Love Bank zamknięty w Walentynki. Za co zwiedzający uwielbiają to miejsce?

Słowackie muzeum Love Bank nie będzie dostępne dla zwiedzających podczas tegorocznych Walentynek. Częściowo zniszczone w wyniku pożaru w marcu 2023 roku, znajduje się w trakcie remontu. Co takiego ma w sobie to miejsce i dlaczego zakochani zjawiają się tutaj tłumnie w połowie lutego?

Publikacja: 13.02.2024 17:19

Uruchomione pięć lat temu muzeum Love Bank przyciąga wielu turystów z różnych zakątków świata

Uruchomione pięć lat temu muzeum Love Bank przyciąga wielu turystów z różnych zakątków świata

Foto: Adobe Stock

Najdłuższy miłosny poemat i 100.000 skrytek

Zlokalizowane w siedzibie banku na terenie będącej częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO Bańskiej Szczawnicy muzeum przechowuje w swoim skarbcu najdłuższy jak dotąd poemat miłosny – pochodzący z 1846 roku „Marina”, autorstwa Andreja Sládkoviča.

Poszczególne wersy poematu wypisane są na każdej ze 100.000 skrytek pocztowych wypełniających wnętrze muzeum. To właśnie tutaj zakochani z całego świata mogą umieszczać wyznania miłosne, zdjęcia lub pamiątki mające przypieczętować ich związki i zapewnić im trwałość. Wypożyczenie skrytki pocztowej na rok kosztuje 50 euro, a drugie tyle trzeba zapłacić, by stać się właścicielem takiej przegródki na zawsze. Mimo pożaru, który w ubiegłym roku pochłonął część siedziby banku, skarbiec oraz umieszczony w nim XIX-wieczny poemat nie uległy drastycznym zniszczeniom.

2992 zwrotki nie pomogły

Lokalizacja Love Bank Museum ma charakter symboliczny. Zanim budynek przekształcono w siedzibę banku, mieszkała tutaj Mária Pišlova, dla której autor stworzył 2992 zwrotki swojego poematu. Miłość jednak nie przetrwała, a ukochana poety poślubiła innego mężczyznę, wybranego przez jej rodziców zamożnego przedsiębiorcę.

O niezniszczalnej potędze miłości otwarcie mówi jednak dyrektorka muzeum, podkreślając, że to właśnie jej mocy przypisuje się ocalenie tego wyjątkowego miejsca z pożaru. – Pożar był dla nas szokujący, ale robimy wszystko, aby przywrócić budynek do jego poprzedniej formy – przyznaje Jana Kuzmová. – Sam fakt, że skarbiec i poemat pozostały nietknięte, świadczy w naszym odczuciu o prawdziwej potędze miłości – dodaje. Zabezpieczeniem na tego typu okoliczności jest pozostawienie oryginalnego rękopisu „Mariny” w Bibliotece Narodowej Słowacji w Martin.

Skarbiec jeszcze piękniejszy niż przedtem

Dyrektorka muzeum dodaje, że dla władz tego miejsca istotna jest możliwość dalszego opowiadania historii poematu. – Chcemy nadal dzielić się nią z ludźmi, zwłaszcza w tak wyjątkowym dniu jak Święto Zakochanych – podkreśla. – Poemat symbolizuje prawdziwe poświęcenie, na jakie może zdobyć się człowiek pod wpływem miłości. Wierzę, że ta historia może zainspirować wiele osób i wzmocnić ich wiarę we własny potencjał – mówi.

Czytaj więcej

Dzieło "Images of a Woman" autorstwa The Beatles sprzedane za gigantyczną kwotę

Uruchomione pięć lat temu muzeum przyciąga wielu turystów z różnych zakątków świata i choć tymczasowe zamknięcie nie pozwoli zakochanym na wizytę w tym miejscu podczas tegorocznych Walentynek, to władze zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby w kolejnych miesiącach stało się to możliwe. – Pracujemy bardzo ciężko, aby odnowić skarbiec, a nawet sprawić, by był jeszcze piękniejszy niż przedtem – zapewnia Jana Kuzmová. – Z niecierpliwością czekamy na ten moment, kiedy znów będziemy mogli powitać gości i opowiedzieć im historię zakochanego Andreja Sládkoviča – konstatuje.

W rekordowym poemacie słowo miłość pojawia się 168 razy, natomiast imię ukochanej użyte jest w 37 miejscach. Tekst został przetłumaczony na 8 języków, m.in. na język polski. Skoro zatem nie ma możliwości odwiedzenia tego magicznego miejsca na okoliczność 14 lutego, być może uda się zaskoczyć partnera, cytując wybrany wers dzieła lub, choćby wyznając miłość po stokroć, tak jak uczynił to zakochany poeta?

Wybrany fragment poematu:

Mogę warg twoich nie zaznać wcale,

mogę twej ręki nie dostać, (...)

mogę się zabić w gorzkiej potrzebie,

nie mogę nie kochać ciebie!

Źródła:

https://visitlovebank.com/

https://www.nytimes.com/

Najdłuższy miłosny poemat i 100.000 skrytek

Zlokalizowane w siedzibie banku na terenie będącej częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO Bańskiej Szczawnicy muzeum przechowuje w swoim skarbcu najdłuższy jak dotąd poemat miłosny – pochodzący z 1846 roku „Marina”, autorstwa Andreja Sládkoviča.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podróże
Lizbona nominowana do prestiżowej nagrody. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Portugalii?
Podróże
Outback i jezioro Mungo - obowiązkowe punkty (nie tylko) kobiecej podróży po Australii
Podróże
Niezwykłe zjawisko atmosferyczne na promenadzie w Ustce. Spacerowicze osłupieli
Podróże
Władze Kioto zakazały fotografowania gejsz
Podróże
Oto kraj, który uznano za najbezpieczniejszy dla podróżników w 2024 roku