Wystarczy jedna nieprzespana noc, żeby zmęczenie, uczucie osłabienia i rozbicia towarzyszyły nam nawet przez kilka następnych dni. Doświadczył tego każdy, dlatego o tym, jak ważny dla regeneracji jest odpowiednio długi sen, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak odczuwanie zmęczenie okazuje się tylko wierzchołkiem góry lodowej, jeśli chodzi o wpływ snu – lub jego zaburzeń – na zdrowie. Badacze od lat analizują to ciekawe zagadnienie. I co pewien czas donoszą o nowych odkryciach.
Sen to zdrowie. Naprawdę!
Wiemy już, że jakość nocnego odpoczynku wpływa na wszystkie układy i wszystkie organy naszego ciała – od mózgu, poprzez serce i układ krążenia, po przewód pokarmowy. Kiedy śpimy, organizm się regeneruje. Wydziela kluczowe hormony – m.in. hormon wzrostu, który pomaga naprawiać mięśnie, oraz melatoninę, odpowiadająca nie tylko za regulowanie rytmu dobowy, lecz także… cyklu menstruacyjnego u kobiet (zbadano, że receptory tego hormonu znajdują się m.in. w jajnikach). Odpowiednia ilość i jakość snu wpływają na układ odpornościowy – osoby dobrze wyspane rzadziej chorują, a gdy złapią infekcję, szybciej wracają do zdrowia.
Z kolei zbyt krótki lub przerywany sen oddziałuje na poziom hormonów głodu i sytości, co może przyczyniać się do zaburzeń odżywiania oraz zwiększać prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.
Czytaj więcej
Jeśli zadania zaplanowane na najbliższy dzień negatywnie wpływają na samopoczucie o poranku i spr...
Jakby tego było mało, lekarze stwierdzili, że jakość snu ma znaczący wpływ na ryzyko cukrzycy typu 2, nawet u zdrowych i prawidłowo odżywiających się osób.