Amazonia: przełomowe odkrycie archeologów
Amerykański dziennik Science opublikował informację, że w Amazonii odnaleziono ogromny kompleks starożytnych miast. Przez tysiące lat był on skutecznie ukryty pod bujną roślinnością. Na jakie odkrycia natrafili naukowcy w tym rejonie i które tereny pozostają jeszcze do zbadania?
Odkrycie zmienia dotychczasowe wyobrażenia na temat tego miejsca oraz historii ludzi zamieszkujących Amazonię. Jak ustalili naukowcy, domy, place i ogrody w rejonie Upano we wschodnim Ekwadorze były połączone niezwykle rozbudowaną siecią dróg i kanałów. Do tej pory wierzono, że ludzie żyli tam wyłącznie w sposób koczowniczy lub w małych osadach.
Miasta sprzed 2500 lat
Kierujący badaniami prof. Stéphen Rostain, dyrektor ds. śledczych w Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) we Francji, przyznaje, że odkrycie jest starsze niż jakiekolwiek inne obecnie znane miejsce w Amazonii – Mamy eurocentryczny pogląd na cywilizację, ale to pokazuje, że musimy zmienić nasze wyobrażenie o tym, czym kultura i cywilizacja tak naprawdę są – podsumowuje.
Współautor badania, Antoine Dorison, podkreśla, że dokonane odkrycie zmienia sposób patrzenia na kultury tamtych rejonów świata – Większość ludzi wyobraża sobie mieszkańców Amazonii żyjących w małych grupach, mieszkających w chatkach i karczujących zmienię – opisuje – Tymczasem może okazać się, że mieszkańcy żyli na terenach w pełni zurbanizowanych – wyjaśnia.
Zdaniem archeologów miasta zostały zbudowane około 2500 lat temu, a ludzie żyli tam przez ponad 1000 lat. Trudno jest oszacować, ile dokładnie osób przebywało w tym rejonie, natomiast według naukowców mogło to być nawet między 10.000 a 100.000 mieszkańców.