Najdłuższy miłosny poemat i 100.000 skrytek
Zlokalizowane w siedzibie banku na terenie będącej częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO Bańskiej Szczawnicy muzeum przechowuje w swoim skarbcu najdłuższy jak dotąd poemat miłosny – pochodzący z 1846 roku „Marina”, autorstwa Andreja Sládkoviča.
Poszczególne wersy poematu wypisane są na każdej ze 100.000 skrytek pocztowych wypełniających wnętrze muzeum. To właśnie tutaj zakochani z całego świata mogą umieszczać wyznania miłosne, zdjęcia lub pamiątki mające przypieczętować ich związki i zapewnić im trwałość. Wypożyczenie skrytki pocztowej na rok kosztuje 50 euro, a drugie tyle trzeba zapłacić, by stać się właścicielem takiej przegródki na zawsze. Mimo pożaru, który w ubiegłym roku pochłonął część siedziby banku, skarbiec oraz umieszczony w nim XIX-wieczny poemat nie uległy drastycznym zniszczeniom.
2992 zwrotki nie pomogły
Lokalizacja Love Bank Museum ma charakter symboliczny. Zanim budynek przekształcono w siedzibę banku, mieszkała tutaj Mária Pišlova, dla której autor stworzył 2992 zwrotki swojego poematu. Miłość jednak nie przetrwała, a ukochana poety poślubiła innego mężczyznę, wybranego przez jej rodziców zamożnego przedsiębiorcę.
O niezniszczalnej potędze miłości otwarcie mówi jednak dyrektorka muzeum, podkreślając, że to właśnie jej mocy przypisuje się ocalenie tego wyjątkowego miejsca z pożaru. – Pożar był dla nas szokujący, ale robimy wszystko, aby przywrócić budynek do jego poprzedniej formy – przyznaje Jana Kuzmová. – Sam fakt, że skarbiec i poemat pozostały nietknięte, świadczy w naszym odczuciu o prawdziwej potędze miłości – dodaje. Zabezpieczeniem na tego typu okoliczności jest pozostawienie oryginalnego rękopisu „Mariny” w Bibliotece Narodowej Słowacji w Martin.