Taylor Swift nie chce, aby śledzono jej loty odrzutowcem. Wytoczyła ciężkie działa przeciwko 21-letniemu twórcy bota

Jack Sweeney to młody utalentowany programista, który trafił na pierwsze strony gazet dzięki botowi swojego autorstwa, śledzącemu loty prywatnych odrzutowców Elona Muska, rosyjskich oligarchów, celebrytów i innych osób. Na radarze Sweeneya znalazła się też popularna amerykańska piosenkarka Taylor Swift, co sprowadziło na chłopaka gniew gwiazdy.

Publikacja: 08.02.2024 11:28

Taylor Swift ostrzegła, że jeśli Jack Sweeney nie przestanie jej śledzić, pozwie go do sądu.

Taylor Swift ostrzegła, że jeśli Jack Sweeney nie przestanie jej śledzić, pozwie go do sądu.

Foto: PAP/EPA

Taylor Swift kontra Jack Sweeney. Do akcji weszli prawnicy gwiazdy

Pasją pochodzącego z Florydy, 21-letniego Jacka Sweeneya jest programowanie, a także śledzenie lotów prywatnych odrzutowców znanych osób. Chłopak następnie upublicznia ich przebiegu — niegdyś na Twitterze, a teraz na platformie X.

Sweeney nie robi jednak tego dla zabawy. W postach na temat lotów znajdują się informacje o koszcie paliwa, które zużyto w trakcie lotu, a także o ilości dwutlenku węgla, która w tym czasie trafiła do atmosfery.

Bot Sweeney działa w sposób całkowicie legalny, ponieważ korzysta z ogólnodostępnych danych dotyczących ruchu lotniczego. Działalność 21-latka zdenerwowała już wiele znanych osób, a ostatnio również Taylor Swift, o czym jako pierwszy doniósł „The Washington Post”.

Bot autorstwa Sweeneya podążał za odrzutowcami z Taylor Swift na pokładzie w trakcie jej ubiegłorocznej światowej trasy koncertowej „Eras”. Jak zawsze, informacje o lotach gwiazdy trafiały na nieaktywne już konta na platformie X i Instagramie, a teraz pojawiają się między innymi na Telegramie.

Swift, za pośrednictwem swoich prawników, listownie wezwała Sweeneya do zaprzestania tej działalności. Ostrzegła też, że jeżeli chłopak nie przestanie jej śledzić, gwiazda pozwie go do sądu. Dziennik informuje, że 21-latek dostał list jeszcze w grudniu ubiegłego roku, jednak podzielił się tą informacją dopiero teraz, po konsultacjach z prawnikami.

Adwokatka Swift, Katie Wright Morrone, podkreślała w liście, który Sweeney przekazał redakcji „The Washington Post”, że jego działania negatywnie odbiły się na psychice i zdrowiu gwiazdy oraz jej rodziny. Wywołały też „nieustanne poczucie strachu o jej bezpieczeństwo”.

„The Washington Post” cytuje też opinię prawnika Jamesa Slatera, który doradza Sweeneyowi. Slater uważa, że zarzuty przedstawione przez prawników Swift nie mają żadnego oparcia w przepisach, ponieważ dane, z których korzysta bot chłopaka, są publiczne i każdy może je łatwo znaleźć.

Czytaj więcej

Grammy 2024: Taylor Swift ponownie triumfuje

Jack Sweeney: tropiciel prywatnych odrzutowców miliarderów i celebrytów

O Jacku Sweeneyu zrobiło się głośno w 2020 roku, kiedy stworzył bota śledzącego loty prywatnego odrzutowca Elona Muska. Dane na temat lotów pojawiały się na koncie @ElonJet Twitterze.

Miliarder, dowiedziawszy się o tym, zaoferował chłopakowi pięć tysięcy dolarów w zamian za wyłączenie bota. Kiedy Sweeney zażądał 50 tysięcy, a także tego, aby Musk zatrudnił go jako stażystę w firmie Tesla, negocjacje stanęły w miejscu. W 2022 roku konto @ElonJet zdezaktywowano.

Kolejnym narzędziem młodego Amerykanina był bot śledzący loty prywatnych odrzutowców należących do czołowych rosyjskich oligarchów. Sweeney uruchomił konto na Twitterze o nazwie RU Oligarch Jets wiosną 2022 roku, na jego radarze znalazło się kilkadziesiąt odrzutowców należących między innymi do Romana Abramowicza, Aliszera Usmanowa, a nawet samego Władimira Putina.

Boty Sweeneya śledzą loty prywatnych odrzutowców szeregu znanych i zamożnych biznesmenów, celebrytów i polityków. Są to między innymi Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Bill Gates, Donald Trump, Kim Kardashian, piosenkarz Drake, a ostatnio również Ron DeSantis.

Źródło: The Washington Post

Taylor Swift kontra Jack Sweeney. Do akcji weszli prawnicy gwiazdy

Pasją pochodzącego z Florydy, 21-letniego Jacka Sweeneya jest programowanie, a także śledzenie lotów prywatnych odrzutowców znanych osób. Chłopak następnie upublicznia ich przebiegu — niegdyś na Twitterze, a teraz na platformie X.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Wygląd księżnej Kate sugeruje, że nie jest leczona tylko chemioterapią? "Istnieje obawa..."
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Ludzie
Adele robi przerwę w śpiewaniu. "Zbiornik jest na ten moment dość pusty"
Ludzie
Brooke Shields w nowej roli. Będzie broniła praw aktorek i aktorów w USA
Ludzie
Angelina Jolie z nowymi oskarżeniami ze strony Brada Pitta
Ludzie
Cameron Diaz wraca z filmowej emerytury. Komu udało się ją do tego namówić?