Ekspertka w sprawie głodzonej dziewczynki: Rodzice decydują o tym, co dziecko je, a ono – ile zje

Diety eliminacyjne mogą być uzasadnione, jeśli odpowiadają indywidualnym potrzebom i przekonaniom danej osoby. Warto jednak pamiętać, że dieta to styl życia, który powinien być dostosowany do człowieka - mówi dr n. med. i n. o zdr. Zuzanna Przekop.

Publikacja: 20.12.2024 16:53

Dr n. med. i o zdrowiu Zuzanna Przekop: U dzieci, które znajdują się w okresie intensywnego wzrostu,

Dr n. med. i o zdrowiu Zuzanna Przekop: U dzieci, które znajdują się w okresie intensywnego wzrostu, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych, co może stanowić wyzwanie przy eliminacji niektórych produktów.

Foto: Adobe Stock

Dużo mówi się o tym, że żyjemy w „kulturze diety”  szczególnie teraz, w związku z tragedią głodzonej 3-latki. Wielu ludzi podejmuje decyzję o zmianie sposobu żywienia nie tylko z myślą o utracie wagi. Bardzo popularne są tzw. diety wykluczające. Kiedy faktycznie są one uzasadnione – oczywiście w sytuacji, gdy człowiek jest zdrowy – i czy decyzję o przejściu na nie można podejmować samodzielnie?

Zuzanna Przekop: Diety eliminacyjne mogą być uzasadnione, jeśli odpowiadają indywidualnym potrzebom i przekonaniom danej osoby. Warto jednak pamiętać, że dieta to styl życia, który powinien być dostosowany do człowieka, a każda świadoma decyzja o wykluczeniu określonego składnika, na przykład mięsa, wymaga większej uwagi w kontekście bilansowania posiłków. Eliminacja produktów z jadłospisu zwiększa ryzyko niedoborów, dlatego przed wprowadzeniem takich zmian warto skonsultować się z dietetykiem. Niestety, w świecie, w którym moda na jedną dietę szybko zastępuje inną, często ulegamy trendom, nie zdając sobie sprawy, że mogą one zaszkodzić zdrowiu, mimo że kierujemy się troską o nie.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
SPOŁECZEŃSTWO
USA: Trump ucina finansowanie największemu instytutowi w kraju, który bada zdrowie kobiet
Zdrowie
Świąteczny stół nie sprzyja asertywności. "Nieświadomie odtwarzamy wzorce"
Zdrowie
Korzystanie ze smartfona po 50 zmniejsza ryzyko przykrej choroby? Zaskakujące ustalenia
Zdrowie
Słaba higiena jamy ustnej ma związek z pewnymi dokuczliwym bólami. Pionierskie badanie
Zdrowie
Odkryto nowy zaskakujący czynnik, od którego może zależeć masa ciała