Pięć filmów dokumentalnych o inspirujących kobietach, które warto zobaczyć

Weekend to idealny czas, żeby nadrobić zaległości na platformach streamingowych. Poniżej krótka lista filmów, które przybliżają historie inspirujących kobiet.

Publikacja: 15.12.2023 22:22

Wolny weekend to idealny czas, żeby nadrobić zaległości na platformach streamingowych

Wolny weekend to idealny czas, żeby nadrobić zaległości na platformach streamingowych

Foto: Stock Adobe

''Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania''

Tej gwiazdy kina nikomu nie trzeba przedstawiać. Marilyn Monroe otwarcie dzieliła się ze światem szczegółami ze swojego życia osobistego. Chętnie mówiła o swoich intymnych sprawach i przeżyciach. O trzech małżeństwach, romansach i trudnym dzieciństwie. 

Śmierć artystki była dla wielbicieli kina wielkim zaskoczeniem, wiele szczegółów wokół tematu jej odejścia pozostaje niejasnych.

Produkcja ''Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania'' opiera się na niepublikowanych wcześniej wywiadach z osobami, które dobrze znały najpopularniejszą blondynkę świata.

''Pod presją: Piłkarki USA na mistrzostwach świata''

To interesujący dokument nie tylko dla miłośniczek sportu — o kobiecej stronie piłki nożnej. Film opowiada o piłkarkach reprezentacji USA, które zdobyły trzeci z rzędu tytuł na Mistrzostwach Świata FIFA  2023. Inspirująca historia wzlotów i upadków, ale przede wszystkim niezłomnej siły.

''Światło, które niesiemy''

Dwie współczesne legendy Ameryki - Michelle Obama i Oprah Winfrey, spotkały się podczas trasy promującej kolejną książkę byłej pierwszej damy ''Światło w nas''. Film jest relacją z tego, bez wątpienia, wyjątkowego spotkania. Obama opowiedziała dziennikarce o swoim dzieciństwie i doświadczeniach z młodości. Nie zabrakło historii o rodzinie, ale też o trudnym procesie, jakim było zdobywanie pewności siebie i budowanie poczucia własnej wartości. Kobiety poruszyły także tematy, które nurtują wiele ich rówieśniczek, czyli te, związane ze starzeniem się.

Czytaj więcej

Taylor Swift - człowiek roku magazynu "Time". Jak zbudowała swoje artystyczno-finansowe imperium?

''Miss Americana''

Taylor Swift, która w branży muzycznej jest absolutnym fenomenem, doczekała się filmu dokumentalnego o sobie. Pokazuje on nie tylko blaski, ale też cienie sławy. Chociaż reżyserka wielokrotnie podkreśla wielki talent gwiazdy, która kiedy tylko siada do pianina -tworzy od razu światowy przebój, to nie brakuje również ciemnych zakamarków kariery ulubienicy Ameryki. Wokalistka opowiada o molestowaniu seksualnym, zaburzeniach odżywiania i hejcie, z którym musi się wciąż zmagać.

''Jennifer Lopez: Halftime''

Jennifer Lopez to Latynoska, portorykańskiego pochodzenia, która zrobiła międzynarodową karierę jako piosenkarka, aktorka, tancerka. Prywatnie jest dzisiaj żoną aktora Bena Afflecka, matką dwójki dzieci (z piosenkarzem i producentem muzycznym Markiem Anthony), siostrą Lyndy i Leslie. Dokument opowiada o przemianie jaką przeszła przez kilkadziesiąt lat trwania jej kariery. Druga połowa życia - Jennifer skończyła 54 lata - to idealny moment, by przyjrzeć się własnej drodze. Podczas sentymentalnej podróży na główny tor wybija się nie tylko determinacja i codzienny stres, ale też chęć wykorzystania swojej popularności w celu niesienia pomocy innym.

''Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania''

Tej gwiazdy kina nikomu nie trzeba przedstawiać. Marilyn Monroe otwarcie dzieliła się ze światem szczegółami ze swojego życia osobistego. Chętnie mówiła o swoich intymnych sprawach i przeżyciach. O trzech małżeństwach, romansach i trudnym dzieciństwie. 

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Pierwsza w historii kobieta prezesem największej niemieckiej instytucji kulturalnej
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Film
Nowa odsłona "Emmanuelle". Klasykę zmysłowego filmu realizują kobiety
Kultura
Najsłynniejsze kadry księżnej Diany w jednym miejscu. Wystawa w Londynie, którą warto odwiedzić
Kultura
Pierwsza w historii nagroda dla kobiecej literatury faktu. W tle pomyłka
Kultura
Wyjątkowa wystawa zdjęć w Łodzi. Ich autorka Wiktoria Bosc: Intryguje mnie przemijanie