Podwyższony poziom cholesterolu dotyczy wielu osób, w Polsce dotyka około 60 proc. dorosłych. Badania stężenia cholesterolu we krwi należy wykonywać regularnie, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości może zmniejszyć ryzyko rozwoju poważnych chorób układu krążenia i ich groźnych konsekwencji.
Profil lipidowy. Czym jest dobry i zły cholesterol?
Cholesterol jest substancją tłuszczową obecną we krwi i wszystkich komórkach organizmu człowieka. Uczestniczy m.in. w produkcji hormonów i odgrywa ważną rolę w pracy mózgu. Jednak jego nadmiar jest szkodliwy.
Badaniem, które pozwala ocenić, czy poziom cholesterolu w organizmie jest prawidłowy, jest profil lipidowy, inaczej lipidogram. Określa on stężenie cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów we krwi. Od 2021 roku rekomendowane jest także określanie stężenia cholesterolu nie-HDL jako stałego elementu profilu lipidowego.
Cholesterol występuje w dwóch frakcjach. LDL określany jest jako zły cholesterol, ponieważ odpowiada za odkładanie się cząsteczek cholesterolu w ścianach tętnic, a tym samym powoduje miażdżycę, zaburzenia krążenia i zawały serca. Natomiast HDL to tzw. dobry cholesterol. Ma działanie ochronne na ściany naczyń i pełni funkcje przeciwmiażdżycowe.
Czytaj więcej
Aby organizm prawidłowo funkcjonował, ciśnienie krwi musi osiągać właściwe wartości. Nadciśnienie...