Przytulanie wpływa na zdrowie? Oto, dlaczego nie powinniśmy rezygnować z bliskości

Czy przytulanie może wpłynąć na zdrowie fizyczne? Okazuje się, że tak. Naukowcy od lat pochylają się nad tematyką wpływu uścisków na samopoczucie człowieka. Doszli do ważnych wniosków: przynoszą one realne korzyści dla zdrowia.

Publikacja: 18.09.2023 14:32

Jak przytulanie może wpływać na zdrowie?

Jak przytulanie może wpływać na zdrowie?

Foto: Adobe Stock

Już w starożytności Arystoteles twierdził, że człowiek jest istotą społeczną. To właśnie w społeczeństwie zaspokaja swoje potrzeby i może się rozwijać. I choć nie każdy ma naturę ekstrawertyka, okazuje się, że fizyczna bliskość z drugim człowiekiem bezpośrednio przekłada się na zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Przytulania uczymy się od najmłodszych lat. Pierwszym uściskiem jest ten matczyny. Później poprzez przytulanie wyrażamy troskę i pozytywne uczucia względem innych ludzi. Większość z nas zna ukojenie, jakie przynosi uścisk bliskiej osoby. Okazuje się, że taki kontakt z drugim człowiekiem może przynieść nam wymierne korzyści, nie tylko emocjonalnie.

Przytulanie przynosi realne korzyści zdrowotne

The Berkeley Well-Being Institute opublikował zestawienie wyników badań, w którym wymieniono, jaki wpływ na nasze zdrowie ma przytulanie.

Pierwszą prozdrowotną korzyścią płynącą z regularnego przytulania jest obniżanie poziomu stresu. Gdy go odczuwamy, nasz organizm może wytwarzać podwyższony poziom kortyzolu, naturalnego hormonu stresu występującego w organizmie. Badanie przeprowadzone w 2013 roku w Japonii przez Hidenobu Sumioka, które opublikowano w w Scientific Reports, wykazało, że fizyczny dotyk w postaci przytulania był powiązany z niższym poziomem kortyzolu zarówno w ślinie, jak i krwi uczestników.

Przytulaniem możemy wpłynąć również na obniżenie tętna i ciśnienia krwi. Badania przeprowadzone w 2005 roku w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Północnej Karoliny sugerują, że częste przytulanie wiąże się z wyższym poziomem oksytocyny, nazywanej potocznie hormonem miłości. Wzrost poziomu oksytocyny wiąże się natomiast ze zmniejszeniem częstotliwości rytmu serca i ciśnienia krwi. Dlatego osoby często przytulane są również mniej podatne na choroby układu krążenia.

Ciekawą teorią na temat wpływu przytulania na zdrowie jest ta, która mówi, że uściski mogą być naturalnym środkiem przeciwbólowym. Znamy emocjonalne korzyści płynące z fizycznej bliskości wiemy, jak może ona pomóc przy zmniejszaniu uczucia niepokoju. Badania przeprowadzone we współpracy z uniwersytetami medycznymi w Iranie w 2016 roku sugerują jednak, że dotyk terapeutyczny w formie przytulania przyczynia się również do zmniejszania bólu fizycznego. Ten, jako forma leczenia fizycznego, powodował mniejsze odczuwanie bólu u pacjentów z nowotworem.

Czytaj więcej

Po kim dziedziczymy inteligencję? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Ilu przytuleń dziennie potrzebujemy?

Naukowy wskazują, że nawet 10 sekund przytulania dziennie może redukować stres i zmęczenie. Ponadczasowy jest jednak cytat Virginii Satir, amerykańskiej terapeutki dziecięcej zajmującej się kwestiami dotyczącymi komunikacji międzyludzkiej i poczucia własnej wartości. Mówiła: „By przeżyć, potrzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie - ośmiu. By się rozwijać, potrzebujemy dwunastu uścisków każdego dnia.”

Psychologia
Używanie telefonów komórkowych wpływa na rozwój empatii. Jak to działa?
Psychologia
Nadchodzi pokolenie Beta. Jakie będzie i jaka przyszłość je czeka?
Psychologia
Jak uniknąć „nerwicy niedzielnej”? Przed świętami jest szczególnie dotkliwa
Psychologia
Psycholożki o śmierci Eweliny Ślotały: Praca nad książką mogła być próbą zatuszowania problemów
Psychologia
Jak reagować, gdy dziecko myśli o destrukcyjnych zachowaniach? Suicydolożka radzi
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego