej herbatą. Czasem w pośpiechu osoby przyjmujące leki popijają je kawą lub łączą przyjęcie tabletki ze zjedzeniem śniadania, do którego wypijają swój ulubiony „czarny napój”. 

Leków lepiej nie popijać kawą

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Jakich chorób będzie więcej po powodzi? Dr n. med. Grażyna Cholewińska wyjaśnia
Zdrowie
Wieczorne spacery po mocno oświetlonych miastach mogą wywoływać poważną chorobę. O co chodzi?
Zdrowie
Post przerywany może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór? Naukowcy ostrzegają
Zdrowie
Rewolucyjne odkrycie dotyczące starzenia się. Dwa momenty w życiu są przełomowe
Zdrowie
Siedzący tryb życia gorszy od nałogów? Eksperci alarmują