Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne zaostrzają poważną chorobę. Nowe ustalenia

Kolejne badania udowadniają różnoraki wpływ hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych na zdrowie kobiet. Według najnowszych ustaleń brytyjskich naukowców jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne z progesteronem mogą wzmagać ostre ataki astmy – zwłaszcza u kobiet poniżej 35 roku życia.

Publikacja: 08.05.2025 10:38

Okazuje się, że szczególnie zagrożone wystąpieniem ostrych ataków astmy są kobiety poniżej 35. roku

Okazuje się, że szczególnie zagrożone wystąpieniem ostrych ataków astmy są kobiety poniżej 35. roku życia, które przyjmowały jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne.

Foto: Adobe Stock

Astma to częsta przypadłość wśród kobiet – w ich przypadku ryzyko śmierci z jej powodu jest dwukrotnie wyższe w porównaniu z mężczyznami. Okazuje się, że z częstszym występowaniem ostrych ataków astmy ma związek przyjmowanie jednoskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych.

Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne a ostre ataki astmy: nowe ustalenia

Okazuje się, że jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne mają wpływ na znaczące zwiększenie ryzyka występowania ostrych ataków astmy. Udało się to ustalić grupie naukowców pod kierownictwem doktor Chloe Bloom, zajmującej się epidemiologią dróg oddechowych w należącym do Państwowym Instytucie Serca i Płuc (National Heart and Lung Institute), działającym pod egidą Imperial College London.

Pigułki jednoskładnikowe to specyficzna grupa hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych – jednej z najpowszechniejszych metod antykoncepcji hormonalnej. W odróżnieniu od pigułek dwuskładnikowych, zawierają one jedynie progesteron.

Badacze przeanalizowali dane z lat 2004-2020, które pochodzą z brytyjskiej bazy Clinical Practice Research Datalink. Dane dotyczą ponad 260 tysięcy kobiet w wieku od 18 do 50 lat, u których zdiagnozowano astmę. Wyniki pacjentek, które nigdy nie przyjmowały pigułek antykoncepcyjnych porównano z danymi dotyczącymi pacjentek, które zażywały zarówno pigułki jedno-, jak i dwuskładnikowe.

Czytaj więcej

Aplikacje śledzące cykl menstruacyjny przyczyniają się do niechcianych ciąż. Niepokojące zjawisko

Badanie brytyjskich naukowców jest jednym z pierwszych, które udowodniły wpływ progesteronu na podwyższone ryzyko wystąpienia ostrych ataków astmy. Raport z badania opublikowano w bazie ERJ Open Research, należącej do Europejskiego Towarzystwa Oddechowego.

Ryzyko ataków astmy u kobiet poniżej 35 roku życia jest wyższe o blisko 40 proc.

Okazuje się, że szczególnie zagrożone wystąpieniem ostrych ataków astmy są kobiety poniżej 35. roku życia, które przyjmowały jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne. W ich przypadku ryzyko było wyższe aż o 39 procent.

Zwiększone ryzyko dotyczy też kobiet, które zażywały mniej leków na astmę – na przykład nie stosowały regularnie inhalacji lub nie przyjmowały doustnych leków sterydowych. Ryzyko wystąpienia ostrych ataków astmy było w tej grupie pacjentek wyższe o około 20 procent.

Trzecią zagrożoną grupą okazały się kobiety cierpiące na astmę eozynofilową – typ astmy, który charakteryzuje się podwyższoną liczbą białych komórek krwi zwanych eozynofilami. W przypadku tych pacjentek ryzyko było wyższe o 24 proc.

Badacze nie stwierdzili jednocześnie istotnego związku między częstszym występowaniem ostrych ataków astmy u kobiet a przyjmowaniem dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych, a więc tych, które zawierają zarówno estrogen, jak i progesteron.

Zdaniem autorów badania wyniki, które uzyskali, mogą pomóc lepiej zrozumieć, dlaczego kobiety zapadają na ciężką astmę częściej niż mężczyźni. Ich ustalenia rzucają też nowe światło na odpowiedni dobór środków antykoncepcyjnych dla młodych kobiet. Badacze sygnalizują również potrzebę przeprowadzenia dalszych badań nad wpływem progesteronu na występowanie astmy, a także nad ewentualnymi interakcjami między progesteronem a lekami na astmę.

Źródła:
www.publications.ersnet.org
www.news-medical.net

Astma to częsta przypadłość wśród kobiet – w ich przypadku ryzyko śmierci z jej powodu jest dwukrotnie wyższe w porównaniu z mężczyznami. Okazuje się, że z częstszym występowaniem ostrych ataków astmy ma związek przyjmowanie jednoskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych.

Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne a ostre ataki astmy: nowe ustalenia

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Kładziesz się spać i wstajesz o różnych porach? To grozi poważną chorobą
SPOŁECZEŃSTWO
Trump odwołuje kontrowersyjną decyzję ws. finansowania Women’s Health Initiative
Zdrowie
Kolejna zaleta diety śródziemnomorskiej. Obniża ryzyko rozwoju jednego z nowotworów
Zdrowie
Odkryto możliwą przyczynę raka jelita grubego. Ma związek z dzieciństwem
SPOŁECZEŃSTWO
USA: Trump ucina finansowanie największemu instytutowi w kraju, który bada zdrowie kobiet
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku