Paryż ma nowe najmodniejsze miejsce do robienia świątecznych zdjęć. Ocieka luksusem

Już nie Galeries Lafayette ani dom handlowy La Samaritaine – w tym roku zwycięzcą nieoficjalnej bitwy na najlepsze dekoracje świąteczne w Paryżu został luksusowy butik Diora w siódmej dzielnicy.

Publikacja: 21.12.2024 08:00

Świąteczne witryny luksusowych sklepów z roku na rok są coraz bardziej imponujące.

Witryna sklepowa Dior w Londynie

Świąteczne witryny luksusowych sklepów z roku na rok są coraz bardziej imponujące.

Foto: PAP/Avalon

Tłumy turystów gromadzą się codziennie pod budynkiem przy Avenue Montaigne 30, aby podziwiać kunszt projektantów celebrujących magię Bożego Narodzenia.

Imponująca świąteczna witryna butiku Dior w Paryżu

Na fasadzie paryskiego butiku Diora znalazły się między innymi miniaturowe wieże Eiffla, łuki triumfalne, a nawet sam budynek, w którym działa sklep tego domu mody. Towarzyszą im błyszczące zegary z kukułką, inspirowane symbolami szczęścia Diora, torby Lady Dior i Saddle oraz legendarny garnitur Bar. W witrynach pojawiły się sceny ukazujące ważne momenty w historii tego domu mody: dzieciństwo Christiana Diora w Granville, rewolucję new look, kulisy pokazów kolekcji i narodziny La Galerie Dior. Najpiękniej wyglądają po zmroku, kiedy fasada butiku zamienia się w prawdziwy spektakl świateł, brokatu i złotych refleksów.

Ciekawie jest również wewnątrz. Królują tam fantastyczne stworzenia: jednorożce, koniki morskie i lwy, inspirowane motywami z kolekcji Cruise 2025 Marii Grazii Chiuri. W czarującym ogrodzie zimowym pojawiła się również tymczasowa kawiarnia dla tych, którzy chcą dłużej nacieszyć się świątecznym klimatem w najdroższym wydaniu. „To subtelny hołd dla dialogu między dziedzictwem a nowoczesnością. Dior po raz kolejny udowadnia, że luksus nie zna granic, jeśli chodzi o wyobraźnię” – oceniają dziennikarze „Vogue France”.

Świąteczne dekoracje sklepowe w Paryżu – atrakcja od lat

Tradycja imponujących dekoracji świątecznych w galeriach handlowych Paryża sięga początków XX wieku, kiedy zaczęto przygotowywać specjalne scenografie na wystawach. W 1920 roku podczas bożonarodzeniowego spotkania dla pracowników Galeries Lafayette Haussmann pod kopułą majestatycznego budynku stanęła choinka, która wszystkich tak zachwyciła, że od tamtej pory pojawia się każdego roku. Od 1976 roku jest podwieszana pod kopułą. Zawsze jest gigantycznych rozmiarów i imponuje designem. Tym razem ma ponad 15 metrów, dominuje nad wszystkimi piętrami i można ją podziwiać z bliska ze szklanej kładki. Aby uczcić 130 rocznicę powstania sklepu, w tym roku rozmieszczono w nim 20 tysięcy punktów świetlnych oraz pokazy światła i dźwięku. Za dekoracje odpowiedzialny jest szwajcarski projektant Kevin Germanier, twórca kostiumu Złotego Podróżnika na ceremonię zamknięcia igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Jest on specjalistą w dziedzinie mody upcyklingowej, więc wszystkie fantastyczne postacie pojawiające się w świątecznej scenografii wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu. „Wystawy Galeries Lafayette, które są już integralną częścią dziedzictwa stolicy, zapowiadają magiczne zakończenie roku, pełne blasku i światła” – podsumowują twórcy serwisu SortirAParis.

Czytaj więcej

Miss Dior - odważna muza kreatora była agentką również polskiego rządu

Z kolei dom towarowy Le Printemps Haussmann w tym roku zabiera przechodniów w zaczarowaną świąteczną podróż Printemps Express. Stacja kolejowa, wagon restauracyjny, apartament Georgesa-Eugène’a Haussmanna, który zrealizował urbanistyczną przebudowę francuskiej stolicy w XIX wieku, studio fotograficzne Świętego Mikołaja – to tylko niektóre animowane scenografie zbudowane w witrynach od ulicy. Około 130 pojawiających się w nich postaci również zostało stworzonych z materiałów pochodzących z recyklingu. Zaprojektowała je Valérie Cuter pracująca w Le Printemps.

BHV Marais to kolejny przystanek na turystycznej trasie fanów świątecznych dekoracji. Francuska ilustratorka Noémie Hay, znana jako Limistic, stworzyła projekt, w którym psotne elfy ożywiają okna i fasadę budynku przy rue de Rivoli. W środku, w chatce na drugim piętrze, do 23 grudnia można brać udział w świątecznych warsztatach i korzystać z różnych atrakcji, jak choćby możliwości zrobienia sobie zdjęcia ze świętym Mikołajem.

Do 5 stycznia dom handlowy La Samaritaine będzie przypominał niezwykły ogród zimowy. Zaprojektowano go we współpracy z Thoiry Lumières Sauvages, twórcami iluminacji i dekoracji świetlnych. W tym roku inspiracją dekoracji było secesyjne dziedzictwo i botaniczna pasja współzałożycielki sklepu, Marie-Louise Cognacq. W hołdzie dla niej został przekształcony w gigantyczną szklarnię ze świetlnymi niespodziankami na każdym piętrze. Gigantyczne rośliny i świetliste stworzenia tworzą magiczną scenerię. Towarzyszą im rzeźby roślinne stworzone przez współczesnych artystów takich jak Juliette Berthonneau, Pauline D'Andigné, Manon Daviet, czy Michel Jocaille.

Źródła:
Vogue France https://www.vogue.fr/
Paris je t’aime https://parisjetaime.com/
SortirAParis https://www.sortiraparis.com

Tłumy turystów gromadzą się codziennie pod budynkiem przy Avenue Montaigne 30, aby podziwiać kunszt projektantów celebrujących magię Bożego Narodzenia.

Imponująca świąteczna witryna butiku Dior w Paryżu

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podróże
Kobiety coraz chętniej podróżują solo. Dlaczego? Ekspert wyjaśnia
Podróże
Pokolenie Z znalazło sprytny sposób na bezkosztowe luksusowe wakacje. Jak to działa?
Podróże
Lizbona nominowana do prestiżowej nagrody. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Portugalii?
Podróże
Outback i jezioro Mungo - obowiązkowe punkty (nie tylko) kobiecej podróży po Australii
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Podróże
Niezwykłe zjawisko atmosferyczne na promenadzie w Ustce. Spacerowicze osłupieli
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego