Nie tylko Miss USA rezygnuje z tytułu. Kontrowersje wokół konkursu piękności

Miss USA, Noelia Voigt, rezygnuje z tytułu, mając na względzie swoje zdrowie psychiczne. Jak argumentuje decyzję, kto przejmie po niej schedę i jak reagują inne kandydatki?

Publikacja: 09.05.2024 10:58

Kontrowersje wokół konkursu piękności w Stanach Zjednoczonych nie są nowością dla organizatorów pleb

Kontrowersje wokół konkursu piękności w Stanach Zjednoczonych nie są nowością dla organizatorów plebiscytu.

Foto: PAP

24-letnia amerykańska modelka zdobyła koronę najpiękniejszej kobiety Stanów Zjednoczonych we wrześniu ubiegłego roku. – Po siedmiu latach starań moje marzenie wreszcie się spełnia – pisała wtedy na swoim profilu instagramowym. Na zakończenie postu zapewniła, że jest w pełni gotowa do tej roli i z dumą będzie reprezentować kraj podczas zaplanowanego na 18 listopada 2023 konkursu Miss Universe w El Salvador. Podczas tego plebiscytu znalazła się w pierwszej 20. finalistek.

Nowy rozdział w życiu

Niespełna rok od otrzymania wymarzoneggo tytułu, pochodząca z Utah Noelia Voigt niespodziewanie ogłosiła za pośrednictwem Instagrama, że rezygnuje z korony Miss USA. W obszernym wpisie podziękowała najbliższym za wsparcie, podkreślajac, że decyzja o rezygnacji z tytułu nie była dla niej łatwa. – Cenię sobie te decyzje w życiu, które są najlepsze dla nas i dla naszego zdrowia psychicznego – napisała. – Każdy z nas ma różne doświadczenia życiowe, które sprawiają, że zdobywamy nową wiedzę na temat nas samych. Nigdy nie narażaj swojego dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Nasze zdrowie jest naszym bogactwem – dodała.

W krótkim wpisie pod oświadczeniem Noelia Voigt dodała też, że najwyższy czas na nowy rozdział w jej życiu. – Mam nadzieję, że nadal będziecie mnie obserwować, aby zobaczyć, co nowego planuję – zachęciła.

Czytaj więcej

Miss Niemiec 2024 ostro o hejterach. Rozmowa tylko w kobieta.rp.pl

Następczyni

Po niespodziewanej rezygnacji zwyciężczyni konkursu, organizatorzy rozważają możliwe scenariusze rozwiązań w kwestii przekazania tytułu innej kandydatce. Reprezentująca Hawaje Savannah Gankiewicz zdobyła drugie miejsce i, jak informuje „The New York Times”, już zaproponowano jej przejęcie schedy po odchodzącej Miss USA.

Noelia Voigt podjęła kontrowersyjną decyzję trzy dni po tym, jak pełniąca rolę dyrektor mediów społecznościowych konkursu Miss USA, Claudia Michelle, ogłosiła swoją rezygnację, powołując się na panujące w miejscu pracy „toksyczne relacje oraz zastraszanie”. Dodała też, że uczestniczki konkursów piękności nie powinny być „wysłuchane, a nie wyciszane”. W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na profilu instagramowym Michelle dodała, że przez dwa pierwsze miesiące pracowała bez wynagrodzenia i nie miała możliwości powiększenia swojego zespołu, wykonując wszystkie obowiązki samodzielnie.

Czytaj więcej

60-latka Alejandra Rodríguez najstarszą zwyciężczynią konkursu piękności. Zostanie Miss Universe?

Miss Teen USA idzie w ślady starszej koleżanki

Odchodząca dyrektor wyraziła zaniepokojenie stanem psychicznym zdobywczyń obu tytułów – Miss USA Miss Teen USA. Ta ostatnia, 17-letnia UmaSofia Srivastava, poszła w ślady starszej koleżanki, ogłaszając swoją rezygnację 8 maja. – Po wielu miesiącach zmagania się z niełatwą decyzją podjęłam ten krok i wycofuję się z tytułu Miss Teen USA – napisała na profilu instagramowym. Wyrażając wdzięczność za wsparcie ze strony rodziny, fanów i koleżanek startujących u jej boku w konkursie piękności, zapewniła, że zamierza skupić się na swojej pracy w charakterze edukatorki i autorki książek dla dzieci. – Jestem dumna z tego, że zostałam pierwszą miss nastolatek mającą meksykańsko-indyjskie pochodzenie i zawsze będę wspominać ten czas z sentymentem. Jednak czuję, że to właśnie wykonywana praca jest moim prawdziwym powołaniem – dodała.

Organizatorzy konkursu zareagowali na rezygnację nastoletniej zdobywczyni tytułu miss, życząc jej powodzenia w dalszych działaniach i zapewniając, że decyzja spotkała się z ich pełnym zrozumieniem. – Zdrowie i dobre samopoczucie naszych kandydatek stanowią dla nas najwyższy priorytet – zapewniono w cytowanym wpisie.

Czytaj więcej

Eve Gilles, krótkowłosa nowa Miss Francji, łamie stereotypy

Witaj w domu

Kontrowersje wokół konkursu piękności w Stanach Zjednoczonych nie są nowością dla organizatorów plebiscytu. W poprzednich latach oskarżano decydentów o faworyzowanie kandydatek powiązanych ze sponsorami zawodów, a w 2021 roku wice-prezes konkursu zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji po tym, jak kilka kandydatek oskarżyło go o molestowanie seksualne.

Podczas gdy dla każdej z uczestniczek konkursu otrzymanie tytułu stanowiło spełnienie marzeń i powód do dumy, rezygnacja po kilku miesiącach spotyka się z pełnym wsparciem ze strony najbliższych. Wśród osób komentujących post Noelii Voigt znalazła się między innymi jej mama, Jackeline Voigt. – Czuję ogromną ulgę widząc, jak na nowo odbudowujesz siebie. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że odważyłaś się podjąć ten krok w obronie wartości, w które wierzysz. Obserwowałam, jak przez minione miesiące traciłaś swój blask i to łamało moje serce. Gdy widzę, że dziś znów jesteś sobą, odczuwam wielką radość. Witaj w domu – napisała szczęśliwa mama najpiękniejszej kobiety w Stanach Zjednoczonych.

Źródła:
https://www.bbc.com/
https://people.com/

24-letnia amerykańska modelka zdobyła koronę najpiękniejszej kobiety Stanów Zjednoczonych we wrześniu ubiegłego roku. – Po siedmiu latach starań moje marzenie wreszcie się spełnia – pisała wtedy na swoim profilu instagramowym. Na zakończenie postu zapewniła, że jest w pełni gotowa do tej roli i z dumą będzie reprezentować kraj podczas zaplanowanego na 18 listopada 2023 konkursu Miss Universe w El Salvador. Podczas tego plebiscytu znalazła się w pierwszej 20. finalistek.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bohaterskie bliźniaczki nagrodzone przez króla. Poradziły sobie z atakiem krokodyla
Jej historia
Ponad 200 uczelni w zasięgu ambitnej 18-latki. Którą wybierze?
Jej historia
Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?
Jej historia
Brooke Shields wkracza w świat biznesu. Czym zajmie się od czerwca?
Jej historia
Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria obejmie kiedyś tron, ale bez aprobaty ojca. W czym tkwi problem?