Poród przeraża wiele kobiet, głównie ze względu na ból, jaki wiąże się w wydaniem dziecka na świat. Te kobiety, które już raz zostały matkami, często nie chcą ponownie zachodzić w ciążę właśnie ze względu na trudne do zniesienia cierpienie w trakcie porodu.
Władze Tokio zapowiadają refundację znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu
Skutecznym sposobem na uśmierzenie bólu podczas porodu jest znieczulenie zewnątrzoponowe, za które mieszkanki Japonii muszą zapłacić same. Na problem ten zwróciła uwagę gubernatorka Tokio Yuriko Koike, która zapowiedziała wprowadzenie programu pełnego finansowania tej procedury medycznej ze środków miasta.
Zdaniem Koike refundacja znieczulenia zewnątrzoponowego będzie skutecznym sposobem na walkę z ujemnym przyrostem naturalnym, który jest jednym z kluczowych powodów kryzysu gospodarczego w Japonii. Kraj ten zmaga się z ujemnym przyrostem naturalnym od wielu lat, podobnie jak wiele innych państw rozwiniętych.
Przypomnijmy, że ujemny przyrost naturalny to sytuacja, w której w danym roku liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń. W Japonii współczynnik dzietności jest rekordowo niski — w 2023 roku wynosił 1,2 dziecka na kobietę, co oznacza, że na 100 kobiet urodziło się 120 dzieci. W Polsce współczynnik dzietności w ubiegłym roku był jeszcze niższy i wyniósł 1,12.
Czytaj więcej
Rieko Hirosawa jako jedyna mieszkanka Japonii praktykuje sztukę goze. Na czym polega ta tradycja i dlaczego w obecnych czasach odchodzi w zapomnienie? Historię tej niezwykłej muzyki przybliża japonistka i antropolożka kultury.