Aktualizacja: 22.03.2025 13:23 Publikacja: 15.11.2023 12:18
Braku kontaktu z bliskimi nie rekompensują inne interakcje społeczne
Foto: Adobe Stock
Takie wnioski wysnuto na podstawie obserwacji, jakie przez 13 lat prowadzono na grupie blisko 500 tys. osób. Ustalenia opublikowano na łamach pisma „BMC Medicine”.
Średnia wieku ludzi biorących udział w eksperymencie wynosiła 57 lat. Przez 13 lat wypełniali oni regularnie ankietę, w której odpowiadali zarówno na pytania o charakterze subiektywnym (dotyczące m.in. indywidualnego odczucia samotności), jak i te obiektywne, których przedmiotem była liczba i częstotliwość odwiedzin bliskich, a także ilość czasu poświęcana na różnego rodzaju interakcje społeczne, w tym cotygodniowe zajęcia grupowe. W ciągu 13 lat trwania badania zmarło 33 135 jego uczestników.
Pod koniec 2024 roku Socjolożki.pl w ramach akcji Power Talks przeprowadziły badanie na temat pewności siebie. Wynika z niego, że zaledwie 1/3 badanych kobiet wierzy we własne możliwości. Problemem wielu pań jest też poczucie bycia niewystarczającą. Rozmawiamy o tym z coachem Sylwią Petryną.
O tym, jak narracja o kryzysie klimatycznym wpływa na emocje i poczucie sprawczości, mówi dr Marzena Cypryańska-Nezlek, autorka badań na ten temat.
Zdaniem Ariany Grande studia filmowe mają obowiązek zapewnić młodym artystom opiekę psychologiczną i regularne spotkania z terapeutą. Uważa, że nie powinno to podlegać negocjacjom. Jak wokalistka i aktorka uzasadnia ten postulat?
Potrzebujemy natychmiastowych zmian w psychoterapii, które będą chronić i pacjentów i psychoterapeutów - mówi dr Joanna Gutral. Rozmowa z doktorem psychologii, psychoterapeutką i psychoedukatorką o zagrożeniach psychowashingu.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Jeśli zadania zaplanowane na najbliższy dzień negatywnie wpływają na samopoczucie o poranku i sprawiają, że trudno wstać z łóżka, może być to objaw zjawiska zwanego mornig anxiety. Jak sobie z nim poradzić? Wskazówek udziela psycholog.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Pracowała jako modelka, w Nowym Jorku uczyła się aktorstwa. W Los Angeles odnalazła dom i zdecydowała, że nie chce już być zależna od innych. Dzisiaj Magdalena Mielcarz jako Lvma Black produkuje muzykę i mówi: „Największym sukcesem jest robić rzeczy tak, jak się chce”.
Projekt autorstwa biura SAAN Architekci zdobył nagrodę w konkursie International Property Awards 2024. Wnętrza willi na Dolnym Śląsku to minimalizm i kojące kolory, a także otwarcie się na otaczającą dom przyrodę.
„Georges Blanc” to najstarsza gwiazdkowa restauracja na świecie. Pierwszą gwiazdkę w przewodniku Michelin zdobyła w 1929 roku. W 1981 roku otrzymała trzecią – i właśnie ją straciła, po 44 latach. „Nie spodziewaliśmy się tego” – skomentował szef kuchni restauracji „Georges Blanc”.
Kiedyś przyszła do nas klientka, znana scenografka, i powiedziała: „Chcę poczuć się wkurzona. Robię projekt, który jest fajny, ale zbyt klasyczny. Muszę poczuć wściekłość, bo inaczej nie będę wyrazista”. To było wyzwanie, ale znaleźliśmy dla niej zapach – mówi Victor Kochetov, twórca i współwłaściciel Mood Scent Bar, największej polskiej sieci perfumerii niszowych.
Warszawa i Kraków to miejsca, które najczęściej odwiedzają turyści przyjeżdżający do Polski. Na liście największych polskich atrakcji turystycznych na razie próżno szukać Łodzi. To jednak się stopniowo zmienia.
Neapolitańska dzielnica Scampia miała być tętniącym życiem, nowoczesnym i bezpiecznym osiedlem. Historia potoczyła się zupełnie inaczej. Obecnie trwa wyburzanie części blokowisk, które miały być symbolem nowoczesności Neapolu. Co powstanie na ich miejscu?
Raport Gallupa „World Happiness Report 2025” pokazuje dobrze znaną prawidłowość – najszczęśliwsi są mieszkańcy państw skandynawskich. Dla nas ważne jest to, że Polska zaliczyła w tym rankingu duży awans, osiągając najwyższe miejsce w historii.
Breitling, szwajcarski potentat na rynku zegarków, nie zwalnia tempa. Po zakupie Universal Genève w 2023 roku, Szwajcarzy ogłosili kolejne przejęcie. Dzięki temu z niebytu powróci 200-letnia marka zegarkowa Gallet, niezwykle zasłużona w erze pionierów lotnictwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas