Aktualizacja: 24.11.2024 21:13 Publikacja: 19.09.2023 12:15
Praca w laboratorium.
Foto: Adobe Stock
Zwykła szkoła w niewielkim, małopolskim, górskim mieście okazała się wystarczającą glebą dla rozwoju talentu. Na swojej ścieżce edukacji Anna spotykała wielu pedagogów z powołania, ale najważniejsi byli nauczyciele wykładający biologię. To oni zainspirowali ją do skrupulatnego zgłębiania tajników tej dziedziny oraz odkrywania tego, w jaki sposób funkcjonuje świat. Pod ich wpływem wybrała studia na Uniwersytecie Gdańskim. Tam znowu miała szczęście znaleźć się wśród wykładowców szczególnie oddanych swojej pracy ze studentami. Śmierć jednego z nich – dr hab. Małgorzaty Wróblewskiej, wieloletniej nauczycielki akademickiej Katedry Biochemii Klinicznej, kierowniczki Zakładu Chemii Klinicznej Katedry Analityki Klinicznej oraz osobistego autorytetu Anny – stała się katalizatorem poważnych zmian w życiu studentki. Pozbawiona swojej najważniejszej dotychczasowej mentorki zaczęła szukać innego środowiska, w którym mogłaby kontynuować rozwój kariery naukowej.
Eksperci przewidują, że do 2025 roku aż 90 procent treści w internecie będzie wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Ogromną część z nich będą stanowić — a właściwie już stanowią — obrazy, w tym wizerunki kobiet powielające utarte stereotypy na temat tego, jak powinno wyglądać kobiece ciało. Czy inna przyszłość tego, co widzimy w sieci, jest możliwa? Zdaniem marki Dove jeszcze nie jest za późno na pozytywną zmianę w tej kwestii.
Była supermodelka Elle Macpherson po ponad dekadzie przerwy wraca na wybieg. Czym zajmowała się w trakcie odpoczynku od modelingu i z jakich ikonicznych ról na małym i wielkim ekranie zasłynęła u szczytu swojej kariery?
Declan Lopez z New Jersey, której sukcesy opisuje CNN, ma IQ na poziomie geniuszki. Jakie działania powinni podejmować rodzice wybitnie uzdolnionych maluchów?
Jaki wpływ na kondycję mózgu mają drzemki? Są nowe wyniki badań.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sukces, który udało się osiągnąć podczas szczytu COP28 zbiegł się z pogrążeniem nadziei na ograniczenie wzrostu temperatur. Pojawiają się głosy, że zmiana celów klimatycznych może okazać się bardziej motywująca.
Wiadomo, że siedzący tryb życia jest szkodliwy dla organizmu, choć do tej pory nie przeprowadzono wielu badań, które prezentowałyby jego konkretne skutki. W najnowszej analizie naukowcy pokazali związek między zbyt długim siedzeniem a ryzykiem chorób serca.
Naukowcy od lat próbują odpowiedzieć na pytanie, co pojawiło się najpierw – jajko czy kura? Ta odwieczna zagadka prawdopodobnie w końcu została rozwiązana dzięki odkryciu organizmu, który istnieje na Ziemi co najmniej od miliarda lat.
Polscy naukowcy zbierają pieniądze na misję archeologiczną, w trakcie której zostanie zbadany królewski grobowiec w Egipcie. Potrzeba 250 tys. zł.
3 grudnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostanie wręczona Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Oto lista nominowanych.
O tym, że ćwiczenia są dobre dla ciała, wiadomo od dawna. Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również układ odpornościowy i naczynia krwionośne. Naukowcy z MIT odkryli, że ma także wpływ na rozwój neuronów, powodując ich wzrost.
Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.
Ogromna popularność perceptronu Rosenblatta nie podobała się wielu badaczom. Należał do nich Marvin Minsky (1927–2016), notabene niezwykle zasłużony dla powstania i rozwoju AI. Do końca życia twierdził, że to on zaproponował nazwę „sztuczna inteligencja”.
Naukowcy z NASA ponownie przyjrzeli się danym z misji sondy Voyager 2 z 1986 roku i po niemal 40 latach dokonali odkrycia, które zupełnie zmienia postrzeganie Urana. Zgodnie z nowymi ustaleniami ta lodowa planeta i jej pięć największych księżyców mogą wcale nie być martwymi światami, jak dotąd sądzono.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas