Aktualizacja: 22.03.2025 12:51 Publikacja: 05.01.2024 13:16
W świecie inwestycji technologicznych i kosmicznych Hélène Huby jest pionierką.
Foto: Adobe Stock
Matematyczka, specjalistka ds. kosmosu i przedsiębiorczyni porównywana jest do Elona Muska. To prawdopodobnie pod jej wodzą na orbicie pojawi się pierwsza europejska kapsuła do eksploracji kosmosu.
Dawno minęły czasy, gdy NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA), ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) czy Roskomos (rosyjska Korporacja Państwowa ds. Działalności Kosmicznej) były jedynymi graczami w kosmosie. Nowa era kosmiczna charakteryzuje się obecnie rozwojem sektora prywatnego, na czele którego stoi Space X Elona Muska lub Blue Origin w Stanach Zjednoczonych, ale i Europa nie ma się czego wstydzić. Dyrektor generalna niemiecko-francuskiego start-upu specjalizującego się w technologiach kosmicznych The Exploration Company, którego jest również współzałożycielką, Hélène Huby postawiła sobie za cel demokratyzację eksploracji kosmosu poprzez uczynienie jej przystępną cenowo, zrównoważonej i otwartej dla wszystkich. Wiosną 2024 roku planuje wraz ze swoim zespołem wystrzelić w przestrzeń kosmiczną kapsułę o nazwie Nyx, prototyp pojazdu do transportu ładunków, a w przyszłości również ludzi.
Jako 29-latka została najmłodszą parlamentarzystką w Mongolii. Po trzech latach wystąpiła na Forum Ekonomicznym w Davos, tłumacząc, dlaczego pasterze potrzebują narzędzi AI. Jak Bolor-Erdene Battsengel przyczynia się do digitalizacji swojego kraju?
Śpiewam, bo świat tego potrzebuje – deklaruje Cyndi Lauper. Na początku kariery wykonywała utwory innych artystów. Choć oczekiwano od niej kopiowania stylu innej wokalistki, ona znalazła swój własny. Po 40 latach na scenie wyruszyła w pożegnalne tournée.
Nancy Leftenant-Colon była pierwszą czarnoskórą pielęgniarką w regularnych siłach zbrojnych USA. Za swoją pracę awansowała na stopień majora. Zmarła na początku 2025 roku.
Kocha balet i jazdę konną. W ramach 3-letniego szkolenia wojskowego najbliższych 5 miesięcy spędzi na pokładzie statku hiszpańskiej marynarki wojennej. Jak księżniczka Eleonora, następczyni hiszpańskiego tronu, radzi sobie w roli kadetki?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Znana włoska modelka nosi nakrycie głowy tylko wtedy, gdy wymaga tego konkretna stylizacja. Bianca Balti odważnie pokazuje ogoloną głowę, dając światu czytelny sygnał, że jest w trakcie terapii onkologicznej. Dlaczego nie rezygnuje z pracy podczas leczenia?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Projekt autorstwa biura SAAN Architekci zdobył nagrodę w konkursie International Property Awards 2024. Wnętrza willi na Dolnym Śląsku to minimalizm i kojące kolory, a także otwarcie się na otaczającą dom przyrodę.
„Georges Blanc” to najstarsza gwiazdkowa restauracja na świecie. Pierwszą gwiazdkę w przewodniku Michelin zdobyła w 1929 roku. W 1981 roku otrzymała trzecią – i właśnie ją straciła, po 44 latach. „Nie spodziewaliśmy się tego” – skomentował szef kuchni restauracji „Georges Blanc”.
Kiedyś przyszła do nas klientka, znana scenografka, i powiedziała: „Chcę poczuć się wkurzona. Robię projekt, który jest fajny, ale zbyt klasyczny. Muszę poczuć wściekłość, bo inaczej nie będę wyrazista”. To było wyzwanie, ale znaleźliśmy dla niej zapach – mówi Victor Kochetov, twórca i współwłaściciel Mood Scent Bar, największej polskiej sieci perfumerii niszowych.
Warszawa i Kraków to miejsca, które najczęściej odwiedzają turyści przyjeżdżający do Polski. Na liście największych polskich atrakcji turystycznych na razie próżno szukać Łodzi. To jednak się stopniowo zmienia.
Neapolitańska dzielnica Scampia miała być tętniącym życiem, nowoczesnym i bezpiecznym osiedlem. Historia potoczyła się zupełnie inaczej. Obecnie trwa wyburzanie części blokowisk, które miały być symbolem nowoczesności Neapolu. Co powstanie na ich miejscu?
Raport Gallupa „World Happiness Report 2025” pokazuje dobrze znaną prawidłowość – najszczęśliwsi są mieszkańcy państw skandynawskich. Dla nas ważne jest to, że Polska zaliczyła w tym rankingu duży awans, osiągając najwyższe miejsce w historii.
Breitling, szwajcarski potentat na rynku zegarków, nie zwalnia tempa. Po zakupie Universal Genève w 2023 roku, Szwajcarzy ogłosili kolejne przejęcie. Dzięki temu z niebytu powróci 200-letnia marka zegarkowa Gallet, niezwykle zasłużona w erze pionierów lotnictwa.
W ostatnich latach wiele znanych marek odzieżowych przeżywało kłopoty. Niektóre z nich, jak Forever 21, nie poradziły sobie z konkurencją. Gap, amerykańska marka znana na całym świecie, wychodzi na prostą. Nowa strategia zaczyna działać - oceniają analitycy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas