Torebka wielkiej wagi. Co Ewa Juszkiewicz zyska na współpracy z Louis Vuitton?

Można się spodziewać, że ceny jej prac będą rosły.

Publikacja: 05.11.2023 10:55

Dziewczyny do wzięcia. Obraz Ewy Juszkiewicz

Dziewczyny do wzięcia. Obraz Ewy Juszkiewicz

Foto: Materiały prasowe Desa Unicum

Brylanty być może najlepszym przyjacielem kobiety ? Ale z pewnością najkrótszą przyjaciółką jest... torebka. Może być jak biżuteria. Może być jak dzieło sztuki. "Mówi" do nas i mówi o nas. A jeśli to EJ i Louis Vuitton, to istny mariaż art & fashion.

Ewa Juszkiewicz - artystka wybitna

Jak to się stało, że polska malarka przeniosła swoją pracę "Ginger Locks" z 2021 roku z płótna na torebkę, wprowadzając jedną tylko widoczną gołym okiem, zmianę: dodając sznurem pereł lekkich i kontrastujących jak turkusowy satynowy blask i rdzawy odcień widoczne na obrazie?

Rue Neuve-des-Capucines. To nazwa ulicy, przy której otwarty został pierwszy butik Louis Vuitton. Każdego roku marka Vuitton zaprasza do współpracy wyróżniających się artystów, mogących stworzyć własną wersję torebki Capucines.

Dla Ewy Juszkiewicz projekt torebki stał się płótnem wyobraźni. Prace Ewy Juszkiewicz po prostu SĄ. Zawsze wyraziste. Widoczne. Mocne. Portrety XIX wiecznych kobiet niepokoją i zachwycają niejednoznacznością. Twarze zakrywane burzą włosów, kompozycjami kwiatów, liści i piór, grzybów a nawet, owadów, emanują wyrafinowaną tajemnicą. Mimo to subtelność przedstawionych kobiet zadziwia. Łapie w surrealistyczną pułapkę abstrakcji.

Czytaj więcej

Ewa Juszkiewicz - polska malarka na szczytach światowej sławy

Za początek międzynarodowej kariery Ewy Juszkiewicz można uznać rok 2020: wystawę w prestiżowej amerykańskiej Galerii Gagosian o charakterze indywidualnym, ale już w 2019 New York Times" wskazał ją jako wyróżniającą się malarkę na targach Frieze w Nowym Jorku. W gazecie można było przeczytać: "Ewa Juszkiewicz, odmalowuje klasyczne portrety kobiet, ale ukrywa twarze szmatką, kolbami kukurydzy lub dobieranym francuskim warkoczem. Przywołują feminizm, logikę snów (...)".

Juszkiewicz już w swoich wczesnych pracach mocno poruszała problem odmienności: "Obszarem moich badań są wizerunki odmienne, dziwne, nieidealne, odbiegające od normy, często nieakceptowane w dyskursie społecznym. Postacie skrajne, powszechnie marginalizowane, mniejszości, fizyczne patologie. Kwestie społeczne wstydliwe i ukrywane, zjawiska przekraczania granic płci, płynnej osobowości. Przebierania się, udawania kogoś innego. Tematyka masek, maskarady, groteski".

Strąki. Obraz Ewy Juszkiewicz

Strąki. Obraz Ewy Juszkiewicz

Materiały prasowe Desa Unicum

Ewa Juszkiewicz - wartość jej dzieł będzie rosła

Ewa Juszkiewicz znalazła się także w opublikowanej w Wielkiej Brytanii książce "100 Painters of Tomorrow", typującej najbardziej obiecujących młodych malarzy świata /2014/.

W tym przypadku "art torebka klejnot" trafiła na targi Paris + par Art Bassel. Do butików natomiast, trafi limitowana kolekcja 200 sztuk.

Szykuje się więc istny biały kruk fashion art.

- Zaproszenie do kooperacji przez dom mody LV przy ich viralowej kolekcji ArtyCapucines można potraktować jako potwierdzenie stabilnej pozycji Ewy Juszkiewicz wśród najbardziej wpływowych artystów na świecie, m.in. obok Jeffa Koonsa, Yayomi Kusamy czy Takashiego Murakamiego - mówi Marta Lisiak z Departamentu Sprzedaży DESA Unicum. - To z nimi LV współpracowało przy poprzednich edycjach kolekcji. Niewątpliwie kampania promocyjna przyczyni się do rozpowszechnienia twórczości Juszkiewicz wśród znacznie liczniejszego grona odbiorców, a to z kolei pozytywnie wpłynie na ceny jej prac na rynku sztuki - podsumowuje

Kultura
„Frida Kahlo. Życie ikony”. Czy świat był przygotowany na tę artystkę?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kultura
"The Third Gilmore Girl". Kelly Bishop opisała kulisy pracy na planie rodzinnego serialu
Kultura
Beyonce nagrała cover "Jolene" Dolly Parton. Gwiazda country zareagowała
Kultura
"Tratwa" Jacka i Rose z Titanica warta krocie. Rekordowa aukcja rekwizytów filmowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Brit Awards 2024: Raye rekordzistką w liczbie statuetek